Ile zarabiają pracownicy ratusza? Sprzątaczka - 2 tys. zł, rzecznik prasowy - 7 tys. zł, dyrektor biura...

Żądania radnego PiS Jarosława Krajewskiego, który domagał się upublicznienia danych na temat zarobków urzędników ratusza, zostały spełnione. Ile zarabiają urzędnicy?

Spodobało ci się? Polub nas

Dokument przesłany przez prezydenta Jarosława Jóźwiaka zawiera informacje na temat stanowisk zajmowanych w ratuszu , średniej liczby etatów oraz funduszy przeznaczonych na pensje dla osób sprawujących poszczególne funkcje. Wszystkie dane dotyczą wynagrodzeń za rok 2014.

Co wynika z danych?

Między innymi to, że miasto na wynagrodzenia dla np. dyrektorów biura przeznaczyło w 2014 roku prawie 5 mln. zł, dla głównych księgowych ponad 2 mln. zł, dla rzeczników prasowych ponad 300 tys. zł, dla elektryków ponad 100 tys. zł, a np. dla sprzątaczek prawie 500 tys. zł. Dzieląc koszty wynagrodzeń przez liczbę etatów otrzymamy pensję roczną (brutto) dla jednej osoby.

Wykonując to proste obliczenie wyjdzie nam, że dyrektor biura w ratuszu zarabia ok. 13 tys. zł miesięcznie, księgowy 10 tys. zł, sprzątaczka ok. 2, 5 tys. zł, sekretarka ok. 4 tys. zł, rzecznik prasowy ok. 7 tys. zł., radca prawny nieco ponad 7 tys. zł.

Jak czytamy w odpowiedzi miasta, do wysokości wynagrodzenia wlicza się nie tylko standardową pensję, ale również dodatek stażowy, motywacyjny, premie regulaminowe, wynagrodzenie urlopowe z premii, prowizyjne, urlopowe z wynagrodzenia prowizyjnego, chorobowe oraz zasiłki społeczne. Miasto zaznaczyło, że pensje pracowników na tych samych stanowiskach mogą się nieco różnić.

Krajewski zaznaczył w rozmowie z TVNWarszawa , że upublicznienie informacji na temat wynagrodzeń w ratuszu ma doprowadzić do racjonalizacji wydatków z budżetu. Jego uwagę zwróciło to, że są ogromne różnice między pensjami poszczególnych urzędników.

Więcej o: