Warszawa. Rusza głosowanie na projekty budżetu obywatelskiego. Aż 1429 propozycji

Od 15 czerwca aż do końca miesiąca potrwa głosowanie na projekty w ramach ósmej edycji budżetu obywatelskiego. Mieszkańcy Warszawy zgłosili łącznie 2199 propozycji, a pod głosowanie trafi ich 1429 - 1300 dzielnicowych oraz 129 ogólnomiejskich.

Warszawa ogłosiła start ósmej edycji budżetu obywatelskiego pod koniec listopada 2020 roku. Projekty można było zgłaszać do 25 stycznia. Miasto dopuściło 1492 propozycje.

Zobacz wideo Przejazd nowym tunelem pod Ursynowem. GDDKiA opublikowała film

Warszawa. Do budżetu obywatelskiego zgłoszono 2199 propozycji

Zakończyła się ocena projektów w obecnej edycji budżetu obywatelskiego. Mieszkańcy zgłosili ich łącznie 2199, a pod głosowanie trafi 1429 propozycji - 1300 dzielnicowych oraz 129 ogólnomiejskich - poinformowało Miasto Stołeczne Warszawa. Urzędnicy, którzy rozpatrywali zgłoszone projekty, oceniali m.in. czy projekt można zrealizować we wskazanej lokalizacji i zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, a także szacowali koszt realizacji danego przedsięwzięcia i czas potrzebny na jego wykonanie.

- Cieszymy się, że mimo pandemii mieszkańcy chcą zmieniać Warszawę, ale też troszczą się o siebie. Bardzo dziękujemy za zgłoszenia tak wielu różnorodnych projektów, w tym takich, które pomogą uporać się ze skutkami pandemii koronawirusa - mówi Karolina Zdrodowska, koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego. - Sprawdzimy, czy pomysły są możliwe do realizacji, a tymczasem zachęcamy wszystkich do rozmowy o zgłoszonych propozycjach, komentowania i zadawania pytań ich autorom. Liczymy, że pomoże to podjąć lepsze decyzje przy wyborze projektów do realizacji w czerwcowym głosowaniu - dodaje.

Dzielnicowe Biuro Finansów Oświaty Praga-Północ m.st. WarszawyUrzędnik stworzył fikcyjnych pracowników, a ich pensje przelewał na swoje konta

W tegorocznej edycji do urzędu wpłynęło 210 wniosków z prośbą o ponowne przeprowadzenie oceny, w tym 30 dotyczących oceny projektów ogólnomiejskich i 180 dzielnicowych. Dzielnice z największą liczbą odwołań to: Praga-Północ (24), Mokotów (23) i Włochy (19). W wyniku ponownej oceny zwiększyła się liczba projektów poddanych pod głosowanie. Łączna liczba projektów ze zmienionym wynikiem oceny na pozytywny – 67, w tym 10 ogólnomiejskich i 57 dzielnicowych - czytamy w komunikacie.

Budżet obywatelski w Warszawie. Startuje głosowanie

Tegoroczne głosowanie na projekty zgłoszone w 8. edycji budżetu obywatelskiego rozpocznie się 15 czerwca. Zwycięzcy zostaną wyłonieni 30 czerwca.

- W poprzedniej edycji oddano ponad 100 tysięcy głosów, co pokazuje, że warszawiacy chcą współtworzyć Warszawę i wyznaczać kierunki jej rozwoju. To mieszkańcy najlepiej wiedzą, czego potrzebują, co należy zmienić lub poprawić w naszym mieście - mówiła w ubiegłym roku koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego Karolina Zdrodowska, cytowana przez TVN24.

Rafał Trzaskowski na Paradzie Równości, 2019 r.Trzaskowski objął Paradę Równości honorowym patronatem

Większość mieszkańców, którzy zgłaszali pomysły w tej edycji budżetu obywatelskiego, zgłosiła jeden (ponad 650 osób) albo dwa projekty (ponad 150 osób). Rekordzista zgłosił aż 89 propozycji.

Więcej o: