Osiem najfajniejszych kalendarzy warszawskich na 2015 rok. Dizajnerski, funkcjonalny, dla kochających stolicę [PRZEGLĄD]

Odliczamy czas po warszawsku. W barwach Legii, z historią Starówki i Wilanowa w tle, z pięknymi zdjęciami, ciekawymi rysunkami i zabawnymi komentarzami przygotowanymi przez znanych artystów. Jest i też o przedwojennej Warszawie. Kalendarz ścienny i książkowy. Który wybierasz dla siebie?

Kalendarz 2015.

Kalendarz warszawski

Nie można go kupić. Można go wyłącznie dostać za darmo, m.in. biorąc udział w konkursach organizowanych przez muzeum.

Stare Miasto na ścianie

Oprócz kalendarza książkowego Muzeum Warszawy przygotowało także kalendarz ścienny z widokiem na Rynek Starego Miasta. Kalendarz jest bezcenny, dlatego Mamy, a raczej mieliśmy i będziemy mieli, bo nakład się wyczerpał, a dodrukiem będziemy się dzielić po 7 stycznia.

Warszawa na starej pocztówce

Kalendarz warszawski

Kalendarz warszawski Muzeum Warszawy Kalendarz warszawski Muzeum Warszawy  Muzeum Warszawy Fot. Muzeum Warszawy

Ciekawa kolorystyka, świetne połączenie kobaltu z szarością, dużo miejsca na notatki, poręczny rozkład dni. I spora dawna wiedzy na temat historii naszego miasta. Kalendarz wyprodukowany przez Muzeum Warszawy jest swoistym kompendium na temat odbudowany Starówki. Jest zilustrowany zdjęciami i reprodukcjami z muzealnych zbiorów oraz opatrzony historycznymi komentarzami.

Kalendarz Muzeum Warszawy Kalendarz Muzeum Warszawy  fot.Grayna Kuakowska Fot.Grażyna Kułakowska

Kalendarz Muzeum Warszawy Kalendarz Muzeum Warszawy  fot.Grayna Kuakowska Fot.Grażyna Kułakowska

Kalendarz Muzeum Warszawy Kalendarz Muzeum Warszawy  fot.Grayna Kuakowska Fot.Grażyna Kułakowska

Kalendarza nie można kupić. Ale można go dostać za darmo, m.in. biorąc udział w konkursach organizowanych przez muzeum. Kontakt: promocja@muzeumwarszawy.pl, nr tel. +48 22 596 67 60.

80 okazji

... do kulturalnego świętowania. To anegdoty, ciekawostki i daty związane z kulturą: literaturą, muzyką, sztuką czy filmem. Także warszawską. Kalendarz zaprojektowany przez Tomka Bersza, a zilustrowany przez znaną rysowniczkę Malwinę Konopacką opowie nam o tym, że 24 kwietnia 1974 roku Stanisław Bareja został magistrem, a 3 czerwca 1919 roku zakochał się ... Władysław Broniewski. Cena: 40 zł, do kupienia w sklepie Bęc Zmiany.

Ponad 80 okazji do kulturalnego świętowaniaPonad 80 okazji do kulturalnego świętowania Tomek Bersz / Malwina Konopacka Tomek Bersz / Malwina Konopacka

Kalendarz 'Ponad 80 okazji do kulturalnego świętowania' Kalendarz "Ponad 80 okazji do kulturalnego świętowania"  proj. Tomek Bersz / Malwina Konopacka

80 okazji 80 okazji  Tomek Bersz / Malwina Konopacka Tomek Bersz / Malwina Konopacka

Sezonownik, kalendarz warzywno-owocowy

Sezonownik, kalendarz warzywno-owocowy Sezonownik, kalendarz warzywno-owocowy  Sezonownik Sezonownik

Autorzy kalendarza sięgnęli po przepisy z XIX-ego wieku i z pierwszych dekad XX-ego wieku, m.in. do słynnego Kucharza Warszawskiego oraz warszawskiej ikony sztuki kulinarnej - Lucyny Ćwierczakiewiczówny. W książko-kalendarzu znajdziemy przepisy na przetwory (np. z pomidorów z 1905 roku), likiery (z mandarynek, rok: ) oraz syropy, w tym z ... sałaty (z 1861 roku).

Sezonownik, kalendarz warzywno-owocowySezonownik, kalendarz warzywno-owocowy Sezonownik Sezonownik

Sezonownik, kalendarz warzywno-owocowySezonownik, kalendarz warzywno-owocowy Sezonownik Sezonownik

Strony zdobią historyczne przedruki oraz współczesne ilustracje Ewy Mączyńskiej. Kalendarz ma formę notatnika A5, jest z kieszonką i spięty gumką. Jego mankamentem jest niefunkcjonalna, brudząca się okładka. Koszt: 39 zł.

Stare Miasto na ścianie

To kolejna propozycja Muzeum Warszawy, tym razem kalendarza ściennego z widokiem na Rynek Starego Miasta.

Kalendarz książkowy z widokiem na Rynek Starego MiastaKalendarz książkowy z widokiem na Rynek Starego Miasta fot.Grayna Kuakowska Fot. Muzeum Warszawy

Kalendarz książkowy z widokiem na Rynek Starego MiastaKalendarz książkowy z widokiem na Rynek Starego Miasta fot.Grayna Kuakowska fot. Muzeum Warszawy

Kalendarze są bezpłatne, dostępne w Muzeum Warszawy. Kontakt: promocja@muzeumwarszawy.pl, nr tel. +48 22 596 67 60.

Warszawa na starej pocztówce

Kalendarz Warszawa na starej pocztówce Kalendarz Warszawa na starej pocztówce  Retrokafeteria Fot. Retrokafeteria

Kalendarium ścienne zawiera dwanaście pocztówek przedstawiających ulice i budynki dawnej Warszawy z XIX i początku XX wieku, m.in. Plac Zamkowy i Teatralny, Arkady Nowego Zjazdu, Nalewki, ulicę Marszałkowską, Bracką, Przystań Wioślarzy, Krakowskie Przedmieście, Al. Ujazdowskie. Zdjęcia są kolorowane, bo i taka technikę stosowano niegdyś, aby ukazać miasto w jak najpiękniejszych barwach. Wielkość A4, kosztuje: 19 zł

Kalendarz Wilanowski

Kalendarz wilanowskiKalendarz wilanowski Aarsleff Per Polska i Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie Aarsleff Per Polska i Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Kalendarz przygotowany przez Muzeum w Wilanowie. Zabytkowe wnętrza widziane okiem jednego z najbardziej znanych i cenionych polskich fotografów - Tomasza Sikory. Artysta wspólnie z prof. Maciejem Buszewiczem już od dziesięciu lat co roku tworzy wilanowskie kalendarze, które stały się wręcz kolekcjonerskim rarytasem. - Chodząc po pałacu wilanowskim doszedłem do wniosku, że taka warstwa zewnętrzna na którą trafiają turyści, to jest jedna rzecz, a jeszcze istnieją inne elementy, które można fotograficznie wydobyć. Za każdym razem próbowałem znaleźć coś takiego, co zaskoczy ludzi oglądających ten kalendarz, pokazujący zupełnie inną przestrzeń pałacu - mówi Sikora.

Najważniejsze momenty Legii

Kalendarz ścienny LegiiKalendarz ścienny Legii Legia Warszawa Legia Warszawa

Kalendarz na ścianę. Przedstawia najważniejsze chwile klubu z ostatnich dwunastu miesięcy. Autorami fotografii są Mateusz Kostrzewa oraz Jacek Prondzynski, fotografowie Legii Warszawa. Jest dostępny zarówno w sklepie stacjonarnym, jak i sprzedaży internetowej, ma wymiary 560mm x 420mm. Cena to: 39 zł.

Kalendarz książkowy Legii Kalendarz książkowy Legii  Legia Warszawa Legia Warszawa

Jest i też kalendarz w wersji książkowej. Zawiera nie tylko informacje o największych sukcesach i najważniejszych datach związanych z Legią Warszawa, ale i zdjęcia drużyny na których można zbierać autografy piłkarzy. W miejscu na dane personalne wpiszecie numer Karty Kibica Legii Warszawa, sektor, rząd i miejsce zajmowane na stadionie przy Łazienkowskiej.

Kalendarz książkowy Legii Kalendarz książkowy Legii  Legia Warszawa Legia Warszawa

Kalendarz książkowy Legii Kalendarz książkowy Legii  Legia Warszawa Legia Warszawa

W kalendarzu znajdziemy także ciekawostki historyczne (np. pod datą 13 maja przeczytamy o pierwszym golu Kazimierza Deyny strzelonym w barwach Legii). Koszt: 39 zł.

Więcej o: