"Czasem nie warto przepłacać tylko z powodu prestiżu dzielnicy". Ile kosztuje wynajem mieszkania/ pokoju w Warszawie? [DANE]

Jak co roku od lipca do końca września młodzi ludzie walczą o najlepsze dla siebie lokum na kolejny rok akademicki. Ważne jest wszystko - cena, lokalizacja, fajni współlokatorzy. Oferty warszawskie są jednak bardzo różne. Czym się kierować przy wyborze mieszkania? Na co zwracać uwagę? Co determinuje cenę mieszkania czy pokoju? W których dzielnicach warto szukać? Gdzie mieszkania są najdroższe, a gdzie najtańsze?

Spodobało ci się? Polub nas

Warszawa, jak informuje Maciej Górka, ekspert ds. nieruchomości Domiporta.pl , jest obecnie największym rynkiem najmu w Polsce. Jego oferta stanowi ponad jedną trzecią całej podaży - to prawie 30 tys. mieszkań. - Wynika to z faktu, że w Warszawie proces aglomeracyjny postępuje najszybciej i jako największe miasto oferuje najlepsze warunki pracy, a co za tym idzie zachęca do migracji coraz większej ilości młodych osób - mówi.

Trend ten bardzo dobrze wyczuwają inwestorzy, którzy kupują mieszkania pod wynajem. - Dodatkowo wysokie ceny mieszkań w Warszawie poniekąd zmuszają ludzi do wynajmu - tłumaczy Górka. - Ta wyważona gra popytu z podażą powoduje, iż w Warszawie od kilku lat inwestorzy osiągają jedną z najwyższych rentowności najmu w Polsce na średnim poziomie 5 proc. - dodaje.

Większość osób poszukujących mieszkania kieruje się prostym kryterium - ceną. A zaraz potem lokalizacją. Maciej Górka zwraca jednak uwagę na to, że to właśnie lokalizacja determinuje cenę i niestety im lepsza lokalizacja, tym cena wyższa.

A co tak naprawdę oznacza dobra lokalizacja? - To zależy, kto szuka - mówi Maciej Górka. - Studentom  i osobom pracującym zależy na bliskim położeniu lokum względem uczelni i miejsca pracy, a jeżeli to nie jest możliwe, na dostępie do komunikacji miejskiej - tłumaczy.

(kliknij na mapkę, aby powiększyć)

Średnia cena za pokój w Warszawie w zależności od dzielnicy/ metrowarszawa.pl

Stąd największym zainteresowaniem w Warszawie cieszą się mieszkania na linii metra. - Ma to swoje odwzorowanie także w cenach, które są w tych lokalizacjach o 10 proc. wyższe - informuje.

Dla porównania za kawalerkę w standardzie Ikea, która swoim metrażem nie przekracza 20 mkw, a położona jest przy stacji metra Racławicka zapłacić trzeba około 1800 zł za miesiąc. Natomiast za bardzo podobne mieszkanie, ale na Gocławiu zapłacimy już około 1650 zł za miesiąc.

(kliknij na mapkę, aby powiększyć)

Średnia cena wynajmu kawalerki w zależności od dzielnicy/ metrowarszawa.pl

Na cenę w głównej mierze wpływa więc lokalizacja. Coraz częściej, jak podkreśla Górka, ważny jest również standard. - Najdłużej wynajmują się mieszkania, które wyglądają jak z poprzedniej epoki, z meblościankami w kolorze brąz, tureckimi dywanami i dziwnymi obrazami - mówi. - Natomiast bez problemu znikają z oferty mieszkania odświeżone i wyposażone w podstawowy sprzęt jak pralka i kuchenka - dodaje.

Wielu najemców zwraca także uwagę na estetykę łazienki i toalety. - W Warszawie od kilku lat można zauważyć znaczącą poprawę w jakości oferowanych mieszkań, dzięki czemu nie ma potrzeby spieszyć się z podjęciem decyzji, ponieważ ofert o dobrym standardzie jest coraz więcej - informuje Górka.

Na podstawie danych z serwisu Domiporta.pl dowiadujemy się, że ponad 57 proc. wszystkich użytkowników zainteresowanych mieszkaniem do wynajęcia dysponuje budżetem na ten cel nie większym niż 2 tys. zł. Natomiast 48 proc. z nich poszukuje lokalu dwu-pokojowego i od dłuższego czasu jest to najpopularniejsza kategoria mieszkań niezależnie od dzielnicy.

- Co ciekawe, wydawałoby się, że największym zainteresowaniem powinny cieszyć się kawalerki, a stanowią raptem 19 proc. wszystkich zapytań - informuje Maciej Górka. - Jednak nie każdego stać na wynajęcie nawet najtańszej kawalerki, więc wiele osób decyduje się na wynajęcie pokoju lub stancji. Jest to obecnie najtańsza forma zakwaterowania - dodaje.

(kliknij na mapkę, aby powiększyć)

Średnia cena wynajmu mieszkania dwupokojowego w zależności od dzielnicy/ metrowarszawa.pl

W zależności od lokalizacji ceny plasują się od 750 zł do nawet 1200 zł za miesiąc. Do tej kwoty należy jeszcze doliczyć media i internet. - Wiedząc, jakim budżetem będzie się dysponowało, należy zastanowić się nad lokalizacją, ponieważ czasem nie warto przepłacać za mieszkanie tylko z powodu prestiżu dzielnicy - radzi Maciej Górka.

Najlepszym na to przykładem jest Powiśle, które jest jedną z najdroższych dzielnic, a oferty w budżecie do 2 tys. są niskiej jakości. - Alternatywą są dzielnice po drugiej stronie Wisły, które są świetnie skomunikowane, a ze znacznie niższymi czynszami - informuje Górka.

Czy jest możliwe znalezienie idealnej lokalizacji w Warszawie? - To wszystko zależy, czego oczekujemy, ale można sklasyfikować niektóre dzielnice pod względem udogodnień infrastruktury - tłumaczy Górka. - Pamiętać jednak należy, że urbanistycznie miasto jest spolaryzowane. Pośród zabudowań z minionej epoki wyrastają enklawy luksusu, jednocześnie wiele fragmentów miasta wciąż jest przemysłowa - dodaje.

Tak jest, jak mówi Górka, na przykład na Woli i Pradze, które otrząsają się z industrialnego klimatu i rozwijają pod kątem atrakcji kulturalnych i kulinarnych. Pojawia się tam również coraz bardziej ambitna architektura jak wszystkim znana XIX Dzielnica czy Port Praski. - Niestety ten wysublimowany styl kosztuje, więc nawet chcąc wynająć tam mieszkanie musimy liczyć się z najwyższymi stawkami najmu - mówi Górka.

Wynajem mieszkań WarszawaWynajem mieszkań Warszawa Najbardziej popularne dzielnice Najbardziej popularne dzielnice

Obie dzielnice są również świetnie skomunikowane, więc praktycznie w każdy zakątek Warszawy można dostać się bez najmniejszych problemów. - Jeżeli jako najemca szukamy ofert w umiarkowanej cenie, ale w miarę nowej zabudowie to sporo do zaoferowania ma Bemowo, Gocław i Miasteczko Wilanów - radzi Górka. - Koncentrują się tam głównie młodzi ludzie, którzy mimo konieczności dłuższych dojazdów do pracy, cenią sobie bogatą infrastrukturę dzielnic - dostęp do sklepów, placów zabaw, opieki medycznej i rozrywki powiększa się z roku na rok - dodaje.

Jak zauważa Maciej Górka, na stołecznym rynku najmu ujawnia się pewien trend. - Jeżeli ktoś już decyduje się na najem, to chciałby mieszkać jak najbliżej centrum, a najlepiej wzdłuż linii metra. Dlatego Mokotów, Ursynów i Śródmieście są najpopularniejszymi dzielnicami wśród najemców - tłumaczy. Mokotów i Śródmieście, jak mówi, są wybierane najchętniej przez studentów i osoby młode, ponieważ wzorem z Zachodu starają się żyć w wielkomiejskim stylu, chodząc do popularnych restauracji i kawiarni oraz centrów kultury.

Kolejną, naturalną, zależność widać w preferencjach wyboru miejsca zamieszkania względem uczelni wyższych. - Studenci SGH szukają dla siebie miejsca na Mokowie, żacy z SGGW na Ursynowie, a ci z UW w Śródmieściu i na Powiślu - informuje. W związku z tym w promieniu uczelni występuje największa podaż pokoi na wynajem, których głównym konsumentem są studenci.

Więcej o: