Stołeczni urzędnicy właśnie zakończyli pierwsze konsultacje społeczne w spawie zazielenienia ulic. Jedną z nich jest właśnie Marszałkowska od placu Bankowego do placu Unii Lubelskiej. Jak podkreśla Mariusz Burkacki z Zarządu Zieleni Warszawy, są to zmiany, które postulowali sami mieszkańcy miasta.
Koncepcja, mimo że zostaną jeszcze raz przekazana mieszkańcom do konsultacji, już ujrzała światło dzienne. Przygotowała ją pracownia RS Architektura, która projektowała między innymi bulwary wiślane.
fot. materiały prasowe
Jak mówi Patryk Zaręba z RS Architekci w rozmowie z Tvnwarszawa.pl, projektanci całość potraktowaliśmy dwuetapowo. Pierwszy to koncepcja nasadzeń, a drugi zmiany geometryczne w układzie drogowym.
Koncepcja zakłada posadzenie około 900 nowych drzew w szpalerach wzdłuż ul. Marszałkowskiej. Planowane są również nasadzenia zieleni niskiej, zróżnicowane w zależności od lokalizacji oraz funkcji.
Przy pl. Bankowym zniknąć ma między innymi parking przy pomniku Słowackiego - w tym miejscu zaplanowano drzewa.
Projektanci przyjęli również, że będzie jeden wspólny przystanek dla autobusów jadących w kierunku centrum
Na zdjęciu: Plac Bankowy i Ogród Saski.
To charakterystyczny odcinek wymagający indywidualnych rozwiązań. W tym obszarze projekt skupia się na uporządkowaniu przestrzeni oraz na podkreśleniu ważnych kierunków urbanistycznych za pomocą wprowadzenia przemyślanych nasadzeń.
'Przestrzeń stanie się przyjazna i zachęcająca do zatrzymania się na dłużej' - zakładają planiści.
Wyjątkowym fragmentem tego odcinka jest rejon Osi Saskiej, którą przewiduje się wzmocnić liniowymi nasadzeniami drzew oraz utworzeniem przejścia z Ogrodu Saskiego do Parku Mirowskiego.
Pomiędzy placem Za Żelazną Bramą a Ogrodem Saskim mają powstać również przejścia dla pieszych.
Nowości czekają również pl. Zbawiciela. Środek placu zostanie udostępniony mieszkańcom. Będzie się tam można dostać po zebrze. Utworzona tam zostanie strefa społeczna, gdzie stanie pomnik.
Monument stanąłby też na placu Unii Lubelskiej (tam kiedyś znajdował się pomnik Lotnika, którego rekonstrukcja stoi obecnie na Ochocie).
Na pl. Unii Lubelskiej założono również przywrócenie ronda gwiaździstego.
Na zdjęciu: Rondo Dmowskiego
Poniżej: Place gwiaździste- inspiracje do zagospodarowania placu Zbawiciela oraz Placu Unii Lubelskiej
fot. materiały prasowe
Na zdj: Odcinek tzw. Małej Marszałkowskiej - wizualizacja określająca zasadę kreowania przestrzeni wzdłuż całego odcinka.
Jak informuje Mariusz Burkacki, na podstawie koncepcji powstanie ostateczny projekt. Zmiany będziemy mogli obserwować już w ciągu najbliższych miesięcy - w postaci pierwszych nasadzeń. Pozostałe elementy projektu będą wdrażane w ciągu następnych kilku lat.
Jak Ci się podoba taka koncepcja? Napisz do nas: listy_do_metrowarszawa@agora.pl