Nowa lokalizacja nad Wisłą, milion wydarzeń - 22 czerwca inauguracja Placu Zabaw

Tuż obok stacji metra Centrum Nauki Kopernik na kilku tysiącach metrów kwadratowych powstanie spójny kompleks łączący infrastrukturę kulturalną, gastronomiczną, rekreacyjną i sportową. Inauguracja Placu Zabaw już 22 czerwca. Serwis Metro Warszawa szczególnie zaprasza na wydarzenie, które odbędzie się 26 czerwca. Teatr Improwizowany Klancyk na scenie nad Wisłą zagra spektakl pt. ?Klancyk vs. Nadwiślanskie zgryzoty warszawiaków?.

Spodobało ci się? Polub nas

- Ideą Placu Zabaw - pierwszej w Warszawie plenerowej klubokawiarni - od samego początku było stworzenie przyjaznej, otwartej przestrzeni w centrum miasta, z wyraźną linią programową, skierowaną nie tylko na rozrywkę i wypoczynek, ale przede wszystkim na promocję niezależnej i ambitnej sztuki i zjawisk kulturalnych - mówi Michał Borkiewicz z Planu B, który aby stworzyć tegoroczny Plac Zabaw nawiązał współpracę z Pomostem 511, klubokawiarnią rowerową Dwa Osiem oraz Stowarzyszeniem Inicjatyw Twórczych "Windą w Bok", które odpowiada za zarządzanie słynnym już w Warszawie Klubem Komediowym przy Pl. Zbawiciela (więcej o klubie możecie przeczytać TUTAJ ).

- Gdy tylko Michał zaproponował nam takie przedsięwzięcie, nie wahaliśmy się ani chwili. Zawsze był dla mnie wzorem pod względem prowadzenia lokali w Warszawie. To będzie ogromne wyzwanie dla nas wszystkich, ale jesteśmy przekonani, że nam się uda - mówi Joanna Pawluśkiewicz z Klubu Komediowego. Joanna podkreśliła w rozmowie z MetroWarszawa, że jej zdaniem Warszawa to najlepsze miasto do realizowania tego typu inicjatyw. - Do tej pory mam same dobre doświadczenia z organizowania wydarzeń w Warszawie. Ludzie szukają tego typu akcji kulturalnych, zupełnie nie przemawia do mnie to, jak ludzie mówią, że warszawiacy nie interesują się kulturą. Moim zdaniem jest wręcz przeciwnie! - mówi Joanna.

Plac Zabaw WarszawaPlac Zabaw Warszawa MetroWarszawa MetroWarszawa

Joanna podkreśliła w rozmowie, że ceni sobie również współpracę z miastem. - Wcześniej pracowałam w Krakowie, gdzie żeby cokolwiek zorganizować trzeba się naprawdę namęczyć. Nie można się czasem nawet dowiedzieć, co jest planowane na określony dzień w danej lokalizacji. Jak w ten sposób robić event? - dziwi się Joanna.

Gdy rozmawialiśmy z Joanną, odnieśliśmy wrażenie, że naprawdę mamy do czynienia z grupą ludzi, dla których praca to czysta pasja. Bardzo spodobało nam się, że coraz więcej inicjatyw w Warszawie rodzi się na skutek współpracy czasem wydawałoby się całkiem różnych środowisk. Plac Zabaw może więc stać się jednym z ciekawszych przedsięwzięć tego lata. Co nie znaczy, że będzie to łatwe zadanie.

- Nowa lokalizacja narzuca też nowe wyzwanie, a mianowicie zorganizowanie dużej przestrzeni na niezwykle popularnych w ostatnich latach bulwarach Wisły. Zadanie to niełatwe, bo wiążące się z zapewnieniem bezpieczeństwa i zaplecza sanitarnego dla setek a nawet tysięcy odwiedzających i sprzątaniu ogromnej powierzchni nabrzeża. Wiąże się też z działaniami edukacyjnymi skierowanymi do korzystających z bulwarów, w które Plac Zabaw angażuje się wraz z Wisłą Warszawa, między innymi w ramach kampanii "Wyjdź na Czysto" - mówi Michał Borkiewicz.

Co będzie się działo na Placu Zabaw?

W programie będą koncerty , będące od lat znakiem rozpoznawczym Placu Zabaw i Stowarzyszenia Plan B. W lipcu i sierpniu, w każdy czwartek odbywać się będą koncerty w ramach "Lado w Mieście" - subiektywnego przeglądu najciekawszych polskich projektów muzycznych organizowanego przez Plan B i Lado ABC.

W Placu Zabaw nie będzie całonocnych imprez - te odbywać się będą na położonej kilka metrów niżej Barce. - Od soulowo-funkowych potańcówek z kolektywem Soul Service czy Envee'm, po ambitne techno w wydaniu Jacka Sienkiewicza i Recognition, czy też środowiska związanego z wytwórnią Dunno - piszą organizatorzy.

Plac Zabaw w WarszawiePlac Zabaw w Warszawie Adam Stępień/ Agencja Wyborcza.pl Adam Stępień/ Agencja Gazeta

Dużo będzie się też działo w ciągu dnia. Weekendowe targi lokalnej, ekologicznej żywności i małych inicjatyw kulinarnych Slow Market, warsztaty dla dzieci organizowane przez Stowarzyszenie Windą w Bok i Klub Komediowy, a także projekty społeczne i edukacyjne organizowane we współpracy z Bęc Zmianą. Atrakcjami rowerowymi zajmie się Dwa Osiem, prowadząc szkolenia z mechaniki rowerowej, zawody na mini welodromie "Małe Dynasy", który stanie w czerwcu nad Wisłą, a także wycieczki rowerowe po mieście i wiele okazjonalnych rowerowych imprez. Grupa Velo Projekt organizować będzie na zbudowanym przez siebie pump tracku cykl szkoleń z techniki jazdy dla dorosłych i dla dzieci, pod hasłem "motywaTOR".

I przede wszystkim - występy Klubu Komediowego . - Bardzo długo zastanawialiśmy się nad tym, jakiego rodzaju formaty naszego klubu odnajdą się na scenie nad Wisłą - nie jest to bowiem intymna piwnica, ale duża przestrzeń z dużą ilością ludzi, których chcemy zainteresować - opowiada Joanna Pawluśkiewicz.

I tak, na pewno zobaczymy na scenie Musical Improwizowany, uwielbianą przez warszawiaków Bitwę na dubbingi, będą występy Teatru Improwizowanego Klancyk, który, jak mówi Joanna, poradzi sobie z każdą przestrzenią, a także skecze i koncerty. Jak mówi Joanna, Klub planuje również zorganizowanie spektaklu na bazie silent disco. - Zastanawialiśmy się, co zrobić, żeby przenieść tę intymną atmosferę Klubu nad Wisłę - stwierdziliśmy, że słuchawki to rewelacyjne rozwiązanie - mówi Joanna.

Klub organizować będzie również spektakle dla dzieci. Będą się odbywać w niedziele w samo południe. - Dzieciaki niesamowicie się wkręcają w konwencję naszych spektakli - mówi Joanna.

A inauguracja już 22 czerwca, która potrwa cały tydzień.

W poniedziałek 22 czerwca o godzinie 20:00 odbędzie się koncert King Ayisoba and Band - gwiazdy z Ghany . Zespół gra muzykę wschodniej Ghany, podsyconą energią i brzmieniem XXI wieku.

We wtorek 23 czerwca o 20:00 występ rewelacyjnego Jacka Fedorowicza , znanego szerszej publiczności z programu satyrycznego "Dziennik Telewizyjny" i licznych komediowych kreacji filmowych i radiowych. Cały występ będzie na żywo, przy użyciu tylko mikrofonu, światła i czasem krótkiej projekcji filmowej. A o 22:00 pokaz filmu "Gliniarz Wilkołak".

Plac Zabaw w WarszawiePlac Zabaw w Warszawie Klub Komediowy/ facebook.com Klub Komediowy/ facebook.com

W środę 24 czerwca o 20:00 na scenie znów stanie Klub Komediowy. Tym razem ze swoim Musicalem Improwizowanym . To bardzo dobrze znany i ceniony na świecie format. Swoje początki miał już w latach 60. XX w. w USA. Mało kto wie, że znany na całym świecie musical "Hair" miał improwizowane sceny.

25 czerwca w czwartek - 0 20:00 koncert szczecińskiego trio Kristen , założonego prawie 20 lat temu przez Mateusza Rychlickiego, Michała Bielę i Łukasza Rychlickiego. Niełatwo opisać jego muzykę, można spróbować użyć do tego określeń takich jak "post rock", "math rock", "noise" albo "rock niezależny", ale w obliczu ich oszczędnego brzmienia, bogatych melodii.

A 26 czerwca o 20:00 we współpracy z Metro Warszawa odbędzie się spektakl Teatru Improwizowanego Klancyk inaugurujący scenę komediową nad Wisłą pt. "Klancyk vs Nadwiślańskie Zgryzoty Warszawiaków". Wymyślane na poczekaniu, na oczach widzów przedstawienie Teatru Improwizowanego Klancyk będzie próbą rozwiązania artykułowanych przez publiczność problemów, jakie warszawiacy kojarzą ze swoją ukochaną Wisłą. Czy tematem spektaklu będą komary, śmieci, brak odpowiedzialności, czy hałas - to już zależy od publiczności (Więcej na temat wydarzenia przeczytacie TUTAJ ).

A o 22:00 impreza ze składem The Very Polish Cutouts - duetem Ptaki (Jaromir Bartosz), Zambonem i Kacprem Kapsą.

27 czerwca o godzinie 13:00 odbędą się warsztaty dla dzieci "Piraci na Barce" . Cykl ten odwołuje się do bohaterów dziecięcej wyobraźni, spopularyzowanych przez romantyczne, problematyczne czy też zabawne postaci z książek i filmów (takich jak np. Pirat Rabarbar z jednej strony oraz Jack Sparrow z drugiej). Zabawy opierają się na koncepcji podchodów oraz kreatywnego, samodzielnego budowania potrzebnych w trakcie zabawy elementów: pirackiego statku, szałasu- schronienia itp. Uczą współpracy, spostrzegawczości, rozwijają wyobraźnię - piszą organizatorzy.

W ramach akcji motywaTOR na Powiślu zrealizowane będą przez okres 4 miesięcy ok. 8 spotkań szkoleniowych (co 2 tygodnie) na rowerowym placu zabaw dla dzieci od lat 2 do 7. Szkolenia prowadzone będą przez wykwalifikowanych instruktorów VeloProjektmistrzóworaz ekipy Aktywny Smyk z Warszawy.

15:00-17:00 motywaTOR - PUMPTRACK ZAJĘCIA DLA DZIECI 2-7

17:00: 20:00 motywaTOR - PUMPTRACK ZAJĘCIA DLA DZIECI 8-u

A między 15:00 a 20:00 warszaty i zawody Pumptrack . W ramach akcji motywaTOR na Powiślu zrealizowane będą przez okres 4 miesięcy ok. 8 spotkań szkoleniowych (co 2 tygodnie) na rowerowym placu zabaw dla dzieci od lat 2 do 7. Szkolenia prowadzone będą przez wykwalifikowanych instruktorów VeloProjekt-mistrzów oraz ekipy Aktywny Smyk z Warszawy.

15:00-17:00 motywaTOR - PUMPTRACK ZAJĘCIA DLA DZIECI 2-7

17:00: 20:00 motywaTOR - PUMPTRACK ZAJĘCIA DLA DZIECI 8-up

27 czerwca o godz. 21:00 pierwszy spektakl rowerowy w Warszawie pt. "Złodzieje rowerów".

Trasa spektaklu:

19.00 DOM Strefy WolnoSłowej / ul. Burdzińskiego 5

20.00 przejazd ulicą Ząbkowską

20.30 Bazarek na Błoniach Stadionu Narodowego od strony Teatru Powszechnego

21.00 Plac Zabaw nad Wisłą / Bulwary Wiślane w okolicach Pomnika Syrenki

21.45 Plac Zbawiciela

27 czerwca o 15:00 organizowane będą darmowe rejsy tradycyjnymi wiślanymi łodziami (batami) między najciekawszymi klubami nad Wisłą. Korzystanie z łodzi pozwala odkrywać uroki Wisły, pokazuje Warszawę z innej perspektywy, ułatwia komunikację, ale także przybliża rzekę i przyrodę ludziom. Pętla odbywa się na trasie: Plac Zabaw (Barka) - Pomost 511 (Cud nad Wisłą) - Plażowa (Temat Rzeka).

28 czerwca odbędą się w Placu Zabaw zajęcia dla dzieci, ponadto o 14:00 Klub Komediowy zorganizuje rejs ze specjalnym Wiślanym Przewodnikiem z Klubu Komediowego. Nieznane oblicze Wisły - tajemnicze, humorystyczne, nieco absurdalne. Improwizacja dla wąskiego grona na środku rzeki.

28 czerwca między 12:00 a 16:00 - darmowa pętla surferska. - Startujemy z Placu Zabaw i przemieszczamy się do Pomostu 511 łodziami lub na Longboardzie. W Pomoście przesiadamy sie na SUP-y i spływamy do Placu Zbaw nad Wisłą (przystań przy Barce) - informują organizatorzy.

28 czerwca w godz. 12:00 - 17:00 ponadto odbywać się będą warsztaty i zawody Pumptrack.

Również tego samego dnia odbędzie się koncert ZS z Nowego Jorku oraz Złotej Jesieni (z Polski) . Start godzina 20:00.

Dodatkowo w każdą sobotę i niedzielę odbywać się będzie Slow Market (w godz. 11:00 - 19.00).

Mapka Placu Zabaw (kliknij, aby powiększyć)

materiały prasowe

Jednym z ciekawszych i prawdopodobnie bardziej spektakularnych elementów organizacji przestrzeni Placu Zabaw, będzie designerska instalacja świetlna obejmująca cały teren Placu Zabaw zrealizowana dzięki Dobrej Energii dostarczonej przez RWE Polska. Inauguracja instalacji odbędzie się 26 czerwca o godzinie 21:00. Instalacja będzie obejmować cały teren obiektu. - Niesamowita konstrukcja co wieczór oświetlać będzie Plac Zabaw oraz najbliższe okolice umożliwiając korzystanie z placowych atrakcji również po zmroku - mówią organizatorzy. Chwilę po włączeniu instalacji świetlnej nastąpi kontynuacja wieczornej iluminacji Placu Zabaw. Tego samego dnia o godzinie 22:00 odbędzie się Mapping na budynkuRWE Polska.

Więcej o: