Warszawski odcinek Wisły coraz płytszy. Poziom wody może być niebawem rekordowo niski

Dwa centymetry - tylko tyle brakuje, żeby poziom wody w Wiśle na odcinku warszawskim spadł poniżej rekordu. W poniedziałek wodomierze w stolicy wskazały, że woda w rzece ma wysokość 28 cm. Najmniej miała w 2015 i 2018 roku - poziom Wisły wyniósł wtedy 26 cm.

Prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej zakładają, że poziom wody w Wiśle w Warszawie może spaść poniżej rekordowo niskiego stanu sprzed siedmiu i czterech lat. Z danych IMGW wynika, że od piątku systematycznie obniża się lustro wody w rzece. W weekend spadek wyniósł siedem centymetrów. 

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Niski poziom wody w Wiśle. Nagraliśmy, jak susza wpłynęła na rzekę w stolicy

Wisła w Warszawie z rekordowo niskim poziomem. 26 centymetrów i mniej

Według poniedziałkowej prognozy IMGW opublikowanej w Codziennym Biuletynie Hydrologicznym już w najbliższą środę wodowskaz na wysokości Bulwarów Wiślanych może wskazać 26 centymetrów, a kolejnego dnia jeszcze mniej.

Hydrolodzy przypominają, że Wisła, tak jak większość polskich rzek, ma ustrój śnieżno-opadowy, zatem to, ile jest w niej wody, zależy od sytuacji meteorologicznej. W poniedziałek IMGW wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed intensywnym deszczem i burzami z gradem dla południowych województw - śląskiego i małopolskiego, gdzie leży górny bieg Wisły.

W pasie centralnej Polski aż po krańce północo-wschodnie obowiązują ostrzeżenia pierwszego stopnia. Synoptycy prognozują burze i bardzo silne opady deszczu do 40 litrów wody na metr kwadratowy. Opady te mogą spowodować, że za kilka dni poziom rzeki na warszawskim odcinku wzrośnie. 

Warszawa zawiesiła kursowanie promów po Wiśle

Stołeczny Zarząd Transportu Miejskiego zawiesił kursowanie promu Wilga, który pływał między pomostem na wysokości Podzamcza i Parku Fontann a plażą przy ZOO na Pradze. Pozostałe dwa promy kursują bez zmian. Przypomnijmy, że są to: Słonka z Cypla Czerniakowskiego (pomost pływający) na Saską Kępą (plaża) i Pliszka, który łączy Most Poniatowskiego (nabrzeże) ze Stadionem Narodowym (plaża) 

Miejskie promy wchodzą w skład Warszawskich Linii Turystycznych. Latem przewożą warszawiaków i turystów przez Wisłę. Promy kursują w dni wolne od 1 maja do 30 czerwca oraz od 1 do 25 września. W lipcu i sierpniu przeprawy przez Wisłę są codzienne.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: