Powstaje filmowy przewodnik po Warszawie. "Czasem trudno uwierzyć, jak bardzo zmieniło się życie w stolicy. Trzeba to pokazać"

- Warszawa stwarza możliwość doznania prawdziwie wielkomiejskiego życia - mówi jeden z twórców przewodnika po Warszawie Warsaw Movie Guide, który odkrywa fascynujące oblicze stolicy.

Spodobało ci się? Polub nas

Początki Warsaw Movie Guide sięgają jeszcze lat 90. - Gdy miałem sześć lat, mój ojciec dostał w prezencie pierwszą kamerę analogową. Gdy podłączył ją do telewizora i zobaczyłem na ekranie swoją twarz, oniemiałem z wrażenia. Nie mogłem uwierzyć, że coś takiego jest w ogóle możliwe. Wtedy zaczęła się moja przygoda z filmem - opowiada Maciej Konczal, współtwórca Warsaw Movie Guide (który występuje w każdym odcinku Warsaw Movie Guide).

 

Maciek kręcił filmy ze swoim kolegą Mariuszem - najpierw były to proste produkcje, jak relacja ze spektaklu o królewnie Śnieżce, potem swoje eksperymenty filmowe przenieśli na całkiem nowy poziom. W końcu nadszedł dzień, kiedy stwierdzili, że może warto nakręcić coś o Warszawie.

- Zrobiliśmy film "Warszawa twoich snów". Była to historia młodego zapracowanego warszawiaka, który ma się udać na urlop, ale w ferworze ostatnich obowiązków spóźnia się na samolot. Nie ma wyjścia - musi zostać. Więc zamiast zwiedzać jakiś inny kraj, postanawia pozwiedzać Warszawę - opowiada Maciej.

Film został nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Turystycznych w 2009 roku w Płocku. - To nas zmotywowało do dalszej pracy. Postanowiłem zgłębić historię Warszawy, zapisałem się na kurs przewodnika i zacząłem łączyć dwie dziedziny - Warszawę oraz film. Warsaw Movie Guide stworzyliśmy rok temu i już udało nam się nakręcić kilka filmików o stolicy - mówi Maciej.

Zdaniem Macieja Warszawa w pełni zasługuje na to, aby stworzyć o niej tego typu przewodnik. - Miasto na przestrzeni ostatnich 20 lat niesamowicie się rozwinęło. Stwarza ludziom możliwości doznania prawdziwego wielkomiejskiego życia. Bardzo długo nie mogliśmy cieszyć się atmosferą dużego, tętniącego życiem miasta, teraz możemy. Naprawdę czasem trudno uwierzyć w to, jak wiele się tutaj zmieniło. Uważamy, że trzeba to pokazać - opowiada Maciej.

Ekipa Warsaw Movie Guide podchodzi do swojej pracy bardzo poważnie. Po zdjęciach widać, że filmy są kręcone wysokiej jakości sprzętem oraz że tworzą spójną i logicznie skonstruowaną całość. W każdym odcinku pojawia się również jakaś historia. - Te filmy to nie jest zwykły dokument. Zawsze w tle jest jakaś historyjka, za pomocą której poznajemy stolicę - opowiada Maciej.

 

Maciej oraz Mariusz wkładają w Warsaw Movie Guide całe swoje serce. - Realizacja jednego odcinka to bardzo dużo pracy - nie wystarczy nakręcić film, trzeba przygotować scenariusz, porozumieć się z różnymi miejscami, w których chcielibyśmy kręcić, dochodzi również cały etap postprodukcji. Jednocześnie każdy z nas pracuje na pełen etat. Ale staramy się wszystko jakoś łączyć i maksymalnie raz na dwa miesiące wypuszczać jeden odcinek przewodnika - opowiada Maciej.

Do tej pory twórcy Warsaw Movie Guide zrealizowali filmy na temat Parku Skaryszewskiego, Hejnału Warszawskiego czy Warszawskiego Fotoplastikonu. Już w lipcu zobaczymy z kolei Warszawę z trochę innej perspektywy. - Wraz z Hangarem 646 oraz Aeroklubem Warszawskim realizujemy film na temat historii lotnictwa. W tym odcinku na pewno będzie dużo Warszawy z lotu ptaka - zapewnia Maciej. Film będzie nosił tytuł "Lotnicza Warszawa".

Jak wam się podoba Warsaw Movie Guide?

Więcej o: