Gdzie smacznie zjeść i co zobaczyć przy Kruczej i Poznańskiej? Takich mapek Warszawy jeszcze nie było

Co Krucza ma wspólnego z krukami? Gdzie przed wojną mieszkały tancerki kabaretowe? Gdzie smacznie zjeść? Na te i inne pytania odpowiada nowa mapka, którą przygotowało Biuro Kreatywne Granatowi. Po sukcesie kieszonkowego planu ulicy Poznańskiej Granatowi poszli za ciosem i przygotowali podobny projekt Kruczej i okolic.

Spodobało ci się? Polub nas

Mapy handlowych, kulturalnych i rozrywkowych dzielnic nie są na Zachodzie czymś nowym, ale dotychczas do stolicy jeszcze nie dotarły. Dzięki Adamowi Rzadek z Biura Kreatywnego Granatowi powstał pierwszy taki warszawski projekt.

- Pierwsza mapka, nadal dostępna w niektórych lokalach przy Poznańskiej, pokazała, że w coraz bardziej cyfrowym świecie ciągle jest miejsce na takie wydawnictwa. Po kompaktowy przewodnik po gastronomii, handlu i usługach sięgają zarówno przyjezdni, stali bywalcy, jak i okoliczni mieszkańcy. Dzięki nam odkrywają lokalne biznesy, obok których być może codziennie przechodzą nawet ich nie zauważając - mówi Adam Rzadek, pomysłodawca serii.

mapka po Kruczejmapka po Kruczej materiały prasowe materiały prasowe

Po zebraniu doświadczeń z pracy nad pierwszą mapką udało się stworzyć projekt, który zdaniem "Granatowych" jeszcze lepiej prezentuje potencjał ulicy.

Rekomendowane miejsca przy ul. Kruczej

- Zawarto w nim użyteczne informacje przydatne podczas wizyty, wypadu na lunch czy zakupów - informują twórcy. Wśród polecanych miejsc znalazły się między innymi - włoskie restauracje Trattoria Rucola i San Lorenzo (ul. Żurawia), restauracja Sushi Zushi (ul. Żurawia), restauracja Porkownia (przy ul. Pięknej) oraz restauracja tapas bar Magdy Gessler Słony. Granatowi polecają ponadto jedno z najbardziej wyjątkowych miejsc na mapie Warszawy - Aficionado Room - palarnię cygar i sklep z cygarami, gdzie można również napić się whiskey.

Mapka po KruczejMapka po Kruczej Aficionado Room - Cigar and Whiskey Lounge/ Facebook.com Aficionado Room - Cigar and Whiskey Lounge/ Facebook.com

Mapka Kruczej to jednak nie tylko spis restauracji i sklepów - to także mini przewodnik po najciekawszych zabytkach. - Choć w czasie Powstania Warszawskiego sama ulica została wypalona w 90%, to w okolicy zachowały się ciekawe pamiątki po przedwojennej Warszawie. Dzisiejsza Krucza wraz z przyległościami stanowi ciekawy mix architektury historycznej, socrealistycznej i budynków wznoszonych współcześnie - informują twórcy mapki.

Mapka po PoznańskiejMapka po Poznańskiej materiały prasowe materiały prasowe

Tak jak poprzednia mapka, ta również została namalowana ręcznie i razem z projektem Poznańskiej tworzy spójną całość. Wydana została po polsku i po angielsku. Dystrybuowana jest w okolicznych lokalach oraz wybranych warszawskich hotelach.

Mapka po ul. Poznańskiej i okolicach

Adam wpadł na pomysł stworzenia pierwszej mapki podczas jednego z wyjazdów za granicę. Postanowił, że po powrocie do Polski w jego firmie powstanie "mapa skarbów" ulicy Poznańskiej. Wybór był oczywisty.

- Nasze biuro mieści się przy Poznańskiej i dobrze znam tę ulicę. Widzę jak pięknieje i przyciąga coraz więcej osób. To tętniąca życiem część miasta z ciekawą historią i architekturą. Kameralna, choć w ścisłym Śródmieściu. Jest tu wiele knajp, sklepów i usług - niektóre z nich działają od dziesiątek lat. To prawdziwe skarby! - mówi.

Swoim pomysłem szybko zaraził współpracowników. I nie tylko. - Idea mapki od razu spodobała się właścicielom lokali przy Poznańskiej. To szansa na ich wypromowanie - mówi Oskar Buller z Granatowych, który odwiedził wszystkich przedsiębiorców z Poznańskiej i opowiadał o projekcie. "Wielu z nich od razu zgodziło się na jej dystrybucję - dodaje.

Mapka po PoznańskiejMapka po Poznańskiej Agata Grzybowska/ Agencja Wyborcza.pl Agata Grzybowska/ Agencja Gazeta

Na odręcznie namalowanej, kieszonkowej mapie obok historii ulicy i ciekawostek o jej architekturze jest też lista najbardziej interesujących obiektów i inne użyteczne informacje. Miejsca zdaniem Granatowych warte odwiedzenia przy ul. Poznańskiej to m.in. kawiarnia i koktajl bar Leniviec, restauracja Dwie Trzecie, Nolita, Smaki Warszawy i Znajomi Znajomych. Zdaniem twórców mapki warto również odwiedzić pracownię szycia na miarę Mercer's Fashion.

Oprócz Poznańskiej mapę można znaleźć w kilkunastu śródmiejskich hotelach.

Więcej o: