Trwa budowa mostu pontonowego na Wiśle. Wojsko zapewnia, że "to nie jest wielkie przedsięwzięcie"

Żołnierze budują na Wiśle w Warszawie most pontonowy, na którym zostanie umieszczony tymczasowy rurociąg do odprowadzania ścieków. Wszystkie elementy przeprawy zostały już przywiezione nad rzekę.
Zobacz wideo

W piątek późnym wieczorem nad Wisłę przyjechało około 120 żołnierzy i 80 jednostek sprzętu. Żołnierze obecnie głównie umacniają nabrzeża. Jak powiedział oficer prasowy Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych major Dariusz Kurowski, w tej chwili najważniejsze jest, aby pojazdy ciężkie, które później będą wjeżdżać w ten rejon, nie ugrzęzły i nie zahamowały przemieszczania kolejnych elementów mostu.
Pierwsze elementy mostu pontonowego mają być połączone jeszcze dziś. Budowa mostu pontonowego trwa do kilkunastu godzin. - Dla wyćwiczonych żołnierzy to nie jest wielkie przedsięwzięcie. Do wtorku na pewno zdążymy - zapewnił major Dariusz Kurowski.

Na moście pontonowym ma być umieszczony tymczasowy rurociąg, którym będą odprowadzane ścieki do czasu naprawy właściwego rurociągu. Teraz nieczystości z kilku dzielnic lewobrzeżnej Warszawy są zrzucane do Wisły - po awarii dwóch kolektorów umieszczonych pod dnem rzeki.

W Płocku i Warszawie woda zdatna do picia

Uzdatniona woda podawana do miejskiej sieci wodociągowej w Płocku nadaje się do picia. Jak informują Wodociągi Płockie, wyniki piątkowych wieczornych oraz sobotnich porannych badań potwierdzają, że woda "nie wykazuje przekroczeń w zakresie monitorowanych parametrów jakościowych, określonych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 roku w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi".

Przedsiębiorstwo uspokaja, że nie ma zagrożenia dla mieszkańców Płocka w związku z awarią kolektorów ściekowych w lewobrzeżnej części Warszawy. W komunikacie czytamy, że w Płocku trwają badania mikrobiologicznych parametrów próbek wody. Wodociągi Płockie przypominają, że woda przeznaczona do spożycia przez ludzi jest systematycznie badana przez akredytowane laboratorium badawcze, jak również kontrolowana przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną i oceniana przez Instytucję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.

Wodociągi Płockie trzy razy dziennie pobierają próbki wody. Aktualne wynik badań publikowane są na bieżąco na stronie internetowej spółki.

Również warszawskie Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji uspokaja nastroje: 

Drodzy Mieszkańcy! Uspokajamy - awaria układu przesyłowego ścieków w tunelu pod Wisłą, nie ma wpływu na jakość warszawskiej kranówki. Codzienne badania dostarczanej Wam wody publikujemy na naszej stronie.
Więcej o: