Chętnych były tysiące, udało się tylko garstce. Już niedługo zaczną pracę w muzeum poświęconym wódce

Muzeum Polskiej Wódki - jak się okazało podczas rekrutacji pracowników - jest jednym z najbardziej pożądanych miejsc pracy przynajmniej w Warszawie. Swoje aplikacje wysłało tysiące kandydatów. Udało się nielicznym. Już teraz szykują się do pracy w pierwszym na świecie muzeum poświęconym polskiej wódce.
Muzeum Polskiej Wódki w Wytworni Wódek Koneser Muzeum Polskiej Wódki w Wytworni Wódek Koneser Fot. Kuba Atys / Agencja Wyborcza.pl

Muzeum Polskiej Wódki

W lutym pisaliśmy o tym, że warszawskie Muzeum Polskiej Wódki szuka pracowników. Chodziło o przewodników oraz kierownika.

W czwartek poinformowano, że rekrutacja zakończyła się powodzeniem - Muzeum Polskiej Wódki ma już przewodników. Znaleziono prawdziwych znawców historii polskiej wódki, którzy potrafią o niej opowiadać z pasją.

Muzeum Polskiej Wódki (fot. materiały prasowe) Muzeum Polskiej Wódki (fot. materiały prasowe) Muzeum Polskiej Wódki (fot. materiały prasowe)

Tysiące chętnych

Oferta pracy okazała się bardzo popularna. Po kilku dniach od pojawienia się ogłoszenia wpłynęło ponad 100 zgłoszeń. Ostatecznie było ich jednak kilka tysięcy.

- Wyjątkowość tego miejsca przełożyła się na duże zainteresowanie kandydatów, dzięki czemu mogliśmy wybierać spośród wielu interesujących osób - mówi Andrzej Szumowski, Prezes Stowarzyszenia Polska Wódka, które jest inicjatorem i patronem muzeum.

Dodaje, że podczas rekrutacji dawali szansę wszystkim. Nawet tym, którzy nie mieli żadnego doświadczenia w pracy jako przewodnicy. Byli historycy, muzycy, pracownicy instytucji kulturalnych i aktorzy.

- Przyznam, że niektórzy zaskakiwali nas wiedzą o tradycji i historii polskiej wódki - podsumowuje Szumowski.

Muzeum Polskiej Wódki rusza na wiosnę Muzeum Polskiej Wódki rusza na wiosnę FRANCISZEK MAZUR

Sześciu szczęśliwych

Z tysięcy zgłoszeń wybrano naprawdę garstkę. W nowym Muzeum Polskiej Wódki będzie pracowało tylko sześciu przewodników. 

Szczęśliwcy przez najbliższy miesiąc będą przygotowywali się na przyjęcie gości. Pomoże im w tym Janusz Owsiany, Prezes Stowarzyszenia Monopol Warszawski, uznany varsavianista, wieloletni przewodnik po Warszawie i społecznik.

Tak ma wyglądać Muzeum Polskiej Wódki na warszawskiej Pradze-Północ Tak ma wyglądać Muzeum Polskiej Wódki na warszawskiej Pradze-Północ Materiały prasowe

Otwarcie Muzeum Polskiej Wódki

Wielkie otwarcie Muzeum Polskiej Wódki planowane jest już na czerwiec. Dokładna data nie jest jeszcze znana. 

- Cały teren dawnej Warszawskiej Wytwórni Wódek "Koneser" to miejsce z długą i bogatą historią, ściśle związane z Pragą. Mieszkańcy stolicy, a także turyści, już wkrótce zobaczą odrestaurowany obiekt, który zapewne stanie się perłą Warszawy. Dlatego cieszę się z tego powrotu - mówi Janusz Owsiany.

Muzeum Polskiej Wódki. Wieści z budowy
materiały prasowe

Muzeum Polskiej Wódki rusza na wiosnę Muzeum Polskiej Wódki rusza na wiosnę FRANCISZEK MAZUR

Gdzie będzie Muzeum Polskiej Wódki?

Muzeum będzie mieściło się w zabytkowym budynku rektyfikacji na terenie dawnej warszawskiej wytwórni wódek "Koneser" na Pradze-Północ.

W obiekcie znajdzie się pięć galerii tematycznych łączących bogatą wiedzę historyczną z multimediami. To jednak nie wszystko. Ma być również sala kinowa, Bar Akademii Wódki, gdzie na zwiedzających czekać będą trzy porcje degustacyjne polskiej wódki. Za dodatkową opłatą możliwy będzie również udział w warsztatach poświęconych zasadom serwowania wódki i łączenia smaków.

Projekt ekspozycji Muzeum Polskiej Wódki autorstwa pracowni Nizio Design International Projekt ekspozycji Muzeum Polskiej Wódki autorstwa pracowni Nizio Design International Nizio Design International

Cel Muzeum Polskiej Wódki

Muzeum ma edukować i tłumaczyć różnice pomiędzy różnymi polskimi wódkami produkowanymi z tradycyjnych rodzajów polskich zbóż oraz ziemniaków, a także pokazywać, jak kulturalne picie i smakowanie tego trunku potrafi wydobyć jego głębię.

- Chcemy, aby nasi goście po wizycie w muzeum nie mieli żadnych wątpliwości,
że to właśnie Polska jest ojczyzną wódki - wyjaśnia Elżbieta Kwiecińska-Prysłopska, Dyrektor Generalna Stowarzyszenia Polska Wódka.


Muzeum Polskiej Wódki (fot. materiały prasowe)

***

Co myślisz o tym muzeum? Czy jest potrzebne w Warszawie? Napisz do nas na listy_do_metrowarszawa@agora.pl lub w wiadomości prywatnej na Facebooku.