Warszawiacy przyszli na otwarcie Sezamu! Nie każdy zachwycony. "Wszystko upchali w podziemiu"

W środę po czterech latach od wyburzenia kultowego domu handlowego Sezam, sklep powrócił na Marszałkowską. Na otwarcie przyszło kilkaset osób. Większość cieszy się, że ma znów gdzie robić zakupy. Inni uważają, że to już nie ten sam Sezam co dawniej. Na miejscu jest nasz reporter, Bartłomiej Frymus.
O trudne sytuacje najłatwiej w kolejce. Na zdjęciu kolejka do Sezamu O trudne sytuacje najłatwiej w kolejce. Na zdjęciu kolejka do Sezamu fot: Bartłomiej Frymus

Nowy Sezam

- Przyszło nawet 300 osób - donosi Bartłomiej Frymus, który był na otwarciu nowego Sezamu. Sklep otworzył się dla warszawiaków o 13 w środę. 

Część handlowa zlokalizowana jest w podziemiach Centrum Marszałkowska. Oprócz sklepu Społem jest kiosk, punkt z akcesoriami do telefonów, kwiaciarnia, salon z bielizna i eleganckimi ubraniami, drogeria i sklep z artykułami domowymi.

Nie wszystkim podoba się zminimalizowanie roli sklepów w budynku. - Kiedyś Sezam to był jeden wielki sklep. A teraz wszystko upchali w podziemiu, a reszta to biura - komentują Alicja i Maria, które na otwarcie przyjechały z Woli.

Sezam otwracie Sezam otwracie fot: Bartłomiej Frymus

Sklep spożywczy

Z otwarcia cieszą się okoliczni mieszkańcy, którym brakowało sklepu "Społem". - Trzeba było się naszukać sklepu ze świeżym mięsem jak budowali ten biurowiec - przyznaje pan Zbigniew Matusik.

Ludzie najchętniej buszują właśnie w Społem. - Sklep z okazji otwarcia ma dużo promocji na dziale mięsnym i warzywno-owocowym. Choć odnośnie cen zdania są podzielone. Ktoś dostrzega tańsze niż gdzie indziej produkty, a ktoś inny wzrokiem wyłapuje produkty droższe o 1-2 zł. Najwięcej klientów to osoby starsze - relacjonuje reporter.

Sklep spożywczy
fot: Bartłomiej Frymus

Sklep spożywczy
fot: Bartłomiej Frymus

Sezam zajmuje 700 mkw. i jest wyposażony w cztery stanowiska kasowe. Jak informuje inwestor, klienci znajdą tu szeroki wybór asortymentu - oferta będzie liczyć aż 40 tys. produktów. Sklep będzie otwarty od poniedziałku do soboty w godz. 7-22, a w niedziele handlowe w godz. 8-19.

fot: Bartłomiej Frymus
fot: Bartłomiej Frymus

Sklep spożywczy Sklep spożywczy fot: Bartłomiej Frymus

Cieszę się, że dobrnęliśmy do tego momentu

Jak mówiła podczas części oficjalnej Anna Tylkowska, prezes zarządu Warszawskiej Spółdzielni Spożywców 'Społem' Śródmieście, kiedyś Sezam był wzorcowym spółdzielczym domem handlowym. - Dziś otwieramy zupełnie nowy budynek, który zrealizowaliśmy razem z naszym biznesowym partnerem BBI Development. Przygotowanie i realizacja inwestycji trwały razem 10 lat. Cieszę się, że dobrnęliśmy do tego momentu - mówi.

Przed otwarciem Sezamu odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą Witoldowi Rowickiemu, byłemu dyrektorowi Filharmonii Narodowej sąsiadującej z Sezamem. Samą tablicę zaprojektował znany i ceniony grafik Andrzej Pągowski. - To bardzo ciężka tablica z trzech grubych warstw szkła. Jej trójwymiarowość widać szczególnie wieczorem, kiedy jest podświetlona - tłumaczy Pągowski.

Biurowiec na miejscu 'Sezamu' Biurowiec na miejscu 'Sezamu' DAWID ŻUCHOWICZ

Centrum Marszałkowska

Sezam mieści się w budynku Centrum Marszałkowska. To kompleks biurowo-handlowy położony przy skrzyżowaniu dwóch linii metra, połączony ze stacją Świętokrzyska. Budynek oferuje łącznie 16 500 mkw. powierzchni, z czego parter i kondygnacja podziemna będą przeznaczone na handel i usługi.

Centrum Marszałkowska jest pierwszym w Polsce budynkiem zintegrowanym ze stacją metra. Wdrożenie tego rozwiązania wymagało podpisania trójstronnego porozumienia pomiędzy inwestorem, miastem i Zarządem Transportu Miejskiego.

Otwarcie Sezamu
fot. Bartłomiej Frymus

- To jest absolutnie wyjątkowe - mówił Rafał Szczepański z BBI Development podczas otwarcia Sezamu. Przyznał to Jerzy Lejk, prezes Metra Warszawskiego. - Ustalenia w tej sprawie trwały rok. Dla nas to była ogromne wyzwanie - ocenił Lejk.

Jedno z wyjść ze stacji metra zostało przeniesione z chodnika w podcień Centrum Marszałkowska, co pozwoliło ocalić przejście dla pieszych oraz przystanek tramwajowy w jednym z najważniejszych ciągów komunikacyjnych stolicy.

Obiekt oferuje ponadto 106 miejsc w parkingu podziemnym, a także parking dla 36 rowerów, uzupełniony infrastrukturą dla rowerzystów - szatnią i prysznicami. Oficjalne
otwarcie części biurowej budynku nastąpi wczesną jesienią.

Pasaż im. Rowickiego Pasaż im. Rowickiego fot. Bartłomiej Frymus

Pasaż im. Rowickiego

W ramach inwestycji zrewitalizowany został również Pasaż im. Witolda Rowickiego.
Polski dyrygent był inicjatorem odbudowy, zniszczonego podczas II Wojny Światowej, gmachu Filharmonii Warszawskiej, która znajduje się w pobliżu inwestycji. Publicznie dostępna przestrzeń wypełniona została małą architekturą, krzewami oraz kwiatami.

Pasaż im. Rowickiego
fot. Bartłomiej Frymus

Deptak cieszy się dużym zainteresowaniem. Jest co prawda mocno nasłoneczniony, ale jest tam duży przewiew, więc można chwilę odetchnąć. - Będę się opalać - śmieje się pani Elżbieta, która mieszka tuż obok Sezamu. Codziennie obserwowała budowę.

Tablica
fot: Bartłomiej Frymus

Z kolei przy tablicy upamiętniającej Witolda Rowickiego, słynnego dyrygenta i dyrektora Filharmonii Narodowej gromadzą się melomani i pracownicy instytucji. Kilku z nich zagaiło do prezesa BBI Development, żeby w przyszłości na deptaku robić plenerowe koncerty filharmonii. - Bardzo dobrze, że tablica powstała. Wcześniej była taka malutka tablica. Teraz to ja rozumiem takie upamiętnienie - powiedział pan Tadeusz, który w ekipie technicznej filharmonii pracuje od 1991 roku.

Neony przekazane do muzeum

Wraz z kultowym Sezamem, do Centrum Marszałkowska wróciły charakterystyczne elementy ozdobne z oryginalnego dom towarowego. Wejście do sklepu zostało udekorowane odrestaurowanymi płytkami ceramicznymi, natomiast na elewacji budynku zawisły dwa nowe neony 'Sezam' będące wiernymi kopiami reklam świetlnych z 1969 r. Oryginalne neony "Sezam" i "Społem" w maju zostały przekazane do Muzeum Neonów z okazji Nocy Muzeów, gdzie zasiliły zbiór najpiękniejszych stołecznych świecących reklam, które na stałe wpisały się w miejski krajobraz.

Dawny Sezam Dawny Sezam Narodowe Archiwum Cyfrowe

Dawny Sezam

Nie było w całej Warszawie większego domu towarowego niż ten, zbudowany z inicjatywy WSS 'Społem' Śródmieście. Został otwarty w 1969 roku i funkcjonował do 2014 r.

Budynek stanowił kolejny integralny element tzw. Ściany Wschodniej ul. Marszałkowskiej na odcinku pomiędzy Alejami Jerozolimskimi a ul. Świętokrzyską.

Otwarcie Sezamu w 1969 r. Otwarcie Sezamu w 1969 r. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Cztery kondygnacje

Otwarcie odbyło się dokładnie 11 października 1969 r. żeby zobaczyć sklep, przybyły tłumy.

Ówczesny Sezam posiadał 4 kondygnacje, trzy nadziemne i jedną podziemną. Mieścił w sobie wiele pomieszczeń, stopniowo dochodziły kolejne. Znajdowały się w nim m. in. stoiska firmowe, bar samoobsługowy (w którym mogło zmieścić się aż 260 osób), kwiaciarnia, kawiarnia i sklep samoobsługowy typu 'supersam'.

Dawny Sezam
fot: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Kolejki do sklepów. Sezam Kolejki do sklepów. Sezam ROGINSKI

Kolejka do Sezamu

W części podziemnej można było za jednym zamachem rozładować pięć samochodów dostawczych. Jednolitym wnętrzom Sezamu przytulności i ciepła dodawały pasy wykładziny mahoniowej.

Na zdjęciu: Kolejka do sklepu, rok 1981 r.

Sezam w 1969 r., ulica Marszałkowska Sezam w 1969 r., ulica Marszałkowska Narodowe Archiwum Cyfrowe

Stopniowy demontaż

Pod koniec lat 80. ubiegłego wieku zniszczono część północną sklepu. Na jej miejscu zbudowano pierwszy punkt sprzedaży hamburgerów firmy McDonald's. Potem stopniowo demontowano resztę domu towarowego. 

Otwarcie pierwszej restauracji McDonald
McDonald's Polska/ materiały archiwalne

Czytaj więcej:  Hamburger kosztował 17 tys. zł. W menu: 3 bułki i frytki. 25 lat temu otwarto pierwszego McDonalda w Polsce

10 sierpnia 2014 był ostatnim dniem działalności domu handlowego, a 30 września zamknięto restaurację McDonald's.

16.06.1992 WARSZAWA PIERWSZA RESTAURACJA MCDONALDS OTWARCIE
FOT. PIOTR WOJCIK / AGENCJA GAZETA 
SLOWA KLUCZOWE:
GASTRONOMIA MC DONALDS SWIETOKRZYSKA MC DONALD PIERWSZY MCDONALDS W WARSZAWIE WNETRZA
Fot. Piotr Wójcik / AG

Burzenie Sezamu Burzenie Sezamu Dariusz Borowicz/ Agencja Wyborcza.pl

Burzenie Sezamu

Jak czytamy w Wikipedii, 30 sierpnia przy al. Rzeczypospolitej 14 w Wilanowie otwarto sklep "Sezam" kontynuujący tradycje domu towarowego przy ulicy Marszałkowskie. Neony z rozebranego budynku zostały przekazane do Muzeum Neonów.

Na miejscu budynku powstał biurowiec Centrum Marszałkowska.

***

Byłeś w nowym Sezamie? Podoba Ci się? Napisz do nas: listy_do_metrowarszawa@agora.pl

Więcej o: