Ile jest restauracji w Warszawie, a ile w Pradze? Zobacz porównanie na jednej prostej INFOGRAFICE!

Warszawa kontra Praga na scenie kulinarnej! Ile jest restauracji w Warszawie, a ile w Pradze? Czy stolica Polski pod tym względem odstaje od stolicy Czech? Jaka jest ulubiona kuchnia warszawiaków, a jaka prażan? Ile w obu miastach zapłacimy za posiłek? Sprawdźcie! Dane przygotował dla metrowarszawa.pl portal kulinarny Zomato.pl.

W Warszawie mieszka 1,7 mln mieszkańców, w Pradze o kilkaset tysięcy mniej, bo ok. 1,2 mln. A jednak to właśnie w stolicy Czech znajduje się o prawie 2 tysiące więcej restauracji niż w stolicy Polski.

W Warszawie - 4141, w Pradze 6095 . W Polsce są dwie restauracje, które doczekały się Gwiazdki Michelin - to Atelier Amaro (Gwiazdka w 2013) oraz Senses (Gwiazdka w 2015). W Pradze są trzy restauracje z Gwiazdką: La Degustacion, Alcron oraz Field.

W Pradze jest natomiast aż osiem restauracji, które posiadają wyróżnienie Bib Gourmand (korzystny stosunek jakości do ceny). W Warszawie tylko dwie - Butchery and Wine oraz Brasserie Warszawska (lokale tego samego właściciela Daniela Pawełka).

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Zarówno w Warszawie, jak i w Pradze, najczęściej wyszukiwanym rodzajem kuchni jest rodzima kuchnia Czechów lub Polaków . W Warszawie znajdują się 643 restauracje oferującymi dania kuchni polskiej . W Pradze jest aż 1446 restauracji oferujących kuchnię czeską .

Pod względem najczęściej wyszukiwanego dania warszawiacy i prażanie niczym się nie różnią. Zarówno jedni, jak i drudzy najchętniej szukają pizzy. W Warszawie restauracji z kuchnią włoską jest bardzo dużo, lecz wciąż trzy razy mniej niż z kuchnią polską - aż 201. W Pradze restauracji z kuchnią włoską jest zdecydowanie więcej, bo aż 716.

Warszawa wygrywa z Pragą pod względem liczby restauracji sushi - u nas lokali z surową rybą jest aż 179, w Pradze 166.

Zarówno w Warszawie, jak i w Pradze widoczna jest modna od kilku lat kuchnia tajska . W stolicy Polski znajdziemy 44 restauracje z kuchnią tajską, w Pradze - 79.

Jak wiele znajduje się w Warszawie burgerowni ? Aż 109, w Pradze trochę więcej, bo 165.

Ile jest w Warszawie opcji wegetariańskich i wegańskich , a ile w Pradze?

W stolicy Polski wegetarianie mogą się stołować w aż 565 miejscach, prażanie w 785. Z kolei warszawscy weganie zjedzą posiłek w 245 lokalach. Weganie nie mają tak dobrze w Pradze, jak w Warszawie. Lokali serwujących dania wegańskie w stolicy Pragi jest mniej, bo 148.

Ile trzeba natomiast zapłacić za posiłek w restauracjach w Warszawie i w Pradze? Średnia płaca w obu miastach jest podobna i wynosi około 5 tys. zł. Średnia cena za posiłek dla dwóch osób w Warszawie jest jednak niższa niż w Pradze i wynosi 92,71 zł, w Pradze - 97,97 zł.

Dane przygotował dla metrowarszawa.pl portal kulinarny Zomato.pl .

Więcej o: