Spodobało ci się? Polub nas
Osiedle Za Żelazną Bramą www.facebook.com/fundacjadziedzictwakulturowego www.facebook.com/fundacjadziedzictwakulturowego
Jesienią ma powstać katalog syrenek w formie książkowej oraz wirtualna mapa pokazująca ich lokalizacje.
- Herb Warszawy przedstawiający syrenkę kształtował się już w I poł. XIV w., jako uskrzydlony stwór smoczo-ptasi; z czasem przekształcił się w półczłowieka-półdziwozwierza, broniącego miasta i drapieżnym wyglądem odstraszającego najeźdźców - czytamy na stronie Archiwum Pańswowego m.st. Warszawy, w zakładce poświęconej syrence.
Warszawa Wawer www.facebook.com/fundacjadziedzictwakulturowego www.facebook.com/fundacjadziedzictwakulturowego
Najstarsze przedstawienie herbu znajduje się na pieczęci z 1400 roku i wyobraża widoczną na trójkątnej tarczy herbowej postać z ludzką głową z wijącymi się po bokach lokami, ludzkim tułowiem, przechodzącym w ptasi kadłub ze skrzydłami, długim, jakby wężowatym ogonem i szponiastymi łapami. Stwór ten trzyma okrągłą tarczę oraz wzniesiony nad głową miecz.
Mokotów www.facebook.com/fundacjadziedzictwakulturowego www.facebook.com/fundacjadziedzictwakulturowego
Nie ulega wątpliwości, że Syrena w herbie była i wciąż jest źródłem inspiracji dla architektów, twórców kultury i mieszkańców aranżujących przestrzeń publiczną Warszawy. Mijamy ją codziennie, towarzyszy nam od setek lat, aż dziwne, że do tej pory nie powstała kompletna baza wyobrażeń tego symbolu. Syrenka przecież była przedstawiana w dokumentach królewskich, dokumentach miejskich, wojskowych i policyjnych, w dziełach malarzy, rzeźbiarzy, grafficiarzy itd.
Filtry www.facebook.com/fundacjadziedzictwakulturowego www.facebook.com/fundacjadziedzictwakulturowego
Tym bardziej cieszy projekt "Syrena w herbie i przestrzeni miejskiej" realizowany przez Fundację Dziedzictwa Kulturowego dzięki dotacji Biura Kultury m.st. Warszawa.
Więcej informacji znajdziecie tu
Zachęcamy warszawiaków do przyłączenia się do akcji