Nowa Rotunda ma być gotowa w czwartym kwartale tego roku. Jej konstrukcja stalowa będzie waży ponad 500 ton.
Zgodnie z planem zostanie obłożony szklaną elewacją i wyposażony w najnowocześniejsze instalacje.
Rotunda zmieni swoją funkcję. Bank odda 1/3 powierzchni na cele publiczne. Funkcje bankowe w wyremontowanym budynku Rotundy zostaną zlokalizowane na parterze i w podziemiu. Funkcję przestrzeni publicznej będzie pełnił tzw. "Salon Miejski", obejmujący całe pierwsze piętro budynku. Znajdzie się tam, m.in. multimedialny punkt informacji o wydarzeniach kulturalnych, miejsce odpoczynku i spotkań, galeria sztuki i kawiarnia.
Demontaż Rotundy rozpoczął się na początku marca zeszłego roku, ale prace szybko zostały wstrzymane. Stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki uznał bowiem, że stalowa konstrukcja jest oryginalna i wymaga ochrony konserwatorskiej.
Wojewódzki konserwator zabytków Jakub Lewicki zdecydował, że nie wpisze Rotundy do rejestru zabytków. Jak mówił - jest na to już za późno. Robotnicy zdążyli już bowiem odsłonić szkielet budynku.
Gdyby konserwator zgodził się na wpis do rejestru, niewykluczone, że konieczne byłoby ponowne rozpisanie konkursu na projekt pawilonu. Szkielet budynku straszyłby warszawiaków przez lata.
Fragmenty Rotundy, która powstała w latach 60. według projektu Jerzego Jakubowicza, zostały jednak zachowane. Ocalała centralna część jej konstrukcji w formie parasola, jak również niektóre elementy dachu.
Rotunda na stałe wpisała się w krajobraz Warszawy. To miejsce spotkań zarówno warszawiaków, jak i osób przyjeżdżających do Warszawy po raz pierwszy. Centralny punkt orientacyjny miasta, ale i symbol powojennego modernizmu. Bez Rotundy Warszawa nie byłaby taka sama.
Zakres oraz skala zmian architektonicznych i funkcjonalnych Rotundy były przedmiotem konsultacji z mieszkańcami stolicy, ekspertami oraz organizacji miejskimi. Konsultacje przybrały bezprecedensowy w historii współczesnej Warszawy rozmiar. Wpłynęło aż 10 tysięcy ankiet od warszawiaków, co zapewne wskazuje na wyjątkowo silną więź emocjonalną, jaką mieszkańcy miasta mają z tym miejscem. Efektem konsultacji było wypracowanie wizji Rotundy, jako wielofunkcyjnego, regularnie odwiedzanego miejsca
Drugim etapem był międzynarodowy konkurs architektoniczny Changing The Face 2013 Rotunda Warsaw. Ostatecznie w konkursie na nową Rotundę zwyciężył projekt krakowskiej pracowni architektonicznej Gowin-Siuta.
***
Co sądzicie o budynku Rotundy? A może pamiętacie eksplozję, chcecie podzielić się wspomnieniami? Piszcie na listy_do_metrowarszawa@agora.pl.