Już widać pomnik smoleński, który powstaje przy pl. Piłsudskiego. Zajrzeliśmy pod namiot

Pomnik Ofiar Katastrofy Smoleńskiej powstaje na placu Piłsudskiego w Warszawie, mimo wielu kontrowersji. Prace wrą, a głosy sprzeciwu nie milkną. Już teraz można zajrzeć za ogrodzenie i zobaczyć, jak będzie wyglądał monument poświęcony ofiarom katastrofy smoleńskiej.
Prace nad Pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej Prace nad Pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej Fot. Metrowarszawa.pl / jsx

Pomnik Ofiar Katastrofy Smoleńskiej

Prace nad Pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej rozpoczęły się na początku lutego tego roku. Na jego lokalizację wybrano teren zielony przy placu Piłsudskiego.

Pomniki smoleńskie na pl. Piłsudskiego
maps.google.pl

Pomnik ofiar zaprojektował Jerzy Kalina. Obłożony czarnym granitem monument ma mieć schodkowy kształt, budzący skojarzenia z trapem samolotu. Przed nim znajdzie się przykryty szklaną taflą trzymetrowy wykop, który nawiązuje do dołów śmierci w lesie katyńskim. W wykopie umieszczone zostaną reflektory, które będą podświetlać pomnik.

Prace nad Pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej w Warszawie Prace nad Pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej w Warszawie Fot. Metrowarszawa.pl / jsx

Jak będzie wyglądał pomnik "smoleński"?

Odsłonięcie pomnika "smoleńskiego" planowane jest na 15 kwietnia tego roku.

Prace postępują bardzo szybko. Pomimo że pomnik otoczony jest ogrodzeniem oraz specjalnie skonstruowanym namiotem, już teraz można podejrzeć efekty pracy.

Prace nad Pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej w Warszawie Prace nad Pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej w Warszawie Fot. Metrowarszawa.pl / jsx

Prace nad pomnikiem "smoleńskim"

Perspektywa, która pozwala zajrzeć do środka namiotu, ukazuje nam pomnik smoleński od boku. Nie widać więc charakterystycznych schodów. Bez problemu można jednak stwierdzić, że prace są już na dość zaawansowanym etapie.

Pomnik Ofiar Katastrofy Smoleńskiej na pl. Piłsudskiego Pomnik Ofiar Katastrofy Smoleńskiej na pl. Piłsudskiego fot: maps.google.pl/ Marta Kondrusik

Prace nad pomnikiem "smoleńskim"

Można już też ocenić jak duży będzie pomnik. Porównując jego wysokość do stojącego obok mężczyzny, można podejrzewać, że będzie wysoki na co najmniej 4,5 metra.

Prace nad Pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej Prace nad Pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej Fot. Metrowarszawa.pl / jsx

Prace nad pomnikiem "smoleńskim"

"Cały czas coś tam się dzieje" - mówi nasz reporter, który wybrał się w środę rano na plac Piłsudskiego. 

Prace nad Pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej Prace nad Pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej Fot. Metrowarszawa.pl / jsx

Kontrowersje związane z Pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej

Od samego początku lokalizacja pomnika "smoleńskiego" budziła kontrowersje. Decyzja o umieszczeniu pomnika "smoleńskiego" została wydana przez wojewodę mazowieckiego Zdzisława Sipierę błyskawicznie i prace rozpoczęły się natychmiast. 

Już w lutym stołeczny ratusz poinformował, że do miasta nie wpłynęła żadna informacja na temat lokalizacji pomnika. Bartosz Milczarczyk, rzecznik stołecznego ratusza, podkreślał wtedy, że działania wojewody są niezgodne z prawem. 

Czytaj więcej: Miasto będzie walczyć o pl. Piłsudskiego. 'Składamy kolejny wniosek do sądu'. A tam... już trwają prace

Miasto zwraca uwagę na błędy, które pojawiły się w decyzji o lokalizacji pomnika "smoleńskiego". Chodzi m.in. o to, że miała pojawić się w nim m.in. działka, która nie istnieje.

Prace nad Pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej Prace nad Pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej Fot. Metrowarszawa.pl / jsx

Prace nad pomnikiem "smoleńskim"

Mimo że miasto nadal walczy o odzyskanie działki przy placu Piłsudskiego, pracuje nie ustają ani nie zwalniają. 

Pomnik ma zostać odsłonięty 10 kwietnia 2018 - w 8. rocznicę katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. 

Prace nad Pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej Prace nad Pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej Fot. Metrowarszawa.pl / jsx

Miesięcznice smoleńskie

Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin powiedział w zeszłym tygodniu, że tegoroczna rocznica katastrofy położy kres miesięcznicom w takiej formie, w jakiej znaliśmy je do tej pory. 

Wyjaśnił, że comiesięczne zgromadzenia przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie miały m.in. doprowadzić do odsłonięcia pomników związanych z katastrofą, więc nie są już potrzebne. Dodał, że miesięcznice zostaną zastąpione inną formą upamiętnienia, np. mszą świętą. 

***

Co myślisz o lokalizacji pomnika "smoleńskiego"? Podziel się swoim zdaniem. Napisz do nas na listy_do_metrowarszawa@agora.pl lub w wiadomości prywatnej na Facebooku. 

Więcej o:
Komentarze (89)
Pomnik smoleński. Jak wygląda praca nad Pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej?
Zaloguj się
 • as-zalogowany

  Oceniono 33 razy 31

  Piękny. Brak stopni na dole symbolizuje kastę wyższą, niedostępną dla tych z nizin. Z kolei brak poręczy symbolizuje lekkie podejście do procedur i kwestii bezpieczeństwa. Cudna wizualizacja.

 • fackir

  Oceniono 30 razy 28

  tu nie ma gigantomanii i rozmachu pałacu kultury. za kilka lat łatwo się wyburzy ;)

 • diesel_poznan

  Oceniono 25 razy 23

  Czy na kolejną smoleńską miesiączkę najwyższy wódz wymieni drabinkę na te schodki?

 • kapitan_rzbik

  Oceniono 21 razy 21

  ekipa kóra poleciała na obchody mordu katyńskiego poleciała tam sie bawić. W samolocie panowała zabawowa atmosfera. Był alkohol i śmiechy , a pojechali przecież upamietnić ofiary mordu. Teraz tym ludziom stawia sie pomniki.
  Za katstrofe odpowiadają piloci którzy lądowali we mgle mimo ostrzeżeń kontrolerów ze smoleńska. W drugim rzędzie za katastrofe odpowiada gen błasik króry sie nawalił i naciskał na pilotów aby lądowali. W trzcim rzędzie za katastrofe odpoiwada Kaczyński bo naciskał na Błasika.
  Piszę te oczywista oczywistość bo obecna władza chce zmieniać historie.
  Wizyty Lecha Kaczyńskiego w Katyniu
  10 kwietnia 2006 r. - nieobecny
  17 wrzesnia 2006 r.- nieobecny
  10 kwietnia 2007 r. - nieobecny
  17 wrzesnia 2007r. - obecny (wybory do sejmu)
  10 kwietnia 2008 r. - nieobecny
  17 wrzesnia 2008r. - nieobecny
  10 kwietnia 2009 r. - nieobecny
  10 wrzesnia 2009 r. - nieobecny
  10 kwietnia 2010 r. - zbliżające się wybory prezydenckie

  Pismo min. W. Stasiaka, które wyjaśnia kto był organizatorem wylotu do Smoleńska:

  „Warszawa, 5 marca 2010

  Pan Bronisław Komorowski
  Marszałek Sejmu RP

  Z upoważnienia Pana Prezydenta RP pragnę poinformować, że na uroczystości 70 rocznicy zbrodni katyńskiej w dniu 10.04.2010 w Katyniu Kancelaria Prezydenta RP organizuje przelot samolotu specjalnego. Obok Pana Prezydenta, w skład wchodzą przedstawiciele rodzin katyńskich, wojska, duchowieństwo, osoby zaproszone przez Pana Prezydenta. Liczba miejsc w samolocie jest ograniczona. Odpowiadając jednak na prośbę Pana Marszałka proponuje udostępnienie miejsc w samolocie dla 12 przedstawicieli parlamentu, po trzech z każdego klubu. W związku z koniecznością prowadzenia dalszych prac organizacyjnych proszę o przekazanie listy osób zgłoszonych na uroczystości.
  Władysław Stasiak”

  I jeszcze kilka cytatów:

  "Każdy kto będzie próbował zmienić miejsce lądowania prezydenckiego samolotu zostanie oskarżony o utrudnianie prezydentowi RP sprawowanie władzy."
  Jarosław Kaczyński

  I przyszedł marzec 2010r, A tak wygląda wypowiedz Lecha Kaczyńskiego przed wizytą w Smoleńsku
  Do sprawdzenia w archiwach TVP.
  Cytuję: "Ja i moja kancelaria przygotujemy wizytę w Smoleńsku , Tusk i rząd mają się do tej wizyty nie wtrącać " .
  Ta wypowiedz jest prawdziwa a MANIPULACJĄ jest to co teraz wygadują PiS dzielce i cała strona sceny politycznej oskarżając rząd i Tuska o " zamach " .
  Gdzie jest kopia podania Kancelarii Prezydenta do Kancelarii Rządu w sprawie
  zgody Ministerstwa Spraw Zagranicznych na OFICJALNĄ wizytę Prezydenta w Smoleńsku?
  Prezydent RP nie ma żadnego prawa do uprawiania własnej polityki zagranicznej.
  Lech Kaczyński jadąc do Gruzji , Brukseli czy Smoleńska bez pozwolenia, był po prostu zwykłym przestępcą i siedzieć w pierdlu a nie leżeć na Wawelu.

 • justas32

  Oceniono 21 razy 19

  Po wyborach przemianuje się go na "Pomnik Nieudacznictwa Polskiego i Łamania Procedur" ...

 • orxor

  Oceniono 18 razy 16

  W zakresie budowy pomników nikt nas nie pobije (nooo może Korea Płn.)

 • idioteka-narodowa

  Oceniono 14 razy 14

  To schody do dochodzenia do prawdy...urywają się nagle,bo prawdę Antoni zabiera ze sobą do Nieba.,a Jarek dalej będzie dochodził,ale w łóżku.

 • ewulka987

  Oceniono 15 razy 13

  Nie jestem z Warszawy ,ale także nie chcę pomnika wbrew mieszkańcom stolicy i pozostałych Polaków, którzy nie godzą się z narzucaniem nam państwa PiS i ich podłej narracji ,w której ich bohater nie musi być bohaterem pozostałych Polaków, a także nadawanie nazw ulic przez ich wojewodów może być ,podstawą do wyrzucenia ich na śmietnik historii. I zobaczymy wtedy kto będzie się śmiał ostatni i kto kogo przechytrzy .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX