Warszawa ogłosiła start ósmej edycji budżetu obywatelskiego pod koniec listopada 2020 roku. Projekty można było zgłaszać do 25 stycznia. Miasto dopuściło 1492 propozycje.
Zakończyła się ocena projektów w obecnej edycji budżetu obywatelskiego. Mieszkańcy zgłosili ich łącznie 2199, a pod głosowanie trafi 1429 propozycji - 1300 dzielnicowych oraz 129 ogólnomiejskich - poinformowało Miasto Stołeczne Warszawa. Urzędnicy, którzy rozpatrywali zgłoszone projekty, oceniali m.in. czy projekt można zrealizować we wskazanej lokalizacji i zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, a także szacowali koszt realizacji danego przedsięwzięcia i czas potrzebny na jego wykonanie.
- Cieszymy się, że mimo pandemii mieszkańcy chcą zmieniać Warszawę, ale też troszczą się o siebie. Bardzo dziękujemy za zgłoszenia tak wielu różnorodnych projektów, w tym takich, które pomogą uporać się ze skutkami pandemii koronawirusa - mówi Karolina Zdrodowska, koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego. - Sprawdzimy, czy pomysły są możliwe do realizacji, a tymczasem zachęcamy wszystkich do rozmowy o zgłoszonych propozycjach, komentowania i zadawania pytań ich autorom. Liczymy, że pomoże to podjąć lepsze decyzje przy wyborze projektów do realizacji w czerwcowym głosowaniu - dodaje.
W tegorocznej edycji do urzędu wpłynęło 210 wniosków z prośbą o ponowne przeprowadzenie oceny, w tym 30 dotyczących oceny projektów ogólnomiejskich i 180 dzielnicowych. Dzielnice z największą liczbą odwołań to: Praga-Północ (24), Mokotów (23) i Włochy (19). W wyniku ponownej oceny zwiększyła się liczba projektów poddanych pod głosowanie. Łączna liczba projektów ze zmienionym wynikiem oceny na pozytywny – 67, w tym 10 ogólnomiejskich i 57 dzielnicowych - czytamy w komunikacie.
Tegoroczne głosowanie na projekty zgłoszone w 8. edycji budżetu obywatelskiego rozpocznie się 15 czerwca. Zwycięzcy zostaną wyłonieni 30 czerwca.
- W poprzedniej edycji oddano ponad 100 tysięcy głosów, co pokazuje, że warszawiacy chcą współtworzyć Warszawę i wyznaczać kierunki jej rozwoju. To mieszkańcy najlepiej wiedzą, czego potrzebują, co należy zmienić lub poprawić w naszym mieście - mówiła w ubiegłym roku koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego Karolina Zdrodowska, cytowana przez TVN24.
Większość mieszkańców, którzy zgłaszali pomysły w tej edycji budżetu obywatelskiego, zgłosiła jeden (ponad 650 osób) albo dwa projekty (ponad 150 osób). Rekordzista zgłosił aż 89 propozycji.