W weekendy parkowanie nie będzie już darmowe. Płatna strefa może objąć Stare Miasto i centrum

Strefa płatnego parkowania będzie obowiązywać w niektórych punktach Warszawy również w weekendy, co potwierdził w rozmowie z "Radiem Kolor" Mikołaj Pieńkos z Zarządu Dróg Miejskich. Pod koniec ubiegłego roku taką koncepcję zaprezentował prezydent Rafał Trzaskowski. Opłatą za parkowanie w soboty i niedziele może zostać objęty obszar okolic Starego Miasta oraz centrum.

Mikołaj Pieńkos z Zarządu Dróg Miejskich stwierdził w rozmowie z "Radiem Kolor", że strefa płatnego parkowania miałaby obowiązywać w miejscach "w których w soboty i niedziele samochodów jest najwięcej".

- Wiemy na pewno, że jest wiele takich miejsc, w których zapotrzebowanie na parkowanie jest większe w soboty i niedziele niż w dni powszednie. To są zwłaszcza rejony turystyczne czy rejony obiektów rekreacyjnych - stwierdził Pieńkos. 

>> Warty dwa miliony złotych Bentley został skradziony w Niemczech. Odnalazł się na warszawskim Bemowie

Zobacz wideo

Konieczność uiszczenia opłaty za parkowanie czekałaby kierowców parkujących w weekendy w okolicach Starego Miasta, a także w centrum (okolice ul. Marszałkowska czy alej Jerozolimskich). Na razie ZDM prowadzi analizy, które mają wyłonić ostateczną wielkość strefy oraz stawki za parkowanie w soboty i niedzielę. - Dopiero po ten analizie będziemy mogli rekomendować Radzie Warszawy ewentualne zmiany w tym zakresie - tłumaczy Pieńkos.

Urzędnik potwierdził więc, że zapowiedź strefy płatnego parkowania w centrum, o której w październiku 2019 r. mówił prezydent Rafał Trzaskowski, powoli się urzeczywistnia. 

Opłaty za parkowanie w Warszawie wzrosną już latem

W październiku informowaliśmy o tym, że warszawski magistrat chce stopniowo rozszerzać Strefę Płatnego Parkowania Niestrzeżonego, która do 2023 roku ma być większa o ponad 125 proc. To jeszcze pieśń przyszłości, ale już latem tego roku kierowcy zapłacą więcej za parkowanie. Pierwsza godzina będzie kosztowała już nie 3 a 3,9 zł. Już wtedy - jak wspomnieliśmy wyżej - prezydent Rafał Trzaskowski zapowiedział, że w ścisłym centrum opłaty za parkowanie będą pobierane również w weekendy. 

Obecna Strefa Płatnego Parkowania Niestrzeżonego to ponad 190 km dróg i blisko 30 tysięcy miejsc postojowych. W ciągu trzech lat powiększy się o ponad 125 proc. Aktualnie trwają konsultacje z mieszkańcami Woli (Czyste, Młynów, Powązki) i Pragi-Północ (Nowa Praga, Szmulki), ale do 2023 roku do Strefy miałoby zostać włączonych siedem nowych obszarów, m.in.: na Pradze-Południe, w Śródmieściu Południowym czy na Żoliborzu. 

Więcej o:
Komentarze (34)
W weekendy parkowanie nie będzie już darmowe. Płatna strefa może objąć Stare Miasto i centrum
Zaloguj się
 • zdzisiek66

  Oceniono 21 razy 13

  Ale za to w weekendy rzadziej ma kursować komunikacja miejska.
  To żeby jakimś aspołecznym warszawiakom nie zachciało się w weekendy oszczędzać na parkowaniu, korzystając ze zbiorkomu.
  Jednocześnie z decyzjami o restrykcjach dla kierowców w centrum, zapadła decyzja o przesunięciu dokończenia jedynej warszawskiej obwodnicy na świętynigdy.
  Polityka transportowa ratusza jest idealnie przemyślana.

 • kka69

  Oceniono 14 razy 6

  Proponuję wydłużyć płatne parkowanie na całą dobę.
  Niech lokale rozrywkowe w centrum przestaną męczyć mieszkańców i wyniosą się na przedmieścia.

 • gangut

  Oceniono 4 razy 2

  Polscy politycy tak mają. Jak można złupić poddanych to złupią. Barwy partyjne polityka są przy tym obojętne.

 • nino.rota

  Oceniono 5 razy 1

  Czaskoski
  POszedl won!

 • lewackaotua

  Oceniono 3 razy 1

  Nieudacznik i dewiant wybrani przez nas.
  Ich pomysły zabijają Warszawę.

 • ganro

  Oceniono 5 razy 1

  Inteligencja wybrała Trzaskowskiego. Inteligentom gratulujemy rozumu.

 • takito.ataki

  Oceniono 17 razy 1

  świetny POmysł by wyrzucić z Warszawy tych ostatnich turystów, którym chce się jeszcze tu przyjeżdżać na weekend

 • sykstus_7

  Oceniono 9 razy 1

  A co ze stawkami za ogródki piwne ma miejscach parkingowych? Obecnie najem miejsca pod ogródek piwny to 1,50 zł/m2 dziennie. Już teraz to jest MNIEJ niż za postój samochodu.

 • jatu

  0

  Brawo wyborcy pana Trzaskowskiego!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX