"Bójka w tramwaju na ustach wszystkich". Frajersko i elegancko - podsumowanie tygodnia według Pańskiej Skórki

Kolejny tydzień lata przyniósł upały, ulewy, kulturalne wrażenia i zupełnie niekulturalne emocje. W Warszawie na pewno nie zapanował jeszcze sezon ogórkowy.

Spodobało ci się? Polub nas

Przeczytajcie, jak minione siedem dni podsumowują warszawscy blogerzy - specjalnie dla czytelniczek i czytelników metrowarszawa.pl, prosto od autorek i autorów Pańskiej Skórki - podsumowanie tygodnia w kategoriach: "Frajersko" i "Elegancko"!

#Frajersko

1. Fight Club ZTM: Bójka w tramwaju jest na ustach wszystkich, zachowanie młodych bandytek z Grochowa analizują policjanci, psychologowie, a nawet księża. To jednak tylko jeden z coraz częstszych ostatnio przypadków agresji w komunikacji miejskiej - raptem tydzień temu krewki pan, który postanowił spryskać współpasażera gazem w metrze, spowodował przestój podziemnej kolejki w godzinach szczytu (nie mówiąc o "przyjemnościach" dla innych pasażerów, którzy musieli się ewakuować z pociągu). Nie bójmy się reagować - nawet krewki bandzior szybko zmięknie, jeśli zobaczy, że jest uprzejmie proszony o przyhamowanie piętą przez 15 innych pasażerów.

2. Warsaw Summer Jazz Days znika z Soho: Miejsce tworzyło wspaniałą atmosferę i wszystko wskazywało na to, że flagowy festiwal jazzowy stolicy zagościł tam już na stałe. Niestety, hala fabryczna została sprzedana i w tym roku WSJD odbędzie się tam po raz ostatni.

3. Schody nieruchome: Znowu nie działają schody ruchome na stacji metra Plac Wilsona. Tym razem jest to wprawdzie ciąg od strony Marymontu, a nie nieczynne wcześniej przez chyba pół roku schody w stronę samego placu, ale klątwa Otisa zdaje się ciążyć nad jedną z najpiękniejszych warszawskich stacji. Jedyne pocieszenie to fakt, że linia metra przebiega tu raczej płytko.

4. Międzynarodowa Kampania "Free the nipple" (w dosłownym tłumaczeniu "uwolnić sutek") zawitała do stolicy! A nie, to tylko półnadzy panowie, którzy nie mogąc wytrzymać upału wyskoczyli z koszulek i bez cienia zażenowania przemierzają ulice i skwery miasta, świecąc sutkiem, sierścią i mięśniem piwnym. Zapewne wielu z nich nie może doczekać się już wyjazdu nad jezioro lub do egipskiego kurortu, czego im serdecznie życzymy.

5. Hak na kibiców: Na koniec wtopa jeszcze z zeszłego tygodnia, która nie zdążyła znaleźć się w naszym poprzednim podsumowaniu, choć niestety w 100% na to zasługuje. Uliczna galeria na rondzie Sedlaczka została wzbogacana o nowe "patriotyczne" malowidło spod znaku Legii. Nie byłoby w tym nic dziwnego, ani nagannego, gdyby autorzy nie urozmaicili muralu nazistowskim symbolem wilczego haka. Przypomnijmy, że Stanisław Sedlaczek zginął w Auschwitz. Oburza fakt, że nikt w porę nie zaprotestował przeciwko takiemu pomysłowi, a sprawa została nagłośniona dopiero kiedy mural był już prawie ukończony.

#Elegancko 1. Targ Konstytucji : Najbardziej #elegancka wiadomość tygodnia. Prawdziwe miejskie targi (nie mylić z obskurnymi bazarami) to coś, czego w Warszawie niezwykle brakowało. Projekt "Zielony MDM" zdobył ponad dwa tysiące głosów w głosowaniu nad budżetem partycypacyjnym, dzięki czemu we wtorki i soboty na pl. Konstytucji będzie można kupować przede wszystkim nieprzetworzone owoce i warzywa, pochodzące bezpośrednio od rolników. Wybór mieszkańców cieszy nas tym bardziej, że Pańska Skórka postulowała utworzenie takiego miejsca już dawno temu.

2. Letni boom kulturalny : Wraz z początkiem lata w Warszawie pojawiła się niezliczona ilość ciekawych wydarzeń kulturalnych, a wiele z nich dostępnych jest bezpłatnie. Już od czerwca Muzeum Rzeźby udostępnia swoją kolekcję zupełnie za darmo - szczególnie godna uwagi jest aktualna wystawa czasowa "Figury retoryczne", poświęcona warszawskiej rzeźbie architektonicznej. Warto również zajrzeć na strony Muzeum Narodowego i Zachęty, które przygotowały bezpłatne oprowadzania po swoich wystawach, a także do programów lokalnych instytucji kultury. Na okres wakacji całkowicie nieodpłatny repertuar przygotował m. in. Prom Kultury Saska Kępa.

Pańska Skórka podsumowaniePańska Skórka podsumowanie Piotr W. Bartoszek/ Pańska Skórka Piotr W. Bartoszek/ Pańska Skórka

3. Kina plenerowe opanowują miasto: Wprawdzie nie są tegoroczną nowością, ale obstawiamy hit letniego sezonu - jeszcze większy niż w poprzednich latach. Koc pod tyłek, napój w dłoń i śmiało można oglądać. A w tym roku wybór miejsc i filmów jest naprawdę imponujący. Pole Mokotowskie, Bulwary Wiślane, Prochownia w Parku Żeromskiego, Plac Zabaw, Serek Bielański, Stawy Brustmana, a nawet dach hipermarketu!

4. Kolejna zwycięska bitwa ze szmatą : wielkoformatowa reklama zniknęła z Pałacu Błękitnego. Każda taka zmiana cieszy, ale ta szczególnie. Naprawdę wielki wstyd przynosił Warszawie fakt, że coś takiego przez tyle czasu wisiało naprzeciwko... Ratusza. Oraz że walka o zdjęcie szmaty trwała kilka lat.

5.  Mural różnorodności : W pozytywnej kontrze do obrzydliwego graffiti z nazistowskim symbolem stoi mural na Nowolipkach, przedstawiający Warszawę jako miasto różnorodne etnicznie. Anna Koźbiel i Adam Walas zwracają uwagę na fakt, że stolica już dawno przestała być homogeniczna kulturowo i etnicznie, a obecnie mieszka w niej kilkadziesiąt tysięcy migrantów - może nie widujemy ich codziennie, ale pamiętajmy o nich, traktujmy życzliwie i czerpmy korzyści z wielokulturowości zamiast zamykać się na inność.

Więcej o: