Nowi patroni i nowa nazwa zoo w Warszawie. "Legendarne postaci"

Antonina i Jan Żabińscy zostaną patronami zoo w Warszawie. O wyborze patronów i zmianie nazwy stołecznego ogrodu, która nastąpi 1 stycznia 2023 r., poinformowała dyrekcja zoo. "Będzie to wspaniale rozpoczęcie jubileuszowego roku" - brzmi wiadomość.

Kolejny rok będzie dla warszawskiego zoo wyjątkowy. 11 marca 2023 r. przypada 95. rocznica otwarcia ogrodu zoologicznego na warszawskiej Pradze. O pierwszych formach uczczenia tego wydarzenia czytamy na Facebooku.

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Żołnierze składają życzenia z frontu: Wszystkiego najlepszego Ukraino!

Warszawskie zoo ma nowych patronów i zmienia nazwę

1 stycznia 2023 r. warszawskie ZOO zmieni nazwę na "Miejski Ogród Zoologiczny im. Antoniny i Jana Żabińskich w Warszawie".

Z naszej inicjatywy patronami stołecznego Ogrodu będą legendarne postaci, które na zawsze wpisały się w historię tego miejsca. Będzie to wspaniale rozpoczęcie jubileuszowego roku

- czytamy we wpisie.

Uchwałę w sprawie uhonorowania Żabińskich przyjęła w tym tygodniu Rada Miasta st. Warszawy. W uzasadnieniu radni podkreślili, że "małżeństwo zapisało się na kartach historii m.st. Warszawy jako architekci i twórcy rozwoju ogrodu, a także jako wybitni bohaterowie, którzy podczas II wojny światowej ratowali osoby pochodzenia żydowskiego z warszawskiego getta oraz żołnierzy Armii Krajowej i udzielali im schronienia na terenie zoo".

Jan Żabiński to twórca i długoletni dyrektor stołecznego zoo. Z funkcji został odwołany w 1951 r. za działalność w Armii Krajowej. Z ogrodem związana była także żona pierwszego dyrektora, pisarka Antonina Żabińska. Tuż po wybuchu II wojny światowej Żabińscy zaangażowali się w konspirację razem ze swoim kilkuletni synem. W opustoszałych klatkach i pawilonach ukrywano ludzi, broń i amunicję. Udzielili schronienia wielu Żydom, którzy uciekli z getta.

W 1965 r. Instytut Yad Vashem w Jerozolimie przyznał Żabińskim tytuł Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: