W praskich zaułkach czas zdaje się biec wolniej - w końcu to tutaj Roman Polański, kręcąc 'Pianistę', znalazł najbardziej autentyczny kawałek przedwojennej Warszawy. Ta atmosfera sprzyja przechowywaniu przedmiotów, trwaniu tradycji, które gdzie indziej już dawno ustąpiły miejsca nowemu: przemysłowej produkcji, zmechanizowanemu wytwórstwu. Obeszliśmy Pragę-Północ w poszukiwaniu najciekawszych zakładów rzemieślniczych i sklepów ze starociami. Czy wy macie jakieś inne ulubione punkty? Piszcie do nas: metrowarszawa@agora.pl.
Zadbany lokalik wypełniony nakryciami głowy i oprawionymi w ramki dyplomami zachęca, by się rozgościć i oddać w kompetentne ręce pani Aliny, która prowadzi najstarszą, bo liczącą sobie już ponad 150 lat, firmę kapelusznikarską w Warszawie! Pierwszy lokal Stefan Cieszkowski, pradziadek obecnej właścicielki, założył w 1864 roku przy ulicy Chmielnej. Dzisiejszy asortyment wprawdzie nieco się poszerzył (chociażby o damskie kapelusiki stylizowane na lata 30.), ale wciąż obejmuje też takie klasyki, jak maciejówki, kaszkiety i berety. Standard obsługi też przedwojenny!
ul. Targowa 18, pawilon 3
tel. 22 818 17 68
Bardzo malownicza, choć i bardzo przykurzona witryna zachęca przechodniów, by zajrzeli do zakładu ramiarskiego przy Stalowej 12. Na murze obok wejścia światło odbijają dwa lusterka, którym ktoś domalował buźkę uśmiechniętą i buźkę smutną. Czyżby klienci o odmiennych doświadczeniach?
fot. Agata Michalak
ul. Stalowa 12, tel. 504 742 231
Niewielki lokal w ciągu pawilonów za punktem kapelusznikarskim Cieszkowskich od 1971 roku zajmuje cukiernia Krzysztofa Sierskiego. Tuż obok jest też pracownia, co ułatwia dostarczanie tortów, ciastek i ciasteczek do sklepu. Pan Krzysztof chętnie dzieli się swoją wiedzą, o czym świadczy jego zaangażowanie w mistrzowski kurs cukierniczy, organizowany przez Muzeum Warszawskiej Pragi. Unikatowa wiedza, dbałość o stare receptury i oryginalne wypieki (np. ponczówki czy specjalność zakładu: pączki) przesądzają o tym, że cukiernia nadal cieszy się sympatią prażan (kiedy zajadamy się tam ptysiem z kremem i bajaderką, wpadają osoby w najróżniejszym wieku).
ul. Targowa 18, pawilon 26 (pracownia: pawilon 34)
tel. 22 818 13 22
Bratnie instytucje, które przechowują pamięć o czasach minionych w postaci książek, płyt winylowych, mebli i bibelotów. Antykwariat, jak sama nazwa wskazuje, specjalizuje się przede wszystkim w zbiorach drukowanych (w cenie od dwóch do kilkudziesięciu złotych) i drobiazgach nawiązujących do PRL-u (ma też podtytuł 'Klub Bareja' - po właścicielu, Tomaszu, kuzynie Stanisława). Szuflandia - głównie w szkle i ceramice. Można się tu poczuć jak na najlepiej zaopatrzonym babcinym stryszku, a i atmosfera panuje tu nieomal rodzinna.
fot. Agata Michalak
ul. Środkowa 7, róg Stalowej, tel. 607 496 983
ul. Czynszowa 6, róg Stalowej
Choć zakład pana Mieczysława może pochwalić się jednym z niewielu retroszyldów pozostałych jeszcze na Stalowej i istnieje aż od roku 1986, ma też swoją witrynę w internecie. Można tam obejrzeć najbardziej spektakularne realizacje: dumne sofy i godne fotele, wszystkie pięknie odrestaurowane. U pana Mieczysława możemy zarówno odnowić stary mebel z zachowaniem dawnych metod reparacji, jak i uszyć nań pokrowiec czy zamówić materac.
ul. Stalowa 2
tel. 506 372 899
Tuż-tuż poza granicą Pragi Północ, dosłownie rzut beretem od niej, bo 250 metrów dalej, przy ulicy Skaryszewskiej 6 działa sklep z parasolami pani Barbary Szafrańskiej, która kontynuuje rodzinne tradycje sięgające już sześciu dekad. Można tu kupić rzadki w dzisiejszych czasach ręcznie zrobiony parasol lub zreperować zepsuty, nawet mniej szlachetny produkt za kilkanaście złotych.
ul. Skaryszewska 6, tel. 22 818 96 26