Tłusty czwartek. Będą sprzedawać wegańskie pączki, żeby zebrać na tabletki "dzień po"

Tłusty czwartek w Warszawie. Lokal Cafe Kryzys organizuje nietypowy Tłusty czwartek. "Będziemy benefitowo smażyć wegańskie pączki, a zysk przeznaczymy na zakup tabletek dzień po" - informują organizatorzy.

Organizatorami nietypowego tłustego czwartku w Cafe Kryzys jest Kolektyw Dzień Po.

"Jesteśmy grupą dziewczyn, które w reakcji na wycofanie antykoncepcji awaryjnej z ogólnodostępnej sprzedaży latem ubiegłego roku postanowiły zorganizować się i wziąć sprawy we własne ręce" - piszą o sobie dziewczyny z kolektywu.

Daj tyle, ile masz

Kolektyw, korzystając z międzynarodowej współpracy i solidarności, zajmuje się darmową dystrybucją antykoncepcji awaryjnej wśród wszystkich, którym może być ona potrzebna. Kolektyw współpracuje z anarchistycznym kolektywem i komuną mieszkaniową przy ul. Wilczej w Warszawie. - Syrena jest miejscem, gdzie spotyka się wiele inicjatyw działających na zasadzie społecznej solidarności. Nasz kolektyw jest jedną z nich - wyjaśniają dziewczyny.

Członkinie kolektywu zbierają pieniądze na tabletki podczas benefitów-zbiórek oraz, jak w tłusty czwartek, podczas "Najtłustszego Czwartku w mieście". Gdy zbiorą już wystarczające środki, kupują tabletki w aptece i przechowują, aż ktoś się odezwie z potrzebą.

- Osoba, która musi zażyć tabletkę, nie musi za nią płacić. Dążymy do tego, aby kobiety miały możliwość skorzystania z takiej pomocy za darmo. Jeśli ma jednak możliwości finansowe, może wpłacić dowolną kwotę na nasz fundusz - mówią.

Skąd dziewczyny biorą tabletki? - Tabletki pochodzą z legalnych źródeł w Polsce i Europie Zachodniej. Dużą część kupiłyśmy przed wejściem w życie ustawy w polskich aptekach bez recepty. Teraz te kupowane w Polsce są kupowane na receptę, te z Europy Zachodniej są z krajów, gdzie taka recepta nie jest potrzebna - wyjaśniają. Jak dodają, każda kobieta ma prawo z zagranicznej wycieczki przywieźć 4 opakowania antykoncepcji awaryjnej. - Jest to legalne w świetle polskiego prawa - przekonują.

Jak informują, kobiety potrzebujące antykoncepcji awaryjnej powinny napisać do nich na adres dzienpo@riseup.net, który dziewczyny, jak zapewniają, sprawdzają kilka razy dziennie.

Tłusty czwartek w Cafe Kryzys

Jak informują organizatorki, na jutro przygotowywane są lukrowane pączki z nadzieniem różanym i skórką pomarańczową oraz cynamonowe z powidłami śliwkowymi i czekoladowe.

Nie chcą zdradzać receptury - mówią, że do ciasta na pewno nie dodadzą jajek. Pączki nie będą również smażone na smalcu.

Pączki będą sprzedawane od 12:00 w Cafe Kryzys na ul. Wilczej 30. Cena jednego pączka to 3-4 zł. - Nie chcemy, żeby było za drogo, ale chcemy zebrać fundusze na tabletki - mówią.

Jak dodają, wierzą w budowanie sieci wsparcia i wymianę doświadczeń. - Uważamy, że dostęp do antykoncepcji awaryjnej powinien być łatwy i bezpieczny. Każda z nas powinna mieć tabletkę dzień po na wyposażeniu, tak jak prezerwatywę - podkreślają.

Gdzie są najlepsze pączki w Warszawie? Czekamy też na zdjęcia pączków pod adresem metrowarszawa@agora.pl lub w prywatnej wiadomości na Facebooku.

Wcale nie słynne pączki z Górczewskiej! Ekspert testuje pączki z najbardziej znanych cukierni w Warszawie [RANKING]

Więcej o: