Kwesta na Starych Powązkach 2019. Pobito rekord z 2011 roku, zebrano co najmniej 267 tys. zł

Podczas tegorocznej kwesty na Starych Powązkach pobito rekord z 2011 roku - zebrano co najmniej o 10 tys. zł więcej. W corocznej kweście biorą udział gwiazdy, ludzie kultury i sztuki, a zapoczątkował ją Jerzy Waldorff.

Tegoroczna kwesta na Powązkach jest rekordowa - poinformował Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa.

Czytaj więcej: Kwesta na Starych Powązkach. Z puszkami plejada gwiazd

Przewodniczący komitetu Marcin Święcicki, polityk PO i były prezydent Warszawy, przekazał, że podczas kwesty w 2019 roku, przez trzy dni zebrano co najmniej 267 tys złotych. To o 10 tysięcy więcej niż w najlepszym dotąd 2011 roku.

Serdecznie dziękuję darczyńcom i kwestarzom. Wraz z dotacjami wystarczy na 26 grobów zaplanowanych na 2020 rok

- napisał na Twitterze Święcicki. W tym roku zbierano m.in. na dokończenie prac w Alei Katakumbowej czy odnowienie kaplicy Naimskich.

Tegoroczna kwesta na Starych Powązkach jest 45. z kolei, a zbieranie pieniędzy na ratowanie zabytkowych nagrobków czy kaplic zapoczątkował Jerzy Waldorff, pisarz i publicysta. Po raz pierwszy kwestowano w 1975 roku, a Waldorffa wspierali artyści, naukowcy, twórcy czy dziennikarze. Nie inaczej jest obecnie, kwestują gwiazdy i ludzie kultury.

>>> Na cmentarzach może wkrótce zabraknąć miejsca. Czy musimy szukać nowych form pochówku?

Zobacz wideo
Więcej o: