Bary mleczne Warszawa. Gdzie zjemy dobrze i tanio?

Bary mleczne Warszawa. Są w stolicy już od 1896 r., choć kojarzą się nam głównie z siermiężnymi czasami PRL. Ale wciąż cieszą się popularnością wśród mieszkańców Warszawy i turystów - także z zagranicy. Gdzie zjemy leniwe czy schabowego?

Bary mleczne - sentyment za minionymi czasami PRL, a może niezłe miejsce, by zjeść tanio i smacznie? Nie wszystkim podobają się nowe odsłony kultowych miejsc (jak na przykład Baru Gdańskiego na Muranowie), są jednak takie, w których od lat niewiele się zmieniło.

Zobacz wideo Magda Gessler radzi, co powinni zrobić właściciele restauracji, by przerwać kryzys

Zobaczcie, jakie mamy bary mleczne w Warszawie:

Bary mleczne Warszawa centrum

Bar pod Barbakanem (Mostowa 27/29)

Jeden z najstarszych barów mlecznych w stolicy. Zupę mleczną zjemy tu już za złotówkę, pomidorowa to koszt 3,50 zł. Za jajecznicę zapłacimy 5 zł, za kopytka - 6. Do wyboru mamy kilka dań mięsnych: schabowego dostaniemy za 10 zł, pieczeń wieprzową w tej samej cenie, a wątróbkę za 7 zł. Do tego możemy zamówić m.in. ziemniaki (3 zł), mizerię (3 zł), buraczki (2,5 zł) czy marchewkę z groszkiem (2,5 zł).

Bar Prasowy (Marszałkowska 10/16)

Kilka lat temu był miejscem protestu przeciwko polityce miasta. Okupujący go twierdzili, że Warszawa nie dba o najuboższych. Potem przeszedł remont, ale dalej można tu niedrogo zjeść. Na śniadanie sadzone (3 zł), kilka rodzajów jajecznic (3-5 zł) albo zupę mleczną z makaronem lub ryżem (1,5 zł). Pomidorową dostaniemy tu już za 1,5 zł, inne zupy - za 3 zł. Mamy tu też pierogi (6 zł), naleśniki (6-8 zł), dania bezmięsne (kluski śląskie - 2 zł) i mięsne (bigos, kotlet drobiowy czy gulasz za 6,90 zł). Dodatki (surówki, ziemniaki, kopytka) w cenie 2 zł.

Bambino Bar (Hoża 19)

Tutaj zjemy np. parówki z keczupem (5,65 zł) czy jajecznicę z kiełbasą i szczypiorkiem (5 zł). Zupa mleczna z ryżem bądź makaronem kosztuje tu 2,75 zł. Chłodnik z jajkiem  kosztuje 5,90 zł, mięsa dostaniemy tu za 6-10 zł, a surówki w cenach ok. 4 zł.

Bar Mleczny Familijny (Nowy Świat 39)

Jajko gotowane dostaniemy tu za złotówkę, jajecznica to koszt 3 zł. Większość zup kupimy za 2-3 zł (żurek z jajkiem - 4 zł). Są tu też zestawy: kotlet mielony, ziemniaki, surówka kosztują 11,60 zł, złotówkę drożej podobny zestaw z kotletem schabowym. Krokiety, paszteciki czy pierogi - ok. 4 zł za danie.

Bar Gdański (Andersa 33)

Mleczarnia (Al. Jerozolimskie 32, Al. Jerozolimskie 148, E. Plater 47, Nowowiejska 6, Sienna 83, Bagatela 15, Górczewska 124, Powstańców Śląskich 126)

Zupy dostaniemy za 3,90-4,90 zł (z mięsem - 6,90 zł), kotlet mielony za 8,90 zł, schabowy za 11,90 zł. Tyle samo zapłacimy za gołąbki, schab w sosie czy żeberka. Zestaw obiadowy (zupa, drugie z surówką i kompot) to koszt 15,90-19,90 zł.

Bary mleczne Warszawa Bielany

Malwa (Conrada 11)

Bary mleczne Warszawa Bródno

Kefirek (Kondratowicza 25)

Bary mleczne Warszawa Mokotów

Bar Mleczny na Czerniakowskiej (Czerniakowska 143a)

Tu zjemy kotlet mielony za 8 zł, a smażonego mintaja za 11 zł. Tyle samo zapłacimy za schabowego czy ozór wołowy w sosie chrzanowym. Dodatki (ziemniaki, buraczki, surówki) po 4 zł. Zupy to wydatek rzędu 6-8 zł.

Mokotowski Bar Mleczny (Puławska 63)

Bar Mleczny Wilanowski (Belwederska 2)

Bary mleczne Warszawa Ochota

Biedronka (Grójecka 79)

Bary mleczne Warszawa Praga

Rusałka (Floriańska 14)

Ząbkowski (Ząbkowska 2)

Zupy tutaj to wydatek ok. 4 zł. Dania mączne to np. pierogi ruskie (6,50 zł), naleśniki ze szpinakiem (7,50 zł) czy spaghetti po bolońsku (10,50 zł). Z dań mięsnych możemy zaś zamówić kotlet schabowy (7 zł), wątróbkę drobiową z cebulą (6,50 zł) czy zraz wołowy (9,50 zł za 100 g). Dodatki (ziemniaki, ryż, surówki i jarzyny) w cenie 3-4 zł.

Bary mleczne Warszawa Wola

Śmietanka Towarzyska (Twarda 56)

Przykładowo żurek zjemy tu za 6 zł, a schabowego za 8,90 zł, udko kurczaka kosztuje zaś 7,90 zł. Placki ziemniaczane z cukrem dostaniemy za 7 zł, a z gulaszem - za 12. Surówki w cenie 3 zł, kopytka - 4.

Waga (Ogrodowa 56)

Bary mleczne Warszawa Żoliborz

Bar Sady (Krasińskiego 36)

Bary mleczne w Warszawie już od XIX wieku

Pierwszym barem mlecznym w stolicy była "Mleczarnia Nadświdrzańska". Powstała w 1896 roku. Niestety nie zachowały się zdjęcia z jej wnętrza, ale wiemy, co tam podawano do jedzenia. Przede wszystkim świeże pieczywo.

Bary mleczne Warszawa ranking

W 2016 r. wspólnie z serwisem Zomato stworzyliśmy ranking najlepiej ocenianych barów mlecznych w stolicy. Czy ciągle aktualny? Sprawdźcie TUTAJ.

Lubicie stołować się w barach mlecznych? Których lokali brakuje na naszej liście? Piszcie na metrowarszawa@agora.pl.

Więcej o: