74 mln zł na nowe trasy rowerowe w Warszawie

Rada m.st. Warszawy przyznała środki na budowę i remont dróg rowerowych w latach 2015-2017. Za 74 mln zł powstanie aż 15 wygodnych tras o łącznej długości 80 km.

Spodobało ci się? Polub nas

Przyznane środki zostaną przeznaczone na realizację pierwszego etapu inwestycji rowerowych wskazanych w "Programie Rozwoju Tras Rowerowych do roku 2020" . Pozwolą na rozpoczęcie prac przygotowawczych: opracowanie koncepcji i niezbędnych dokumentacji projektowych. Po realizacji programu Warszawa będzie miała spójną sieć tras rowerowych, które umożliwiają bezpieczną i wygodną jazdę jednośladem, zarówno na krótkich jak i na dłuższych dystansach.

,Masa Krytyczna Pamieci Zolnierzy Wykletych .,Masa Krytyczna Pamieci Zolnierzy Wykletych . Fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Wyborcza.pl Fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta

Budowa tras rowerowych wzdłuż głównych arterii to zadanie, które będzie realizowane przez miasto (wspólnie z czterdziestoma gminami metropolii warszawskiej) w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, instrumentu finansowanego przez Unię Europejską. W ramach pierwszego naboru wniosków Warszawa będzie się ubiegała o dofinansowanie następujących zadań:

inwestycje rowerowe w Warszawieinwestycje rowerowe w Warszawie Planowane inwestycje rowerowe w Warszawie Planowane inwestycje rowerowe w Warszawie

Miasto będzie chciało również pozyskać dodatkowe środki na budowę drogi rowerowej na ul. Puławskiej. Realizacja tej inwestycji, planowana na lata 2016-17, zostanie powiązana z wyznaczeniem buspasa pomiędzy al. Wilanowską a Piasecznem. Jeszcze w tym roku powinny powstać drogi rowerowe na ul. Rzymowskiego, Belwederskiej, Ostrobramskiej, al. Stanów Zjednoczonych a także wzdłuż ul. Żwirki i Wigury (I etap), które zostały ujęte w "Programie Rozwoju Tras Rowerowych". Na ich budowę przyznano wcześniej 13 mln zł.

rowerzystarowerzysta Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

W ubiegłym roku zrealizowano ponad 50 inwestycji i oddano do użytku ponad 60 km dróg i pasów rowerowych. Sieć rowerowa w stolicy liczy już ponad 428 km . Do dyspozycji rowerzystów jest 350 km dróg rowerowych, 55 km ciągów pieszo-rowerowych oraz 23 km pasów i kontrapasów rowerowych.

Więcej o: