500 naruszeń w komunikacji miejskiej wykrytych po kontroli. Autobusy bez badań, kierowcy przemęczeni
Kilkuset kierowców stołecznej komunikacji miejskiej pracowało na raz u kilku przewoźników. Część łamała normy czasu pracy. Takie są wyniki kontroli Głównej Inspekcji Transportu Drogowego w warszawskiej komunikacji miejskiej. Ponadto niektóre autobusy wożące pasażerów nie miały ważnych badań technicznych. W sumie stwierdzono pół tysiąca naruszeń. GITD zapowiada kary dla przewoźników.
Autobusy pod kontrolą
Kontrola została wszczęta po wypadku autobusu miejskiego, który spadł z wiaduktu na moście Grota-Roweckiego. W sumie skontrolowano cztery firmy przewozowe. Inspektorzy porównali listy kierowców zatrudnionych u wszystkich czterech przewoźników. Szczegółowo przeanalizowano czas pracy ponad 270 kierowców, którzy świadczyli pracę równocześnie w kilku przedsiębiorstwach. Stwierdzono rażące przypadki naruszenia norm czasu pracy.
Przemęczeni kierowcy
Jak mówił podczas konferencji prasowej szef GITD Alvin Gajadhur, niektórzy pracownicy stołecznej komunikacji rozpoczynali pracę o godzinie 4 nad ranem, a kończyli późnym wieczorem. To znaczące naruszenie przepisów kodeksu pracy. Najwięcej nieprawidłowości stwierdzono w trakcie kontroli firmy, której autobus uczestniczył w czerwcowym wypadku. Dotyczą one między innymi nieprzestrzegania norm czasu pracy oraz braku okresowych badań technicznych pojazdów realizujących przewozy drogowe. Inspektorzy ustalili także, że niektóre autobusy, które jeździły po mieście, nie miały ważnych badań technicznych.
Kary dla firm przewozowych
Kwota kar za stwierdzone naruszenia w tym przypadku przekroczyła 327 tysięcy złotych. Zostanie zgodnie z przepisami ograniczona do maksymalnej możliwej do nałożenia w postępowaniu administracyjnym, czyli do 30 tysięcy złotych.
Kontrola została wszczęta po czerwcowym wypadku autobusu linii 186, który spadł z wiaduktu na moście Grota Roweckiego w Warszawie. Kierowca firmy Arriva, który prowadził pojazd, był pod wpływem narkotyków.
Po wypadku autobusu na moście Grota Roweckiego przedstawiciele stołecznego ratusza tłumaczyli, że Zarząd Transportu Miejskiego nie jest uprawniony do kontroli czasu pracy kierowców, a jedyną instytucją, która może to zrobić, jest Główny Inspektorat Transportu Drogowego.
-
Warszawski smog. Mimo fatalnej jakości powietrza, alert RCB milczy. Mieszkańcy nie wiedzą o zakazach
-
Warszawa. Raperowi skonfiskowano marihuanę, po dwóch miesiącach ją odzyskał. "Odpowiednie stężenie THC"
-
Ognisko wścieklizny pod Warszawą. Obszar zagrożenia m.in. w Wawrze i Wesołej. Wydano rozporządzenie
-
Śmierć 12-latka na Górce Szczęśliwickiej. Uderzył głową w ławkę. Urzędnicy usunęli wszystkie w okolicy
-
Strajk Kobiet wraca z protestami, najbliższy w środę. "Funkcjonariusze PiS wychodzą na głupków"
- 70-latek zwrócił uwagę klientowi sklepu na brak maseczki. Mężczyzna uderzył seniora pięścią w twarz
- Awarie ciepłownicze w Warszawie. Bez ciepła w sumie ponad 100 budynków, w tym szpitale
- Radom. Pościg za autem z przywiązanymi sankami. 19-latek prowadził pod wpływem alkoholu
- Smog. Dramatycznie zła jakość powietrza w Warszawie i nie tylko. W Józefowie 1300 proc. normy
- Praga-Północ. Awaria rury sieci ciepłowniczej usunięta. Ogrzewanie wraca do mieszkań