Powstała mapa z miejscami dostępnymi dla niepełnosprawnych. Które modne lokale znalazły się na mapie?

Na oficjalnej mapie Warszawy, dzięki danym z wyszukiwarki Niepełnosprawnik osoby z ograniczoną mobilnością mogą sprawdzić dostępność do blisko 8 tysięcy miejsc publicznych. Na mapie znajdziemy te najmodniejsze miejsca w stolicy. Wielu wciąż jeszcze brak.

Spodobało ci się? Polub nas

W Warszawie według danych Urzędu Miasta st. Warszawy w stolicy znajduje się prawie 8 tysięcy miejsc publicznych dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Cała lista miejsc została opublikowana na stronie www.niepelnosprawnik.pl . Wystarczy wpisać miasto, rodzaj niepełnosprawności oraz miejsce, które chce się odwiedzić.

Miasto postanowiło przenieść dane z wyszukiwarki na oficjalną mapę Warszawy, tak żeby niepełnosprawni mogli szybciej sprawdzić, gdzie znajdują się dostępne im miejsca.

(kliknij na mapę, aby przejść do mapy)

www.mapa.um.warszawa.pl

Mapa dość długo się ładuje, informacja o punktach pojawia się dopiero po znacznym zbliżeniu. Aby sprawdzić, gdzie dokładnie znajduje się dane miejsce, najlepiej zaznaczyć punkt "Komunikacja" - wtedy wyświetlą nam się m.in. nazwy ulic. Po najechaniu na interesujący nas punkt na mapie, otrzymujemy informację, co to dokładnie za miejsce, gdzie się znajduje, jakiego rodzaju niepełnosprawność obejmuje. Podany jest również link do pełnego opisu obiektu.

Miejsc przystosowanych dla niepełnosprawnych jest naprawdę sporo - wśród obiektów zaznaczonych na mapie są m.in. restauracje, kawiarnie, urzędy pocztowe, sklepy zakłady fryzjerskie, teatry, antykwariaty, hostele, muzea, delikatesy, itd. Oczywiście wszystko zależy od rodzaju niepełnosprawności, bo na pierwszy rzut oka wydaje się, jakby Warszawa była rajem dla osób z ograniczeniami mobilnymi.

Byliśmy ciekawi, które z najbardziej popularnych w Warszawie miejsc są przystosowane dla osób z niepełnosprawnościa. To m.in. restauracja i klub na Powiślu Na Lato, Bar Warszawska, Cafe Karma, Teatr Polonia, Kino Atlantic, taras widokowy w Pałacu Kultury, Muzeum Fryderyka Chopina, Muzeum Historii Żydów Polskich, Klub Sketch Nite na Mazowieckiej, restauracja Butchery and Wine. Na mapie nie znajdziemy ani Charlotte na pl. Zbawiciela, ani Kinoteki, baru Studio, Teatru Studio czy Kulturalnej, ani nawet Muzeum Narodowego.

Jak poinformowało miasto, niepełnosprawnik na mapie Warszawy to przykład dobrej współpracy miasta z Fundacją TUS i dowód na to, że współpraca samorządu i organizacji pozarządowych może w istotny sposób wpływać na sytuację osób z niepełnosprawnościami i ułatwić im codzienną aktywność w korzystaniu z przestrzeni publicznej.

Miasto zapewnia, że sukcesywnie modernizuje swoją infrastrukturę tak, aby była przyjaźniejsza dla osób niepełnosprawnych, mających problemy z poruszaniem się i rodziców z wózkami. "Od dwóch lat bariery architektoniczne likwidowane są ze specjalnie przeznaczonych na ten cel pieniędzy (ok. 1 mln zł rocznie). W ubiegłym roku usunięto 200 barier, a w tym trwa usuwanie ponad 200 kolejnych" - czytamy w oświadczeniu.

Więcej o: