Gwiazdki Michelin 2018 rozdane! Warszawskie restauracje w prestiżowym przewodniku

Gwiazdki Michelin 2018 zostały rozdane! Wiemy już, które polskie restauracje zostały wyróżnione prestiżową nagrodą gastronomiczną. Na liście ponownie znalazły się warszawskie lokale.

Gwiazdka Michelin, która niezmiennie od wielu lat jest uznawana za najwyższe wyróżnienie sztuki kulinarnej, stanowi marzenie szefów kuchni i właścicieli restauracji. Uwzględnienie lokalu w przewodniku to decyzja inspektorów Michelin.

Gwiazdki Michelin - gala

W tym roku świeża lista najbardziej wykwintnych restauracji na świecie została ogłoszona na Węgrzech, gdzie odbyła się uroczysta gala. Najnowsze wydanie słynnego czerwonego przewodnika "Michelin Guide Main Cities of Europe 2018" zaprezentowano w Budapeszcie.

Atelier Amaro i Senses

Po raz kolejny nagrodzona została restauracja prowadzona przez Wojciecha Modesta Amaro. Atelier Amaro utrzymał swoją gwiazdkę już szósty rok z rzędu.

W tym roku ponownie triumfowała warszawska restauracja Senses, której szefem kuchni jest Andrea Camastra. Dla tego lokalu to już trzeci rok z rzędu z jedną gwiazdką.

Jakość Senses uznają jednak nie tylko inspektorzy Michelin. Pod koniec 2017 roku został on uznany także za najlepszą polską restaurację przez przedstawicieli żółtego przewodnika Gault&Millau Polska na rok 2018. Lokal otrzymał od przewodnika 18,5 na 20 możliwych do zdobycia punktów oraz cztery czapki (oznaczające najwyższą jakość kuchni). 

Wiele osób przepowiadało gwiazdkę Michelin również lokalowi szefa kuchni Roberta Trzópka. Niestety, otwarta w 2016 roku restauracja Bez Gwiazdek w tym roku nadal pozostaje... bez gwiazdek.

Gwiazdki Michelin

Pierwsza gwiazdka została przyznana restauracji w 1926 roku, a już cztery lata później wprowadzono system trzygwiazdkowy. Od tamtego czasu gwiazdki stały się znakiem rozpoznawczym Czerwonych Przewodników Michelin. W roku 1933 przypisano gwiazdkom definicje, które od tamtego czasu nie uległy zmianie.

Jedna gwiazdka oznacza bardzo dobrą restaurację w swojej kategorii, dwie oznaczają rewelacyjną kuchnię wartą odwiedzenia, a trzy - wyjątkową kuchnię, wartą specjalnej podróży. Gwiazdki są przyznawane według pięciu kryteriów: jakości oferowanych dań, ich smaku, sposobu podania, stylu kuchni, stosunku jakości do ceny oraz stałości poziomu kuchni lokalu.

Bib Gourmand

Warto zaznaczyć, iż gwiazdki oceniają tylko i wyłącznie to, co znajduje się na talerzu klienta. Takie właściwości lokalu jak wystrój wnętrz, liczba kelnerów oraz jakość udogodnień lokalu odzwierciedlone są w oddzielnym symbolu skrzyżowanego widelca i łyżki. Jest jeszcze wyróżnienie Bib Gourmand - za korzystny stosunek jakości do ceny. 

W tym roku wśród wyróżnionych symbolem Bib Gourmand warszawskich restauracji znalazł się debiutujący w zestawieniu lokal: alewino.pl. Symbol utrzymały również restauracje Butchery and Wine oraz Kieliszki na Próżnej. W tym roku symbolem sztućców nagrodzono również debiutantów: Dyletanci, Kieliszki na Hożej, Mokotowska 69. Z zestawienia zniknęły natomiast: Hoża, Opasły Tom i Quchnia Artystyczna.

Co sądzisz o nagrodzonych warszawskich restauracjach? Które Twoim zdaniem zasługują na Gwiazdkę Michelin? Napisz do nas: listy_do_metrowarszawa@agora.pl

Więcej o: