O tragicznym wypadku niemieckiego architekta Helmuta Jahna poinformował między innymi amerykański dziennik "Chicago Tribune". Zdarzenie miało miejsce 8 maja, ok. godz. 15.30 czasu lokalnego w Campton Hills na przedmieściach Chicago (stan Illinois, USA).
Jahn z niewyjaśnionych przyczyn miał wjechać rowerem na skrzyżowanie, nie zatrzymując się przed znakiem "STOP". Z dwóch stron wjeżdżały właśnie na skrzyżowanie dwa samochody, które śmiertelnie potrąciły mężczyznę. Zmarł na miejscu.
"Wczoraj w wypadku rowerowym pod Chicago w wieku 81 lat zginął Helmut Jahn. Mój ulubiony lawirant między modernizmem a postmodernizmem, autor Cosmopolitanu - najlepszego warszawskiego wieżowca. Jak powiedział na wykładzie - naszkicował go na serwetce lecąc do Warszawy" - pisał architekt Stanisław Rudzki na Twitterze.
Helmut Jahn urodził się 4 stycznia 1940 roku w Norymberdze. W 1965 roku ukończył studia architektoniczne na Uniwersytecie Technicznym w Monachium. Do Chicago wyjechał rok później, by podjąć studia podyplomowe w dziedzinie architektury na Illinois Institute of Technology. To właśnie tam poznał Miesa van der Rohe (niemiecki architekt modernistyczny i czołowy przedstawiciel stylu międzynarodowego), który wywarł silny wpływ na jego działalność i był dla Jahna wielką inspiracją.
Jahn stał się jednym z najbardziej znanych współczesnych twórców na skalę światową. Zaprojektował w Warszawie apartamentowiec Cosmopolitan o wysokości 160 metrów, znajdujący się u zbiegu ul. Twardej oraz ul. Emilii Plater. Tu budynek uznawany za jeden z najzgrabniejszych wieżowców w Warszawie. Został on zaprojektowany w 2007 roku, w 2010 rozpoczęła się budowa, natomiast w 2013 zyskał zgodę na użytkowanie.
Odejście architekta "osierociło" Cosmopolitana podwójnie. W ubiegłym roku informowaliśmy o śmierci byłego Naczelnego Architekta Miasta Stołecznego Warszawy (2003-2006) Michała Borowskiego, który nadzorował budowę wieżowca. Był również współtwórcą Muzeum Powstania Warszawskiego czy budowniczym Stadionu Narodowego.
Helmut Jahn był znany również z projektów takich jak kompleks Sony Center na placu poczdamskim w Berlinie, biurowiec Messelturm we Frankfurcie nad Menem lub One Liberty Place w Filadelfii. Budynki jego autorstwa znajdują się również m.in. w Nowym Jorku (237-metrowy apartamentowiec 50 West Street), Chicago (gmach w kształcie ściętego stożka, w którym mieszczą się biura władz stanu Illinois), Johannesburgu czy Singapurze. Projektował także terminale lotnicze i stacje kolejowe.