Rocznica powstania w getcie warszawskim. Niemiecka ambasada opuściła flagi

W Warszawie odbyły się obchody 79. rocznicy powstania w getcie warszawskim. Na znak pamięci o bohaterach i ofiarach w stolicy zabrzmiały syreny alarmowe. Ambasador Niemiec w Polsce Arndt Freytag von Loringhoven przekazał, że ambasada opuściła niemieckie flagi. "Dziś oddajemy hołd odwadze Żydów, Polaków i wszystkich bohaterów Powstania w Getcie Warszawskim" - napisał w mediach społecznościowych.

W południe przed Pomnikiem Bohaterów Getta rozpoczęły się uroczystości związane z 79. rocznicą powstania w getcie warszawskim. W obchodach uczestniczyli między innymi prezydencki minister Wojciech Kolarski, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk oraz prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

"Przesłanie przyjaźni, wzajemnej troski, poświęcenia dla innych w obliczu koszmarnej rzeczywistości uderza w tym roku jeszcze mocniej. Inspiruje do bycia lepszym. Warszawa Pamięta i oddaje hołd powstańcom. Przed Pomnikiem Bohaterów Getta złożyliśmy wieńce i znicze" - napisał na Twitterze prezydent Warszawy.

Uroczystości rozpoczęły się od modlitwy, a następnie uczestnicy ceremonii wzięli następnie udział w Marszu Szlakiem Pamięci Bohaterów Getta.

O godzinie 12 w stolicy rozbrzmiały syreny. Zarówno prezydent Warszawy jak i Muzeum Historii Żydów Polskich Polin apelowali o rezygnację z włączania syren w tym roku, jednak władze zignorowały ten apel.

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Niemiecka ambasada opuściła flagi

Ambasador Niemiec w Polsce Arndt Freytag von Loringhoven przekazał, że ambasada opuściła niemieckie flagi. "Dziś oddajemy hołd odwadze Żydów, Polaków i wszystkich bohaterów Powstania w Getcie Warszawskim. Powstali przeciwko cierpieniom doznanym pod okupacją niemiecką, w imię wolności i godności ludzkiej. Niemiecka wina i odpowiedzialność pozostaną na zawsze" - napisał na Twitterze.

Organizatorem obchodów było Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce, współorganizatorami zaś Muzeum Getta Warszawskiego oraz Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma.

Więcej o: