Nie lubisz warszawskich rowerzystów? 13 dowodów, że masz rację

Według danych z 2014 roku rowerzystów w Warszawie przybywa, a co za tym idzie - zmienia się także samo miasto. Czy na dobre? To pytanie zadaje sobie wielu przeciwników jednośladów. Masa krytyczna, wieczne kłótnie na ulicach. Wyliczać można bez końca. Faktycznie, z punktu widzenia nieprzyjaciół rowerzyści to zło wcielone, a Warszawa, parafrazując klasyka - to przez nich ruina. Dowód? Mam ich nawet 13!

Tomasz GolonkoTomasz Golonko Fot. archiwum prywatne

1. 74 miliony na nowe trasy!

Zacznijmy od bezpieczeństwa i ogromnych pieniędzy, które miasto ładuje w infrastrukturę rowerową. Drogi, pasy i kontrapasy rowerowe, łączniki i przejazdy przez skrzyżowania, strefy uspokojonego ruchu. Łącznie aż 80 kilometrów infrastruktury rowerowej, która będzie kosztować aż 74 miliony złotych. Ruina.

Rowery WarszawaRowery Warszawa Urząd Miasta st. Warszawy Urząd Miasta st. Warszawy

2. I te Veturilo

Rowery WarszawaRowery Warszawa Urząd Miasta st. Warszawy Urząd Miasta st. Warszawy

Wszędzie tymi rowerami. Pogłupieli do reszty, czy co? Atrakcja nie tylko dla rowerzystów, ale dla wszystkich warszawiaków. Niedługo co drugi będzie jeździć na rowerze. O losie! Pewnie, gdyby nie rosnąca liczba rowerzystów w mieście, to w ogóle nie byłoby Veturilo i byłby święty spokój. A tak, Warszawa przestała się wyróżniać na tle innych miast świata i ma rowery miejskie. Koszmar. Żeby tego było mało.

3. Tandemy

Rowery WarszawaRowery Warszawa Urząd Miasta st. Warszawy Urząd Miasta st. Warszawy

Niedługo całe rodziny zaczną jeździć. Bez sensu.

4. Darmowe kino rowerowe

Rowery WarszawaRowery Warszawa Facebook.com/ Warszawa Facebook.com/ Warszawa

Samochodowe to się rozumie, ale rowerowe? Wystarczy przesiąść się na rower, aby można było obejrzeć, całkowicie za darmo, dobry film w plenerze. Mało tego! Zniżki czekają nas także w kultowym kinie Praha. O darmowym przeglądzie roweru nie wspomnę. A jeszcze nie tak dawno.

5. Korki

Rowery WarszawaRowery Warszawa Sławomir Kamiński/ Agencja Wyborcza.pl Sławomir Kamiński/ Agencja Gazeta

Kiedyś to były czasy.

6. Może jeszcze zniżki do tego?

Rowery WarszawaRowery Warszawa Facebook.com/ Warszawa Facebook.com/ Warszawa

Rowerzystów jest tak dużo, że dostrzegli w tym interes lokalni przedsiębiorcy i fundują mieszkańcom ostre cięcie cen usług. Skorzystamy zatem nie tylko z darmowych przeglądów czy ofert kulturalnych, ale także napijemy się dobrej kawy w ekstra cenie. Taką ofertę przygotowały niektóre stołeczne klubokawiarnie.

7. I ci studenci

Rowery WarszawaRowery Warszawa Urząd Miasta st. Warszawa Urząd Miasta st. Warszawa

Słyszeliście o "rowerach studenckich"? Darmowe, dostarczone przez prywatną firmę i wypożyczane we współpracy z miastem. Dzięki tej ofercie studenci i doktoranci mogą korzystać z jednośladów i to w dodatku przez wiele miesięcy. A gdzie w tym szary obywatel? Żeby tego było mało.

8. Rowery towarowe?!

Rowery WarszawaRowery Warszawa Urząd Miasta st. Warszawy Urząd Miasta st. Warszawy

Tak. Popyt na rowery jest tak duży, że miasto szuka wciąż nowych rozwiązań. I trafia w punkt! Jeżeli zatem nie masz auta, nie stać się na zamówienie kierowcy, a właśnie zrobiłeś duże zakupy czy się przeprowadzasz, możesz wypożyczyć rower towarowy. Miejsca w skrzyni ładunkowej rowerów transportowych na przewożone towary jest sporo. Dopuszczalna masa wynosi 100 kg. Usługa oczywiście bezpłatna. Powariowali.

9. Modernizacja ulic

Rowery WarszawaRowery Warszawa Dariusz Borowicz/ Agencja Wyborcza.pl Dariusz Borowicz/ Agencja Gazeta

Czy to naprawdę wygląda fajnie?

10. Kolorowe miasto

Rowery WarszawaRowery Warszawa Facebook.com/ Warszawa Facebook.com/ Warszawa

Rowerzyści mają fantazję. Być może dlatego coraz więcej jednośladów to prawdziwe perły designu. Warszawa pod tym względem naprawdę wypada nieźle i szybko dogadania inne stolice Europy. Szarość ustępuje barwnej propagandzie. Jednym słowem - robi się coraz piękniej. Cuda, cudeńka, jak te od

Bikes. Albo...

11. Romet

Rowery WarszawaRowery Warszawa Facebook.com/ Romet Facebook.com/ Romet

Wielki powrót wielkiej marki. Polskiej marki! Przypadek? Nie sądzę.

12. Publiczne punkty naprawy

Rowery WarszawaRowery Warszawa Urząd Miasta st. Warszawa/ Facebook.com Urząd Miasta st. Warszawa/ Facebook.com

Kiedyś tego nie było i ludzie jakoś żyli. A teraz? Każdy, kto w mieście posiada rower może go bezpłatnie naprawić. Jaki to ma sens?

13. Masa naprawdę krytyczna

Rowery WarszawaRowery Warszawa Urząd Miasta st. Warszawy/ Facebook.com Urząd Miasta st. Warszawy/ Facebook.com

Kawał historii tego miasta. Dzięki Masie zrobiono dla rowerzystów w Warszawie masę dobrych rzeczy. Czyli tak naprawdę dla nas wszystkich, bo stolica jest coraz bezpieczniejsza. I bogatsza w atrakcje kulturalne. W końcu - doganiamy świat. I jak tu lubić warszawskich rowerzystów?

Więcej o: