"Dzisiejsza akcja zakończyła się sukcesem. Pierwsza rodzina nurogęsi przedostała się już z Łazienek Królewskich do Portu Czerniakowskiego. Ok. godz. 10:00 matka z kilkunastoma młodymi pokonała sześciopasmową ulicę Czerniakowską po tym, jak nasi pracownicy zatrzymali na chwilę ruch na ulicy" - informuje Zarząd Zieleni Warszawy.
Jak możemy przeczytać w dalszej części komunikatu, "ulubionym miejscem lęgu nurogęsi w Warszawie są okolice Łazienek Królewskich, Agrykoli i Kanału Piaseczyńskiego. W tym roku obchodzimy 25-lecie odnotowanej obecności lęgowej nurogęsi w Kanale. Dla nas okoliczność ta jest szczególnie istotna, ponieważ od kilku lat wraz z mieszkańcami, Strażą Miejską w Warszawie, Policją i Zarządem Dróg Miejskich pomagamy tym wyjątkowym ptakom z nastroszonymi brązowymi piórami na głowie, w ich wędrówce do Portu Czerniakowskiego".
Zarządu Zieleni w Warszawie wraz ze służbami i warszawiakami od kilku lat angażują się w pomaganie ptakom podczas ich wędrówek. W tym roku zostało zorganizowane szkolenie dla wolontariuszy. Ich zadaniem jest monitorować okolice kanału oraz Łazienek Królewskich i stosować się do zaleceń w przypadku zaobserwowania nurogęsi. "Podczas szkolenia wzdłuż kanału rozmieściliśmy tablice informujące o tym, że trwa okres lęgowy nurogęsi i należy zachować ostrożność" - informuje Zarząd Zieleni.
Nurogęsi to rodzaj dużego ptaka wodnego. Dziób tej nietypowej kaczki przypomina dziób kormorana, a brązowe, nastroszone pióra na głowie samicy, tworzą fantazyjną fryzurę. Jeszcze w połowie XX w. nurogęsi występowały tylko na Pomorzu, Mazurach i w północnej części Wielkopolski. Aktualnie można je zaobserwować w niemal każdym rejonie Polski. Występują zazwyczaj nad ciekami i zbiornikami wodnymi.