Nurogęsi w Warszawie. Konieczne było wstrzymanie ruchu na Wisłostradzie

Piesza przeprawa przez warszawską Wisłostradę jest niezwykle ryzykownym przedsięwzięciem. Przez trasę szybkiego ruchu wzdłuż lewego brzegu Wisły codziennie przejeżdżają tysiące aut, jednak to nie przeszkodziło mamie nurogęsi przeprowadzić swoje maluchy z Łazienek do Portu Czerniakowskiego.

"Dzisiejsza akcja zakończyła się sukcesem. Pierwsza rodzina nurogęsi przedostała się już z Łazienek Królewskich do Portu Czerniakowskiego. Ok. godz. 10:00 matka z kilkunastoma młodymi pokonała sześciopasmową ulicę Czerniakowską po tym, jak nasi pracownicy zatrzymali na chwilę ruch na ulicy" - informuje Zarząd Zieleni Warszawy. 

Zobacz wideo Staramy się wypracować rekomendacje, żeby katastrofy ekologiczne się nie powtarzały

Jak możemy przeczytać w dalszej części komunikatu, "ulubionym miejscem lęgu nurogęsi w Warszawie są okolice Łazienek Królewskich, Agrykoli i Kanału Piaseczyńskiego. W tym roku obchodzimy 25-lecie odnotowanej obecności lęgowej nurogęsi w Kanale. Dla nas okoliczność ta jest szczególnie istotna, ponieważ od kilku lat wraz z mieszkańcami, Strażą Miejską w Warszawie, Policją i Zarządem Dróg Miejskich pomagamy tym wyjątkowym ptakom z nastroszonymi brązowymi piórami na głowie, w ich wędrówce do Portu Czerniakowskiego". 

Wolontariusze pomagają nurogęsiom

Zarządu Zieleni w Warszawie wraz ze służbami i warszawiakami od kilku lat angażują się w pomaganie ptakom podczas ich wędrówek. W tym roku zostało zorganizowane szkolenie dla wolontariuszy. Ich zadaniem jest monitorować okolice kanału oraz Łazienek Królewskich i stosować się do zaleceń w przypadku zaobserwowania nurogęsi. "Podczas szkolenia wzdłuż kanału rozmieściliśmy tablice informujące o tym, że trwa okres lęgowy nurogęsi i należy zachować ostrożność" - informuje Zarząd Zieleni. 

Nurogęsi to rodzaj dużego ptaka wodnego. Dziób tej nietypowej kaczki przypomina dziób kormorana, a brązowe, nastroszone pióra na głowie samicy, tworzą fantazyjną fryzurę. Jeszcze w połowie XX w. nurogęsi występowały tylko na Pomorzu, Mazurach i w północnej części Wielkopolski. Aktualnie można je zaobserwować w niemal każdym rejonie Polski. Występują zazwyczaj nad ciekami i zbiornikami wodnymi. 

Więcej o: