Miał być betonowy kloc, mieszkańcy wywalczyli 'tropikalną wyspę'. Inwestor całkiem zmienił koncepcję Galerii Wilanów

Mieszkańcy nie zgodzili się dużą galerię handlową, inwestycja została zablokowana. Po dwóch latach inwestor przedstawił nową, ulepszoną koncepcję Galerii Wilanów. 'Tropikalna wyspa?' - komentują mieszkańcy.
Wizualizacje Galerii Wilanów Wizualizacje Galerii Wilanów materiały GTC

Kompleks budynków

Inwestor Galerii Wilanów zatrudnił nowego architekta i powrócił po dwóch latach od zablokowania inwestycji z nowym projektem. Na działce przy Przyczółkowej według projektu autorstwa Thomasa Puchera (biuro architekta odpowiedzialne jest za koncepcję m.in. siedziby orkiestry Sinfonia Varsovia) miałby powstać kompleks budynków handlowo-usługowych otoczonych zielonymi skwerami.

Wizualizacje Galerii Wilanów Wizualizacje Galerii Wilanów materiały GTC

Budynki są wtopione w zieleń

Architekt wysunął na pierwszy plan ogólnodostępną dla mieszkańców przestrzeń. Zrezygnował z jednego ogromnego budynku na rzecz kompleksu czterech budynków połączonych pasażami. W pasażach miałyby znaleźć się lokale handlowo-usługowe lub sportowe, biura, miejsca dla kultury. Teren wokół galerii miałby być dostępny dla mieszkańców przez cały rok.

Budynki są wtopione w zieleń. Dwa z nich mają budowę kaskadową. Na tarasach są ogrody, które są połączone schodami. Te prowadzą do skweru pełnego drzew. 

Inwestorowi tym razem chodziło o stworzenie ciągu zielonych placów miejskich. Tam mogłyby się odbywać różne wydarzenia kulturalne i sportowe. 

Wizualizacje Galerii Wilanów Wizualizacje Galerii Wilanów materiały GTC

Jak wyspa tropikalna

Mieszkańcom projekt przypadł do gustu. 

"Trochę jak tropikalna wyspa" - komentuje pani Anna.

"Wow, wizualizacja świetna. Ale to wygląda tak bajecznie, że aż nie wierzę, że znając realia i dotychczasową walkę coś takiego jak na zdjęciach powstanie" - pisze pan Marek.

"Bardzo dobry kierunek, a zmiana duża, nie widać parkingów na dachu, od strony miasteczka dużo przestrzeni, podzielony obiekt na mniejsze budynki itp. Walczyłbym teraz żeby powstała bardzo duża i dokładna makieta, a potem sprawdzać czy jest budowane tak samo" - pisze pan Arkadiusz.

Wizualizacje Galerii Wilanów Wizualizacje Galerii Wilanów materiały GTC

Skala

Mieszkańcom podoba się to, że inwestor pomyślał o zieleni, miejscach wypoczynku i spędzania czasu. Zwracają jednak uwagę, że projekt jest bardzo obszerny oraz dość chaotyczny. Proszą Stowarzyszenie Mieszkańców Miasteczka Wilanów, które między innymi wywalczyło zmianę koncepcji galerii, żeby przypilnowało inwestora. 

Wcześniejszy projekt Galerii Wilanów Wcześniejszy projekt Galerii Wilanów materiały GTC

Gigantyczne odszkodowanie

Jak informuje Tvnwarszawa.pl, dyskusja wokół budowy Galerii Wilanów toczy się od ponad dziesięciu lat. Dwa lata temu ratusz odrzucił wniosek o pozwolenie na jej budowę na podstawie projektu forsowanego wówczas przez inwestora. Jak pisze serwis, powodem miała być jego niezgodność z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Firma GTC odwołała się od tej decyzji i zapowiedziała, że będzie domagała się ogromnego odszkodowania.

Czytaj więcej: Inwestor szantażuje miasto? "Odszkodowanie w wysokości nawet 200 mln euro"

Miasto się jednak nie ugięło. W nowym planie zagospodarowania tego obszaru znalazły się m.in. zapisy zobowiązujące inwestora do podziału galerii. 

Pierwotnie bowiem na siedmiohektarowym terenie firma GTC planowała budowę betonowego obiektu o gabarytach porównywalnych z Galerią Mokotów. Inwestycja budziła ogromny opór części mieszkańców Miasteczka Wilanów. 

Na zdj: dawny projekt galerii

Więcej o:
Komentarze (13)
Miał być betonowy kloc, mieszkańcy wywalczyli "tropikalną wyspę". Inwestor całkiem zmienił koncepcję Galerii Wilanów
Zaloguj się
 • tow.anton.maciorow

  Oceniono 40 razy 14

  Przecież już maja jedną olbrzymią galernie handlową, obsługiwaną przez cudaków w czarnych kieckach i tam to dopiero kupczą na potęgę.

 • dyktator_bolandy

  Oceniono 20 razy 10

  a ten potworny kopulasty grzmot na srodku dzielnicy im nie przeszkadzał?

 • blekota6666

  Oceniono 11 razy 9

  Te czerwone węże to pytony tygrysie:)?

 • przemek05

  Oceniono 10 razy 8

  A ja pamietam wspanialy projekt Swiatyni Opatrznosci ukrytej we wnetrzu trawiastego wzgorza. A co mamy w zamian? Eeech...

 • fichtel1

  Oceniono 7 razy 7

  a moze chca zamek z puszczy. Tanio oddamy

 • donek2010

  Oceniono 10 razy 6

  Prosimy o konkrety: ile m2 ma mieć nowa galeria (czy mniej niż 60 000m2)
  piękne wizualizacje, a zero konkretów, wygląda to na akcję PR'ową GTC

 • lumur

  Oceniono 8 razy 2

  To może świątynie próżności kleru tez podzielą? A najlepiej zburzą lub oddadzą temu samemu inwestorowi żeby przerobił to na galeria handlowa według podobnego stylu choć nie wiem czy jest na świecie ktoś kto by podołał

 • daretz

  Oceniono 2 razy 2

  Wygląda ciekawie, wizualizacja ma potencjał. Jedyna rzecz której we współczesnej modzie architektonicznej nienawidzę wręcz to te chuderlawe kolumny bez formy fot. 3. Nie chodzi mi oczywiście by były to kolumny z któregoś z klasycznych wzorów, tylko by miały formę, był na nie pomysł.

 • wmr2000

  Oceniono 5 razy 1

  Jak ta tropikalna wyspa będzie wyglądać w listopadzie albo lutym? Dlaczego nigdy nie pokazują takich wizualizacji?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX