Gdzie w Warszawie pograć w gry planszowe? 8 adresów

Chińczyk, szachy, warcaby. Bierki, kapsle, mafia. Dixit, Osadnicy z Catanu, Gra o tron. I dziesiątki innych... Moda na gry planszowe wciąż nie przemija. Wręcz przeciwnie. Zdaniem właścicieli kultowych stołecznych knajp coraz więcej osób zamienia gry komputerowe właśnie na tzw. gry bez prądu. Wszyscy są tego samego zdania - to rewelacyjny sposób na spędzanie czasu ze znajomymi. Gdzie w Warszawie można pograć w gry? Które miejsca mają największą ofertę? Gdzie znajdziemy swoje ukochane planszówki?

Solec 44

Adres: Solec 44

Solec 44Solec 44 facebook.com/ Solec 44

facebook.com/ Solec 44

Klubokawiarnia Solec 44 to miejsce, gdzie znajduje się prawdopodobnie najwięcej gier planszowych w Warszawie. - Już mamy kilkadziesiąt gier - mówi Monika Mazurek, menadżerka klubokawiarni. - Co roku ta liczba się powiększa, ponieważ jeździmy na targi do Niemiec, gdzie prezentowane są i nagradzane najciekawsze gry, które później kupujemy - dodaje. Właściciele lokalu zbierają gry w czterech kategoriach - te o niskim poziomie trudności, gry logiczne, strategiczne oraz rozrywkowe, po które najchętniej sięgają goście odwiedzający lokal w godzinach wieczornych. Jakie gry cieszą się jednak największym powodzeniem? Oczywiście te najpopularniejsze - gra karciana Dixit, Osadnicy z Catanu czy Katamino.

Zobacz wideo Gry planszowe - w jakie grać, jakie są idealne dla początkujących albo dzieci?

Paradox Cafe

Adres: ul. Anielewicza 2

Paradox CafeParadox Cafe facebook.com/ Paradox Cafe

facebook.com/ Paradox Cafe

Klubokawiarnia Paradox Cafe skupia wokół siebie warszawskie środowisko osób związanych z szeroko pojętym nurtem fantastyki, od fantastyki naukowej i fantasy, po horror i anime. Przychodzą tam wielbiciele literatury i filmu, artyści, pracownicy naukowi, ale i miłośnicy tzw. gier bez prądu. - W ostatnim czasie bardzo powiększyliśmy naszą bazę gier planszowych - mówi barman, Patryk Stryjewski. - Mogę spokojnie powiedzieć, że mamy już około sto tytułów - dodaje. Przy zakupie gier dla lokalu właściciele kierują się przede wszystkim popularnością, ale wybierają również gry lepsze jakościowo, za które pobierają kaucję zwrotną. - Do takich gier zaliczamy pięknie wydane Zombiecide, Batlle Star Galactica czy Ryzyko - opowiada Patryk. Największą furorę w ostatnim czasie robi jednak Gra o Tron. - Wszystko za sprawą telewizyjnego serialu - mówi Patryk. - Na Facebooku powstała nawet grupa zrzeszająca ludzi zafascynowanych tą grą, obecnie z nią współpracujemy - dodaje. Barman jest przekonany, że trend na gry planszowe będzie tylko się rozwijał. - Ludzie mają powoli dość siedzenia przed komputerem również po pracy, a rodzice coraz częściej starają się przekonywać swoje dzieci do korzystania z tradycyjnych form rozrywki - mówi z przekonaniem Patryk.

Kicia Kocia

Adres: ul. Garibaldiego 5A

Kicia KociaKicia Kocia materiały prasowe

Kicia Kocia to kulturalna kawiarnia na Grochowie. Odbywają się tam spotkania towarzyskie i literackie, różnego rodzaju warsztaty artystyczne, debaty varsavianistyczne, koncerty oraz potańcówki. W tym przyjaznym niepełnosprawnym, rodzicom z dziećmi oraz zwierzakom klimatycznym miejscu można również pograć w gry planszowe. - Oprócz szachów czy warcabów, można u nas znaleźć dużo gier edukacyjnych, jak Krakowski Szlak Kobiet, grę o stanie wojennym Wroniec czy grę-quiz na temat kultury polskiej - opowiada Cezary Polak, gospodarz Kici Koci. - Ponadto reaktywujemy gry z czasów PRL, jak bierki czy kapsle - dodaje. Już 19 października w klubokawiarni odbędą się II Mistrzostwa Polski w grze w bierki. - Była to ulubiona gra germańskich wojowników - opowiada Cezary. - Pozwala ona wyćwiczyć silną wolę oraz uczy koncentracji - dodaje. Wkrótce w Kici Koci odbędą się również halowe mistrzostwa w grze w kapsle.

Klub Chwila

Adres: ul. Ogrodowa 31/35

Klub ChwilaKlub Chwila facebook.com/ Klub Chwila

W Klubie Chwila można posłuchać dobrej muzyki, napić się piwa, rozsiąść się na wygodnych kanapach, ale i pograć w gry planszowe. - Mamy ich około 40 - mówi Tytus Hołdys, menadżer lokalu. Zdaniem Tytusa moda na gry planszowe nie przemija, a wręcz przeciwnie. - To świetny sposób na spędzanie wolnego czasu ze znajomymi - opowiada. Do najpopularniejszych gier należą Scrabble i Monopoly. - Te gry nigdy się nie nudzą, wszyscy znają zasady i świetnie się przy nich bawią - dodaje. Ale w planszowym menu Chwili znajdują się również mniej znane pozycje: - Bardzo lubiana jest seria "Ticket to ride", a także "Kolejka" przenosząca w czasy PRL.

Same Fusy

Adres: ul. Nowomiejska 10

Same FusySame Fusy facebook.com/ Same Fusy

W chłodne, jesienne dni na pewno warto odwiedzić kawiarnię Same Fusy. Dostaniemy tam mnóstwo rozgrzewających napojów, jak herbatę z imbirem, rumem, wiśniówką lub konfiturami czy tzw. Yogę - napar korzenny z miodem i mlekiem. Na miejscu znajdziemy również wiele gier planszowych. - Można u nas zagrać w Chińczyka, szachy, warcaby lub bierki - mówi Urszula Jańczuk, menadżerka kawiarni. - Na razie skupiamy się wyłącznie na grach tradycyjnych, jeżeli będzie zapotrzebowanie również na inne, to będziemy rozwijać nasza bazę - dodaje.

Chłodna 25

Adres ul. Chłodna 25

Chłodna 25Chłodna 25 facebook.com/ Chłodna 25

Na pasjonatów gier planszowych otwiera się również słynna klubokawiarnia Chłodna 25. - Już niedługo znacznie powiększy się nasza baza gier - mówi Katarzyna Munio, współwłaścicielka lokalu. - W tej chwili można u nas pograć w warcaby, szachy, Scrabble, ale i na przykład w mafię - dodaje. Już za kilka tygodni w klubokawiarni odbędzie się turniej właśnie gry w mafię. Posiada nie tylko walor rozrywkowy, ale również rozwija umiejętności obserwacji i analizy zachowań, wyciągania wniosków, przekonywania, a także kontroli mowy ciała oraz innych sygnałów niewerbalnych. Jest ponadto bardzo elastyczna pod względem zasad - może w nią grać bardzo wiele osób. - To będzie na pewno ciekawe wydarzenie - stwierdza Katarzyna i zachęca do uczestnictwa w zabawie.

Kafka

Adres: Oboźna 3

KafkaKafka materiały własne

- Pokolenie współczesnych 30-latków, które wychowało się na grach komputerowych, szuka obecnie alternatywnych sposobów spędzania czasu. Młodzi przesiadają się na gry planszowe, dzięki którym mogą mieć i frajdę z grania, i możliwość spotkania się z ludźmi - mówi Maciej Marks, współwłaściciel kawiarni Kafka. W kawiarni na Oboźnej znajduje się około 20-30 gier. - Stawiamy przede wszystkim na te tytuły, które pozwalają ukończyć rozgrywkę w ciągu maksimum godziny - tłumaczy Maciej. - Ale nie brak u nas również Monopoly lub Scrabble, na które trzeba poświęcić trochę więcej czasu - dodaje. Hitem w Kafce jest gra "Pędzące żółwie. Wyścig do sałaty", która sprawia wiele radości zarówno dzieciakom, jak i osobom starszym. - Popularna jest także Kolejka, którą niedawno zakupiłem, a także Osadnicy z Catanu. Te gry wymagają trochę więcej koncentracji - opowiada Maciej. Oprócz współczesnych gier, w na półkach kawiarni leżą również pudełka z tymi starszymi, wiecznie modnymi grami. - Mamy bierki, szachy, warcaby, chińczyka, a także flirt towarzyski  - wymienia Maciej. - Cały czas staramy się uzupełniać naszą bazę, wtedy, gdy gry się niszczą, ale również gdy pojawia się jakaś ciekawa pozycja na runku - dodaje.

Jaś i Małgosia

Adres: Aleja Jana Pawła II 57

Jaś i MałgosiaJaś i Małgosia facebook.com/ Jaś i Małgosia

W połowie sierpnia swoją działalność zawiesiła klubokawiarnia na Powiślu Grawitacja, gdzie m.in. można było znaleźć interesujące gry planszowe. Właściciele nie mają jednak zamiaru rezygnować z prowadzenia knajpki. "Interes" przenoszą do kawiarni Jaś i Małgosia, gdzie jeszcze w październiku otworzą lokal o tej samej nazwie. - Chcemy przywrócić kawiarni dawny blask, jednocześnie uzupełniając jej ofertę o współczesne potrzeby dla ducha i ciała. Stworzyć taką bajkę dla dorosłych, w której każdy z nas będzie miał szansę poczuć się jak u siebie - mówią właściciele. - Obecnie wszystko dopinamy na ostatni guzik - dodaje menadżerka Wioleta Ducka. - Już przygotowujemy listę gier planszowych, w które będzie można pograć w nowym Jasiu i Małgosi - dodaje.

Więcej o: