Spodobało ci się? Polub nas
Międzynarodowy Festiwal Sztuka Ulicy jest wydarzeniem artystycznym o międzynarodowym zasięgu realizowanym w miejskiej przestrzeni publicznej Warszawy od 1993 roku.
Co roku gromadzi on artystów z Polski i ze świata oraz wierną publiczność. Prezentacje z dziedziny sztuk performatywnych, a w szczególności teatru tworzą wyrazisty i barwny kalejdoskop doświadczeń i przemyśleń artystycznych zaprezentowanych na otwartej scenie Warszawy, jej ulicach, placach, skwerach i w parkach.
Międzynarodowy Festiwal Sztuka Ulicy Międzynarodowy Festiwal Sztuka Ulicy Międzynarodowy Festiwal Sztuka Ulicy
Na pierwszy spektakl XXIII edycji Festiwalu Sztuki Ulicy organizatorzy zapraszają widzów na Plac Zamkowy, 28 czerwca, o godz. 17.00 spektakl "Heart wash" hiszpańskiej grupy tanecznej Compagnia Mar Gómez. Duża doza zabawnego tanecznego szaleństwa o miłości, o odpowiedzialności, o okolicznościach - a to wszystko opowiedziane tańcem, w teatrze bez słów w towarzystwie tak codziennej, a jakby niezauważalnej... pralki. Spektakl ten zagości na festiwalu dzięki współpracy z Jerónimo Fuentes, Radcą Ambasady Hiszpanii ds. Kultury w Warszawie.
Od 3 do 5 lipca główną sceną festiwalu będą place i alejki Parku Szczęśliwickiego. Pojawi się tam stały uczestnik festiwalu, warszawski Teatr Akt ze spektaklem "Poza czasem". Wspaniała scenografia, znakomite przygotowanie.
Międzynarodowy Festiwal Sztuka Ulicy Międzynarodowy Festiwal Sztuka Ulicy Międzynarodowy Festiwal Sztuka Ulicy
Nie można przegapić warsztatów sztuki cyrkowej. To okazja, aby spotkać się w gronie przyjaciół, znajomych i bliżej poznać tajniki żonglerki, żonglerki grupowej, diabolo. To wstęp do spotkania z artystami sztuki cyrkowej. W tym roku na festiwalu zagości czeska grupa V.O.S.A. Jej członkowie zaprezentują rzadką formę cyrku bez namiotu. Cyrku, który kojarzy się ze starą objazdową grupą kuglarzy, linoskoczków, wędrownych mistrzów ekwilibrystyki, którym towarzyszy muzyka wykonywana na żywo.
Podczas tej edycji nie zabraknie też tradycyjnego teatru ulicznego. Jego reprezentantem będzie wrocławski Teatr Formy ze spektaklem inspirowanym powieścią Michaiła Bułhakowa "Mistrz i Małgorzata". Realizacja przygotowana z wielkim rozmachem z myślą o otwartej przestrzeni.
Międzynarodowy Festiwal Sztuka Ulicy Międzynarodowy Festiwal Sztuka Ulicy Międzynarodowy Festiwal Sztuka Ulicy
Widzowie festiwalu będą mieli okazję uczestniczyć w dwóch paradach. Pierwsza - Sen o nocy letniej w wykonaniu podlaskiego A3Teatr poprowadzi w świetle lampionów przez alejki Parku Szczęśliwickiego. Druga zaś parada - "Siedem ton czystego szczęścia" w wykonaniu dolnośląskiego teatru Klinika Lalek połączy dwa ochockie parki, Park Szczęśliwicki z Parkiem Zachodnim.
I właśnie tu, w Parku Zachodnim, na zakończenie festiwalu - 5 lipca o godzinie 22.00 - wystąpi belgijska grupa Tol ze spektaklem Pedaleando Hacia el Cielo. Pełne uroku przedstawienie, zaśpiewane, zatańczone i namalowane w otwartej przestrzeni, przypomni na koniec XXIII edycji Festiwalu Sztuka Ulicy, co jest istotą teatru plenerowego. To rozmach, szalejące konstrukcje, latające maszynerie, nieokiełznany duch - jednym słowem m a g i a.
Międzynarodowy Festiwal Sztuka Ulicy Międzynarodowy Festiwal Sztuka Ulicy Międzynarodowy Festiwal Sztuka Ulicy
Sztuka w przestrzeni publicznej ewoluuje, zmienia się, powstają nowe grupy i nowe spektakle dla nowego widza, dla którego pojęcie "dialog międzykulturowy" zawiera wiele rozmaitych znaczeń. Organizatorzy realizując kolejną edycję Międzynarodowego Festiwalu Sztuka Ulicy wypełniają ten dialog autorskim, różnorodnym programem odpowiadając tym samym na potrzeby warszawskiej publiczności.
Program i szczegóły festiwalu znajdziecie tu