Dziewięciokondygnacyjna kamienica u zbiegu ulicy Marszałkowskiej i ulicy Polnej popularność zdobyła już w momencie, kiedy została oddana w 1914 r. do użytku. Główną przyczyną tej sławy była niestandardowa wysokość, wykraczającą ponad ogólnopolską normę.
Tak wyglądała jeszcze przed remontem, który rozpoczął się kilka tygodni temu.
maps.google.pl
maps.google.pl
Tak wygląda dzisiaj. Mimo obecnych jeszcze rusztowań, widać już, jak wspaniale się prezentuje po odnowieniu.
Metrowarszawa.pl
Kamienica przy Marszałkowskiej 1 była najwyższym wraz z kamienicą Trachtenberga na Mariensztacie budynkiem w Polsce przed I wojną światową.
Wielkomiejska w charakterze kamienica doskonale wpisująca się w wymagającą, trapezoidalną działkę przy ówczesnym Rondzie Mokotowskim (obecnie pl. Unii Lubelskiej), oferowała mieszkania luksusowe wyposażone w nowoczesne instalacje oraz techniczne nowinki takie jak centralny odkurzacz.
Podczas wojny kamienica straciła zadaszenie i uszkodzone zostało ostatnie piętro. Z czasem budynek stracił również swój luksusowy charakter, a obszerne mieszkania zostały podzielone na mniejsze. Ale, jak czytamy na stronie miasta, monumentalizm oraz piękno elewacji pozostało.
Muzeum Powstania Warszawskiego
Po generalnym remoncie w latach 1955-56 władze stolicy umieściły tu stołówkę dla oddziałów ZOMO - Zmotoryzowane Odwody Milicji Obywatelskiej.
Nieznane jest nazwisko projektanta budynku. Fundatorem kamienicy był kupiec Stanisław Kowalski, jej następnymi właścicielami bracia Kacperscy.
Metrowarszawa.pl
Kamienica jest wyjątkowa również z innego powodu. Ma najmniejsze w Warszawie podwórko studnię, nakryte szklanym świetlikiem.
Fot. Jarek Zuzga / Okno na Warszawę
Jak informuje Magdalena Łań ze stołecznego ratusza, remont kamienicy objął na razie wyłącznie elewację wschodnią i południową. - Spółdzielnia może wnioskować również o odnowienie wnętrza, w pierwszym etapie jednak remontuje się elewację - informuje.
Metrowarszawa.pl
Elewacje te posiadają bogatą, wczesnomodernistyczną dekorację architektoniczną, akcentującą wertykalne podziały. W 2017 r. urząd miasta przekazał 500 tys. zł na powyższy remont, co stanowiło 70 proc. kwoty. Pozostałą część kwoty zapewniła spółdzielnia.
Obecnie w kamienicy mieści się Planet Hostel. Jak czytamy na stronie hostelu, przed II Wojną Światową w zajmowanym przez hostel lokalu mieściło się kasyno oficerskie.
"Z kolei w czasie wojny w jednym z mieszkań mieściła się Komórka Informacyjno-Wywiadowcza AK. W 1943 roku została wykryta przez gestapo, co doprowadziło do aresztowania wielu członków podziemia" - czytamy.
Która warszawska kamienica jest Twoją ulubioną? Napisz do nas: listy_do_metrowarszawa@agora.pl