Warszawa. Po miesiącu poznaliśmy firmę, która będzie zarządzać Veturilo

Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie wybrał operatora rowerów Veturilo na kolejny rok. Na rozstrzygnięcie przetargu, do którego stanęła tylko jedna firma, musieliśmy czekać miesiąc. Nextbike ponownie będzie zarządzał systemem rowerów miejskich w stolicy.

Jak donosi TVN Warszawa, po miesiącu udało się rozstrzygnąć przetarg na operatora Veturilo w Warszawie na rok 2021. Informację o wynikach  przekazał we wtorek rzecznik ZDM-u Jakub Dybalski. Mimo początkowych problemów z przekroczeniem budżetu ZDM, to firma Nextbike będzie nadzorować rowery miejskie w Warszawie.

Zobacz wideo Godziny szczytu, Białołęka - "Mordor". Lepiej rowerem, autem czy komunikacją? Sprawdziliśmy

Oferta Nextbike za droga dla Warszawy

Istniało ryzyko, że w 2021 roku mieszkańcy stolicy będą musieli się obejść bez roweru miejskiego, ponieważ jedyna firma, która stanęła do przetargu, zaproponowała cenę za usługę, która przekroczyła budżet Zarządu Dróg Miejskich o prawie 800 tysięcy złotych. Nextbike wycenił swoje usługi na 14,3 miliona złotych. Na szczęście okazało się, że podczas grudniowej sesji Rada Miasta dorzuciła brakujące pieniądze i tym sposobem Nextbike został operatorem stołecznych rowerów miejskich na 2021 rok. 

Nextbike od czterech lat zajmowała się obsługą rowerów Veturilo. Umowa z firmą zakończyła się wraz z końcem 2020 roku. W maju Nextbike złożył wniosek o upadłość, ale w listopadzie firma poinformowała, że wycofała go i przekazała, że będzie się restrukturyzować.

W październiku został ogłoszony przetarg na nowego operatora Veturilo, wtedy zgłosiła się firma z Hiszpanii, która za obsługę rowerów przez osiem lat proponowała 160 milionów złotych. Przetarg z listopada został unieważniony. Warszawscy urzędnicy zdecydowali się na ogłoszenie przetargu "pomostowego", żeby Veturilo zachowało ciągłość, w ten sposób Nextbike ponownie będzie zarządzać rowerami w Warszawie.

Rafał Trzaskowski komentuje wyniki przetargu

Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski skomentował na Twitterze wyniki przetargu. Prezydent zapowiedział, że w planach jest rozbudowa systemu rowerów miejskich w stolicy. "Wiosną rowery miejskie powrócą na ulice @warszawa. Rozstrzygnęliśmy przetarg na tymczasową obsługę systemu #Veturilo w roku 2021. Dzięki temu mieszańcy będą mogli korzystać z miejskich rowerów, a my zyskamy dodatkowy czas na przygotowanie systemu w nowej, rozbudowanej odsłonie" - napisał Rafał Trzaskowski.

Więcej o: