Ile jest restauracji w Warszawie, a ile w Lizbonie? Zobacz porównanie na jednej prostej INFOGRAFICE!

Warszawa kontra Lizbona na scenie kulinarnej! Ile jest restauracji w Warszawie, a ile w Lizbonie? Czy stolica Polski pod tym względem odstaje od stolicy Portugalii? Jaka jest ulubiona kuchnia warszawiaków, a jaka mieszkańców LIzbony? Ile w obu miastach zapłacimy za posiłek? Sprawdźcie! Dane przygotował dla metrowarszawa.pl portal kulinarny Zomato.pl.

W Warszawie mieszka 1,7 mln mieszkańców, w Lizbonie ok trzy razy mniej, bo ponad 545 tys. Mimo to restauracji w stolicy Portugalii jest aż trzy razy więcej niż w Warszawie (4141), bo aż 13855!

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

W Warszawie znajdują się dwie restauracje z Gwiazdką Michelin, w Lizbonie aż cztery.

Zarówno w Warszawie, jak i w Bratysławie i w Pradze, najczęściej wyszukiwanym rodzajem kuchni jest rodzima kuchnia Słowaków lub Polaków. Z kolei najczęściej wyszukiwanym daniem we wszystkich tych stolicach europejskich jest pizza.

W Lizbonie najczęściej szuka się sushi i owoców morza . W sumie nic dziwnego - Portugalia z owoców morza słynie. W Warszawie znajdziemy ok. 179 barów z sushi, w Lizbonie - aż 251. Za to jeszcze więcej jest w stolicy Portugalii restauracji z owocami morza - aż 483 (w Warszawie tylko 50 ). Ale oczywiście restauracji z rodzimą kuchnią w Lizbonie jest najwięcej, bo aż 6851 (można przypuszczać, że są wśród nich restauracje z owocami morza).

Co ciekawe, w Lizbonie jest całkiem sporo barów z kebabem - bo 128 . W Warszawie jednak więcej - 173 . Kuchnia tajska jest o wiele bardziej popularna u nas niż w Portugalii - w Lizbonie jest zaledwie 18 restauracji z kuchnią tajską, w Warszawie - aż 44.

Co z burgerowniami ? Lizbończycy, jak się okazuje, uwielbiają burgery. W stolicy Portugalii znajdziemy aż 309 barów z tym specjałem (w Warszawie - 169). Kuchnia śródziemnomorska jest umiarkowanie popularna zarówno w Warszawie, jak i w Lizbonie. W stolicy Polski jest ok. 96 restauracji serwujących dania tej kuchni, w Lizbonie - 63.

Ile jest w Warszawie opcji wegetariańskich i wegańskich , a ile w Lizbonie?

W stolicy Polski wegetarianie mogą się stołować w aż 565 miejscach, lizbończycy tylko w 121. Z kolei warszawscy weganie zjedzą posiłek w 245 lokalach . Lokali serwujących dania wegańskie w stolicy Lizbony jest mniej, bo 95 .

Ile trzeba natomiast zapłacić za posiłek w restauracjach w Warszawie i w Lizbonie? Średnia płaca w Warszawie wynosi około 5 tys. zł, w Lizbonie mniej, bo ponad 4 tys. zł (ok. 4330 zł).

Średnia cena za posiłek dla dwóch osób (przystawka, danie główne, deser, napój) w Warszawie jest jednak niższa niż w Lizbonie i wynosi 92,71 zł, w stolicy Portugalii - 121,24 zł.

Dane przygotował dla metrowarszawa.pl portal kulinarny  Zomato.pl .

Więcej o: