Elektrownia Powiśle powraca. Hala jedzeniowa robi wrażenie. Będzie ponad 40 nowych lokali [WIZUALIZACJE]

Elektrownia Powiśle otworzy się już w tym roku. Na razie chodzi o część biurową, która znajdzie się w historycznym budynku. Kolejna - handlowo-restauracyjnej otwarta zostanie dopiero w 2019 roku, ale już teraz możemy oglądać, jak będą wyglądały jej przestrzenie.
Elektrownia Powiśle po przebudowie Elektrownia Powiśle po przebudowie Materiały inwestora

Elektrownia Powiśle

Elektrownia Powiśle powstała na samym początku XX wieku. Rozpoczęła pracę w 1904 roku. Działała przez ponad 100 lat, również w czasie Powstania Warszawskiego, kiedy zaopatrywała w prąd szpitale, drukarnie i warsztaty. Zamknięto ją dopiero na początku lat 90. XX wieku.


Materiały inwestora

Po kilkunastu latach firma White Star Real Estate wykupiła cały teren zabytkowej elektrowni wraz ze znajdującymi się na niej budynkami w 2015 roku. Zapowiedziała 'przywrócenie jej miastu' oraz stworzenie wielofunkcyjnego kompleksu rozrywkowego z biurami oraz mieszkaniami. 

Początkowo pomysł nie spotkał się z entuzjazmem mieszkańców Warszawy.

Elektrociepłownia na Powiślu Elektrociepłownia na Powiślu fot. mieszkanka Warszawy Magda Kozak

Czy remont przebiega zgodnie z prawem?

W listopadzie 2017 roku rozpoczęły się pierwsze wyburzenia. Wzbudziło to wątpliwości mieszkańców Warszawy. Obawiali się, że inwestor niszczy zabytkowe budynki. 

Czytaj więcej: Burzą zabytkową fabrykę na Powiślu. Mieszkańcy alarmują i publikują zdjęcia

Informowaliśmy wtedy, że jedna z mieszkanek Powiśla, już 3 listopada skierowała zapytanie do Stołecznego Konserwatora Zabytków, Michała Krasuckiego, czy remont przebiega tak, jak powinien.

Krasucki w rozmowie z Metrowarszawa.pl przekonywał jednak, że wszystko szło zgodnie z planem, a burzony były nie zabytkowy element elektrociepłowni, ale jej część niewpisana do rejestru zabytków.

- To ściana północna, dobudowana po wojnie, w 1945 r. Zwykła murarska, wtórna, powojenna dobudowa. Złej jakości i zupełnie bez wartości architektonicznych. I tę część inwestor może wyburzyć - informował stołeczny konserwator.

Ostatecznie kontrowersje ucichły, a prace ruszyły dalej. W maju zeszłego roku odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod inwestycję.

Wielofunkcyjny zespół zabudowy na terenie dawnej elektrowni Powiśle zawiera m.in. trzy biurowce (prawa część wizualizacji), które będą gotowe na przełomie 2018 i 2019 r. Wielofunkcyjny zespół zabudowy na terenie dawnej elektrowni Powiśle zawiera m.in. trzy biurowce (prawa część wizualizacji), które będą gotowe na przełomie 2018 i 2019 r. materiały inwestora

Nowa odsłona Elektorwni Powiśle

Nowy kompleks Elektrownia Powiśle będzie sąsiadował z najbardziej reprezentatywnymi miejscami Powiśla: Centrum Nauki Kopernik, Biblioteką Uniwersytecką oraz bulwarami wiślanymi. 

Za zaprojektowanie nowych budynków i adaptację tych zabytkowych odpowiedzialna jest pracownia APA Wojciechowski Architekci.

Łączna powierzchnia projektu to ok. 55 tys. mkw. Na terenie dawnej elektrowni znajdą się trzy biurowce, 17 tys. mkw powierzchni handlowo-usługowej i gastronomicznej, 71 loftowych apartamentów na wynajem oraz 150 pokoi w hotelu butikowym. 

Poszczególne części będą oddawane do użytku etapami. W pierwszej kolejności zakończy się budowa budynków biurowych (2018 rok), następnie części handlowo-restauracyjnej (2019 rok), a na koniec hotelu butikowego (2020 rok). 

Elektrownia Powiśle. Część restauracyjna [wizualizacje] Elektrownia Powiśle. Część restauracyjna [wizualizacje] Fot. Materiały inwestora

Restauracje w Elektrowni Powiśle

W nowej Elektrowni Powiśle znajdzie się miejsce na przestrzeń przeznaczoną tylko dla restauracji i barów. Ma być tam miejsce dla nawet 5 tys. ludzi. Inspiracją do jej stworzenia był targ Mercado da Ribeira w Lizbonie.

Elektrownia Powiśle. Część restauracyjna [wizualizacje]
Fot. Materiały inwestora

Kilkadziesiąt różnorodnych konceptów kulinarnych, najlepsze restauracje serwujące potrawy z wszystkich stron świata, autorskie kawiarnie, winiarnie, bary oraz specjalne miejsce dla fanów sportu - wylicza inwestor. 

Na samej "sali jedzeniowej" znajdzie się ok. 18 restauracji. Reszta lokali będzie rozsiana po całym terenie. Część z barów ma znaleźć się na dachu - klienci będą mogli stamtąd podziwiać Powiśle z góry. W sumie w Elektrowni Powiśle będzie można wybierać z ponad 40 różnych lokali.

Oprócz restauracji i barów w Elektrowni Powiśle znajdzie się również biomarket, gdzie wystawcy będą sprzedawali regionalne, zdrowe produkty od lokalnych dostawców. 

Elektrownia Powiśle. Część restauracyjna [wizualizacje]
Fot. Materiały inwestora

Elektrownia Powiśle. Sklepy i butiki [wizualizacja] Elektrownia Powiśle. Sklepy i butiki [wizualizacja] Fot. Materiały inwestora

Sklepy w Elektrowni Powiśle

W zabytkowych wnętrzach Elektrowni Powiśle powstanie również pasaż handlowy z butikami i sklepami. Inwestor zapowiada, że marki, które się w nim znajdą stworzą ofertę daleką od tego, co oferuje typowe centrum handlowe. Co to oznacza?

Planują zaprosić do współpracy projektantów, designerów, sklepy typu pop-up oraz światowe marki, które nie są jeszcze obecne w Polsce. 

Elektrownia Powiśle. Strefa handlowa [wizualizacje]
Fot. Materiały inwestora

W Elektrowni powstanie również "beauty hall", czyli miejsce "urodowe". Tam znajdzie się miejsce dla salonów fryzjerskich czy kosmetycznych, barberów i innych usług związanych z pielęgnacją. 

Elektrownia Powiśle [wizualizacje] Elektrownia Powiśle [wizualizacje] Fot. Materiały inwestora

Deptak, nie ulice

Na terenie Elektrowni Powiście jezdnie zostaną zastąpione deptakami. Ludzie będą mogli spacerować po alejkach i zielonych terenach. 

Oprócz budynków inwestor planuje stworzyć również miejsca, gdzie regularnie odbywać się będą koncerty, pokazy artystyczne, animacje oraz wystawy. Jednocześnie będzie się mogło tutaj bawić ok. 1,5 tys. osób. 

Elektrownia Powiśle. Apartamenty [wizualizacje] Elektrownia Powiśle. Apartamenty [wizualizacje] Fot. Materiały inwestora

Apartamenty w Elektrowni Powiśle

Od strony ulicy Leszczyńskiej, w miejscu rozebranej w 2017 roku trzeciej kotłowni, która nie była w rejestrze zabytków, zaplanowano budynek mieszkalny z 71 apartamentami na wynajem i dwupoziomowym podziemnym garażem.

Wszystkie powstaną w oparciu o loftowy, nowoczesny charakter. 

Elektrownia Powiśle. Apartamenty [wizualizacje]
Fot. Materiały inwestora

Elektrownia Powiśle. Hotel butikowy [wizualizacje] Elektrownia Powiśle. Hotel butikowy [wizualizacje] Fot. Materiały inwestora

Hotel w Elektrowni Powiśle

W Elektrowni Powiśle noc będą mogli spędzić również turyści. Inwestor przygotowuje tam bowiem hotel w stylu butikowym, w którym znajdzie się aż 150 pokoi. 

Ma wyróżniać go 'niezwykła architektura i nowoczesny, przemyślany w każdym szczególe design'.

Elektrownia Powiśle. Hotel butikowy [wizualizacje]
Fot. Materiały inwestora

Ta część Elektrowni pojawi się najpóźniej, bo dopiero w 2020 roku. 

Elektrownia Powiśle. Biurowce [wizualizacje] Elektrownia Powiśle. Biurowce [wizualizacje] Fot. Materiały inwestora

Biura w Elektrowni Powiśle

Prawie połowę całej powierzchni terenu nowej Elektrowni Powiśle zajmą biurowce. Powstały tu już trzy budynki o łącznej powierzchni 23 tys mkw. 

Elektrownia Powiśle. Biurowce [wizualizacje]
Fot. Materiały inwestora

Biura zostaną oddane do użytku najszybciej - pierwsze w tym roku. Już teraz do przestrzeni biurowych wprowadzają się pierwsze firmy.

Inwestor dodaje jednak, że prace będą nadal trwały. Zakończenie wszystkich trzech wieżowców planowane jest na wiosnę 2019 roku. 

***

Co myślisz o przekształceniu zabytkowych budynków na ogromne centrum? Napisz do nas na listy_do_metrowarszawa@agora.pl lub w wiadomości prywatnej na Facebooku. 

Więcej o: