Helmut Jahn nie żyje. Projektant warszawskiego wieżowca Cosmopolitan zginął jadąc rowerem

Nie żyje Helmut Jahn, niemiecki architekt i projektant m.in. warszawskiego wieżowca Cosmopolitan. Jak informują zagraniczne media, mężczyzna zginął 8 maja w wypadku drogowym. Kiedy jechał rowerem w pobliżu swojego domu w Campton Hills, został potrącony przez dwa samochody.

O tragicznym wypadku niemieckiego architekta Helmuta Jahna poinformował między innymi amerykański dziennik "Chicago Tribune". Zdarzenie miało miejsce 8 maja, ok. godz. 15.30 czasu lokalnego w Campton Hills na przedmieściach Chicago (stan Illinois, USA). 

Zobacz wideo Pionowy Las w mieście. Znakomity pomysł na walkę z trującym smogiem

Helmut Jahn zginął w wypadku. Miał 81 lat 

Jahn z niewyjaśnionych przyczyn miał wjechać rowerem na skrzyżowanie, nie zatrzymując się przed znakiem "STOP". Z dwóch stron wjeżdżały właśnie na skrzyżowanie dwa samochody, które śmiertelnie potrąciły mężczyznę. Zmarł na miejscu.

"Wczoraj w wypadku rowerowym pod Chicago w wieku 81 lat zginął Helmut Jahn. Mój ulubiony lawirant między modernizmem a postmodernizmem, autor Cosmopolitanu - najlepszego warszawskiego wieżowca. Jak powiedział na wykładzie - naszkicował go na serwetce lecąc do Warszawy" - pisał architekt Stanisław Rudzki na Twitterze. 

Helmut Jahn urodził się 4 stycznia 1940 roku w Norymberdze. W 1965 roku ukończył studia architektoniczne na Uniwersytecie Technicznym w Monachium. Do Chicago wyjechał rok później, by podjąć studia podyplomowe w dziedzinie architektury na Illinois Institute of Technology. To właśnie tam poznał Miesa van der Rohe (niemiecki architekt modernistyczny i czołowy przedstawiciel stylu międzynarodowego), który wywarł silny wpływ na jego działalność i był dla Jahna wielką inspiracją.

Architekt zaprojektował wieżowiec Cosmopolitan w Warszawie

Jahn stał się jednym z najbardziej znanych współczesnych twórców na skalę światową. Zaprojektował w Warszawie apartamentowiec Cosmopolitan o wysokości 160 metrów, znajdujący się u zbiegu ul. Twardej oraz ul. Emilii Plater. Tu budynek uznawany za jeden z najzgrabniejszych wieżowców w Warszawie. Został on zaprojektowany w 2007 roku, w 2010 rozpoczęła się budowa, natomiast w 2013 zyskał zgodę na użytkowanie. 

Odejście architekta "osierociło" Cosmopolitana podwójnie. W ubiegłym roku informowaliśmy o śmierci byłego Naczelnego Architekta Miasta Stołecznego Warszawy (2003-2006) Michała Borowskiego, który nadzorował budowę wieżowca. Był również współtwórcą Muzeum Powstania Warszawskiego czy budowniczym Stadionu Narodowego

Projekty Helmuta Jahna w Berlinie, Filadelfii, Nowym Jorku, Singapurze

Helmut Jahn był znany również z projektów takich jak kompleks Sony Center na placu poczdamskim w Berlinie, biurowiec Messelturm we Frankfurcie nad Menem lub One Liberty Place w Filadelfii. Budynki jego autorstwa znajdują się również m.in. w Nowym Jorku (237-metrowy apartamentowiec 50 West Street), Chicago (gmach w kształcie ściętego stożka, w którym mieszczą się biura władz stanu Illinois), Johannesburgu czy Singapurze. Projektował także terminale lotnicze i stacje kolejowe. 

Więcej o: