Do Warszawy nadciągają upały! Co robić, a czego nie, gdy temperatura sięgnie 40 stopni?

Nadchodzi fala upałów. Pod koniec tygodnia temperatura może osiągnąć nawet 40 stopni. Można się spodziewać również burz. Co robić, gdy upał stanie się nie do wytrzymania? Gdzie najlepiej się schronić, gdy nadejdzie burza? Gdzie szukać schronienia przed słońcem?

Spodobało ci się? Polub nas

Przez cały tydzień, jak informują synoptycy, w całej Polsce będzie naprawdę gorąco. Najbardziej upał odczują oczywiście mieszkańcy dużych miast. Gdzie szukać ochłody?

Tam, gdzie staną kurtyny wodne. Kurtyny będą działały w godzinach największego skwaru w siedmiu lokalizacjach:, przy pl. Zamkowym, na Krakowskim Przedmieściu przy pomniku M.Kopernika, na Pl. Trzech Krzyży przy pomniku W.Witosa, przy pl. Konstytucji od strony ul. Waryńskiego, na pl. Defilad w okolicy skrzyżowania Al. Jerozolimskich i ul. Marszałkowskiej, przy ul. Floriańskiej przy bazylice św. Floriana, na Płycie Desantu przy ul. Solec (Bulwar Flotylli Wiślanej).

Ratusz radzi również, aby nie przebywać zbyt długo na słońcu, zwłaszcza w godzinach południowych, nosić nakrycia głowy chroniące twarz oraz głowę, nosić luźne ubranie w jasnych kolorach, zakrywające jak największą powierzchnię ciała oraz regularnie pić duże ilości wody. Tyczy się to wszystkich, a zwłaszcza osób starszych, dzieci oraz osób cierpiących na choroby układu krążenia.

Upały to świetna okazja, żeby wybrać się nad wodę - baseny kryte w Warszawie to jedna z możliwości. Można się również wybrać nad Zalew Zegrzyński. Ale uwaga - wraz z upałami, nad Zegrze przybywają również sinice. Dziś kąpielisko w Nieporęcie ze względu na sinice zostało zamknięte (rano, jak informuje TVNWarszawa z tego samego powodu zamknięto kąpielisko w Serocku). Nie wiadomo, czy do weekendu woda się oczyści na tyle, żeby móc się w niej kąpać. Cała nadzieja w wietrze, który może przewiać sinice dalej. Będziemy na bieżąco informować, czy w weekend kąpielisko zostanie uruchomione. Warto zatem rozważyć wyjazd na inną plażę w okolicach Warszawy.

Jeżeli już wybierzemy się nad wodę i zdecydujemy się na kąpiel, to musimy pamiętać o tym, aby zachowywać się z rozwagą i przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa. Od początku lipca, jak informuje MSW, w całej Polsce utonęło już 130 osób. Główne przyczyny tragedii nad wodą to najczęściej brak wyobraźni, lekkomyślność i brawura, a także kąpiel w miejscach niestrzeżonych oraz kąpiel po spożyciu alkoholu. Służby apelują więc, aby kąpać się tylko w miejscach strzeżonych i pod żadnym pozorem nie wchodzić do wody po spożyciu alkoholu.

Większość osób nie wyobraża sobie również przebywania podczas upałów w domu. I słusznie. Gdy słupek sięgnie 40 stopnia, najlepiej wybrać się do najbliższej knajpy - z działającą klimatyzacją.

Albo na lody. My polecamy kilka miejscówek - Lody na Francuskiej 30, LOdy Naturalne na ul. Mokotowskiej (tuż przy pl. Zbawiciela), Lody Limoni (np. przy Dąbrowskiego na Mokotowie) oraz lody na Nowomiejskiej 7/9 na Starym Mieście.

Kolejnej fali upałów będą towarzyszyły również burze. Jak zachować się w czasie burzy? Jeżeli nie ma konieczności, nie należy opuszczać budynku, a w przypadku przebywania na zewnątrz nie szukać schronienia pod drzewami, słupami i liniami energetycznymi czy wiatami np. przystanków autobusowych. Te miejsca najbardziej przyciągają pioruny.

Zaznaczamy również, aby dbać nie tylko o siebie, ale i o swoich pupili - pod żadnym pozorem nie zostawiać zwierząt w zamkniętych samochodach. W dużym upale nawet uchylone okno może nie wystarczyć. Warto chronić również psa przed promieniami słonecznymi oraz zapewnić mu stały dostęp do zimnej wody.

Więcej o: