Tropikalne noce w Warszawie. Dawniej raz w roku, teraz jest ich kilka w tygodniu. Miasto Jest Nasze ma pomysł na zmiany

Tropikalne noce - choć mają dosyć sympatyczną nazwę - są dla nas wszystkich bardzo dokuczliwe. Kiedy temperatura minimalna nie spada poniżej 20 st. C., nie mamy szans odpocząć po upalnym dniu. Miasto Jest Nasze proponuje powołanie Panelu Obywatelskiego, który ostatecznie doprowadzi do powołania Warszawskiego Pakietu Klimatycznego.
Zobacz wideo

Ze sklepów z elektroniką wykupywane są zapasy wiatraków, cyrkulatorów i klimatyzatorów, niektórzy śpią na balkonie, a inni nie śpią w ogóle. Przyczyną jest wysoka temperatura nie tylko w dzień, ale również w nocy. Kiedy temperatura minimalna utrzymuje się powyżej 20 st. C, klimatolodzy mówią o nocy tropikalnej i takich w Warszawie, ale również w innych częściach Polski, mamy coraz więcej. 

Na początek garść faktów. W latach 1951-2010 tropikalnych nocy było zaledwie 17, czyli przeciętnie ich udział wynosił 0,3 proc. przypadków w ciepłym okresie roku. Kiedyś tropikalne noce były rzadkością, w ostatnich latach jest ich coraz więcej. W ostatnim tygodniu w niektórych miejscach Polski były jak na razie same noce tropikalne. 

W serwisie meteomodel.pl można zobaczyć wysokość średnich temperatur dobowych. W ubiegłym roku w najcieplejszym dniu, 2 sierpnia, temperatura wyniosła 26,5 st. C. (z kolei najwyższa w czerwcu - 24,6 st. C.). W tym roku, choć trwa jeszcze astronomiczna wiosna, w środę średnia temperatura osiągnęła wysokość 27,1 st. C. Oznacza to odchylenie od normy wieloletniej o ponad 10 st. C.

W miastach jeszcze goręcej

Jednocześnie należy zauważyć, że pomiary są nieco zafałszowane, nie są bowiem prowadzone w centrach miast, gdzie temperatura jest zawsze wyższa. Tym bardziej, że w Warszawie, mimo apelów, projektów z budżetu obywatelskiego i w końcu deklaracji rządzących, wciąż więcej drzew się wycina niż sadzi, a do tego wycinane są duże drzewa, a sadzi się rośliny bardzo młode. Wysoka temperatura w nocy jest też spowodowana wszechobecnym betonem, asfaltem i kamieniem, które pochłaniają promienie słoneczne w dzień i oddają ciepło w nocy. 

Przez tropikalne noce nie mamy szans odpocząć po upalnych dniach, a dla niektórych - dzieci, osób starszych i chorych - są one zwyczajnie niebezpieczne. 

Obywatele zarekomendują zmiany?

Aktywiści z Miasto Jest Nasze, którzy walczą m.in. o zieleń w mieście, a co za tym idzie - o obniżenie temperatury, domagają się od władz powołania Warszawskiego Panelu Klimatycznego. MJN zbiera podpisy pod projektem organizacji Panelu Obywatelskiego w tej sprawie. W ten sposób zwykli obywatele i obywatelki, wsparci przez ekspertów, mogliby wymusić zmiany na magistracie.

Jak miałoby to działać? Stu losowo wybranych mieszkańców Warszawy byłoby zaproszonych na spotkanie z ekspertami, w czasie którego pozyskaliby wiedzę na temat zmian klimatu, ich przyczyn, przewidywanych konsekwencji i możliwych rozwiązań. Swoje stanowiska mogłyby przedstawić wszystkie zainteresowane instytucje - organizacje pozarządowe czy urzędy. Eksperci byliby dostępni dla panelistów przez cały czas prac nad najlepszymi rozwiązaniami dla Warszawy. Głosowanie zdecydowałoby o rekomendacjach zespołu. 

Co dalej? Jak informuje MJN, Urząd Miasta powinien wdrażać wnioski z panelu w życie. W Polsce przyjmuje się zasadę, że rekomendacje panelu, które mają poparcie na poziomie co najmniej 80 proc., prezydent uznaje za wiążące dla siebie. 

Więcej o:
Komentarze (60)
Tropikalne noce w Warszawie. Dawniej raz w roku, teraz jest ich kilka w tygodniu. Miasto Jest Nasze ma pomysł na zmiany
Zaloguj się
 • pistolet_prezesa

  Oceniono 53 razy 31

  Wykarczować wszystkie drzewa, wybetonować place, dostawić więcej pomników i modlić się żarliwie - to jedyna skuteczna metoda.

 • justas32

  Oceniono 44 razy 28

  Suweren nie boi się upałów, nawałnic, pustynnienia i braku wody. Suweren boi się utraty 500+ ...

 • Orry Main

  Oceniono 17 razy 13

  Ale trzeba jeszcze więcej budować,betonować,murowac i drzewa wycinać. Zdaje się że tak właśnie wmawialiście przez ostatnie kilkanaście lat że niby trzeba dogęszczać zabudowę, że co tam jakieś parki, skwerki czy drzewa. Ważniejsze że kolejni deweloperzy postawiki kolejne apartamenty dla przybyszów ze wsi

 • rumpa

  Oceniono 23 razy 13

  Sadzić pnącza - wszędzie gdzie się da. Niektóre rosną błyskawicznie. I bardzo wysoko. Domy, przystanki, słupy. Stawiać pergole. Pnącze potrzebuje mało ziemi i szybko rośnie. Sadzić pnącza.

  Nie , nie zawilgacają murów.

 • wlodzimierz.il

  Oceniono 26 razy 10

  " Miasto Jest Nasze proponuje powołanie Panelu Obywatelskiego, który ostatecznie doprowadzi do powołania Warszawskiego Pakietu Klimatycznego. "

  Maniacy z MJN chcą aby losowo wybrani ludzie po krótkiej rozmowie ze specjalistą decydowali co jest klimatyczne?
  A dlaczegóż to przypadkowi ludzie?
  Aby stworzyć grupę nacisku złożoną z ignorantów?
  A może raczej oprzeć się na opinii fachowców z odpowiednim wykształceniem?

 • asperamanka

  Oceniono 23 razy 9

  "Kiedy temperatura minimalna nie spada poniżej 20 st. C., nie mamy szans odpocząć po upalnym dniu. Miasto Jest Nasze proponuje powołanie Panelu Obywatelskiego, który ostatecznie doprowadzi do powołania Warszawskiego Pakietu Klimatycznego."
  =============================

  Tak już było za nieboszczki komuny: "Kiedy jednocześnie dojrzewa rzepak i żyto, co się pierwsze zbiera? Egzekutywa"

 • mr.creosote

  Oceniono 25 razy 7

  Spalać więcej węgla, wycinać więcej drzew! Pisowska polityka przynosi wymierne efekty.

 • stachud

  Oceniono 12 razy 6

  Banda głupców bez społecznego poparcia.

 • inkasent

  Oceniono 5 razy 5

  najbardziej przeszkadza w zasnieciu nie temperatura ale to, ze przy otwartych oknach slychac kto bije zone, kto pije pod trzepakiem, kto grzebie w smietniku, a kto na balkonie robi spotkanie towarzyskie albo rozmawia przez telefon...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX