Czesław Niemen, pokaz świateł i grająca rzeźba. Nowa atrakcja Warszawy?

Pamiątka Czesława Niemena w stolicy? Multimedialna rzeźba stanęłaby przed Parkiem Saskim, po zmroku rozświetlałaby cały skwer, a wiodącym odtwarzanym utworem miałby być skomponowany przez artystę ,,Sen o Warszawie".

Spodobało ci się? Polub nas

"Rapsod dla Czesława Niemena" to rodzaj monumentu ulokowanego na osi ul. Niecałej przy wejściu do Ogrodu Saskiego. Jest projektem zgłoszonym do budżetu partycypacyjnego na rok 2016 w dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy.

Multimedialna wizytówka Warszawy 'Rapsod dla Czesława Niemena'Multimedialna wizytówka Warszawy "Rapsod dla Czesława Niemena" materiały organizatora materiały organizatora

- Czesław Niemen wiele ofiarował Warszawie, a Warszawa mu tego nie zwróciła. Najwyższy czas, aby w budżecie obywatelskim warszawiacy odwdzięczyli się mu za to, co dobrego dla nas zrobił - podkreśla Paweł Wiszniewski, jeden z inicjatorów projektu.

Multimedialna wizytówka Warszawy ,,Rapsod dla Czesława Niemena' do budżetu partycypacyjnego na rok 2016 w Dzielnicy Śródmieście m.st. WarszawyMultimedialna wizytówka Warszawy ,,Rapsod dla Czesława Niemena" do budżetu partycypacyjnego na rok 2016 w Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy materiały organizatora

materiały organizatora

Monument z brązu przedstawia muzyka w trakcie pracy, grającego na organach elektronicznych. Integralnym elementem instalacji miałby stać się audiowizualny pokaz świateł wokół rzeźby i dzieł Niemena odtwarzanych na życzenie odwiedzających obiekt. Jak czytamy w opisie projektu: "Emanacja światłem ze szklanej podstawy i doświetlenie zewnętrznymi rzutnikami w formie mieniącego się światła, da siłę wyrazu i podkreśli ekspresję wyrzeźbionej postaci, przypominając o talencie twórcy. Siła wyrazu tej rzeźby polega na wewnętrznej emocji zatrzymanej w czasie".

Multimedialna wizytówka Warszawy 'Rapsod dla Czesława Niemena'Multimedialna wizytówka Warszawy "Rapsod dla Czesława Niemena" materiały organizatora materiały organizatora

Inspiracją do projektu stał się utwór artysty "Bema pamięci żałobnej rapsod".

 

A co skłoniło pomysłodawców projektu do usytuowania figury przy ulicy Niecałej? - To tu było miejsce, gdzie Czesław Niemen miał swoje pierwsze mieszkanie - tłumaczy Paweł Wiszniewski.

Zgłoszony do budżetu projekt obejmuje wykonanie (całkowity koszt: 264 500 zł) i utrzymanie rzeźby (całkowity koszt eksploatacji: 3 000 zł).

Więcej o: