O Łazienkach Królewskich, w przedwojennym klimacie i o perłach modernizmu. Poznaj najciekawsze gry o Warszawie [SUBIEKTYWNY PRZEGLĄD]

Z jedną grą przeniesiesz się do XVIII wieku, do czasów, gdy Łazienki Królewskie były letnią rezydencją króla Polski - Stanisława Augusta. Z inną poznasz modernistyczne zabytki. Fani przedwojennej Warszawy również znajdą coś dla siebie. Z kolei dzięki kolorowym kartonikom memory najmłodsi poznają tajemnice warszawskich legend.

Archimemo, czyli modernizm warszawski

Archimemo Archimemo  Centrum Architektury Fot. Ewa Dyszlewicz/Centrum Architektury

Gra Archi Memo to gra pamięciowa, która polega na szukaniu par z tymi samymi zdjęciami. Mieszkam w Warszawie od wielu lat, interesuję się jej architekturą i zawsze uważałam, że znam ją całkiem nieźle. Byłam pewna, że gra niczym mnie nie zaskoczy. Jednak już po odsłonięciu paru kartoników zorientowałam się, że autorzy gry wysoko powiesili poprzeczkę, a napis "gra edukacyjna" na opakowaniu jest na serio i nie odnosi się wyłącznie do gimnazjalistów. Część odsłanianych kartoników przedstawia nieznane lub nieoczywiste dla mnie budynki. Na szczęście, dzięki dołączonej "instrukcji", można szybko znaleźć opis przedstawionych budynków.

Retroreporter, przedwojenna Warszawa

RetroreporterRetroreporter Retroreporter Retroreporter

Z grą planszową Retro Reporter czekam na dłuższy wieczór ze znajomymi. Co można napisać o grze, w którą jeszcze nie grało się? To, że bardzo chce się w nią zagrać! W kwadratowym pudełku kryje się plansza-mapa przedwojennej Warszawy, karty z listami zadań, niezbyt rozległa instrukcja oraz karty z oryginalnymi notkami prasowymi z epoki. Dymsza, Szpicbródka, Tor Wyścigów Konnych, Kusociński i "huk motorów na Dynasach"... Już samo przejrzenie materiałów do gry obiecuje przeniesienie się do Warszawy lat trzydziestych i więcej niż pobieżne poznanie jej klimatu.

Łazienki Królewskie, dostarcz królowi dzieła sztuki

Gra planszowa 'Łazienki Królewskie'Gra planszowa "Łazienki Królewskie" Łazienki Królewskie / Egmont Łazienki Królewskie / Egmont

Wspaniale byłoby się wybrać na spacer po warszawskich Łazienkach Królewskich... Tylko, że nie bardzo jest kiedy, nie bardzo się chce, a za oknem zimno i szaro-buro. Na prawdziwy spacer musimy zaczekać do wiosny. Jednak do wizyty w najbardziej znanym parku w Polsce możemy się przygotować. Na wirtualny spacer zabierze nas gra planszowa "Łazienki Królewskie". Dzięki niej poznamy najważniejsze budynki znajdujące się parku, dowiemy się kiedy powstał i kogo, oprócz Króla mogliśmy tam spotkać pod koniec XVIII wieku. Rozgrywka jest bardzo prosta i dość szybka, a gra wykonana jest bardzo starannie.

Okrywamy widoki i legendy Warszawy

Gra Memory 'Odkrywamy widoki Warszawy' Gra Memory "Odkrywamy widoki Warszawy"  Malu Studio Malu Studio

W świecie Youtubea i smartfonów, tacy bohaterowie jak Smok Wawelski, Bazyliszek czy Złota Kaczka nie są zbyt atrakcyjni. Jak więc zapoznać dziecko z najważniejszymi legendami? Najlepiej podstępnie sączyć im edukację na przykład pod pozorem gry typu memo. Właśnie takie gry - "Odkrywamy polskie legendy" i bliźniaczą "Odkrywamy widoki Warszawy" stworzyło Malu Studio. Z pierwszej dowiemy się, skąd wzięła się warszawska historia o Warsie i Sawa, Bazyliszku i Złotej Kaczce, w drugiej najmłodsi poznają podstawowe stołeczne miejsca, takie jak: Barbakan, Syrenka, Rynek, Stadion Narodowy, ZOO.

Gra memory 'Odkrywamy polskie legendy'Gra memory "Odkrywamy polskie legendy" Malu Studio Malu Studio

Gry są estetyczne i atrakcyjne wizualnie, przy czym kreska rysunków nie konkuruje z najnowszymi animacjami, a nawiązuje do starych polskich bajek.

Więcej o: