Tak będzie wyglądało modelowe osiedle Mieszkanie Plus. Na Ursynowie powstanie 3 tysiące mieszkań

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju ogłosiło wyniki konkursu na projekt warszawskiego osiedla, na którym znajdą się lokale mieszkalne z programu Mieszkanie Plus. Osiedle ma powstać na Ursynowie. Zobacz, jak będzie wyglądało.
Osiedle Mieszkanie+ w Jeziorkach. Koncepcja 22 Architekci, widok z lotu ptaka. W lewym górnym roku Karczunkowska na wiadukcie nad linią kolei radomskiej Osiedle Mieszkanie+ w Jeziorkach. Koncepcja 22 Architekci, widok z lotu ptaka. W lewym górnym roku Karczunkowska na wiadukcie nad linią kolei radomskiej materiały konkursowe

Konkurs Mieszkanie Plus

Do finału konkursu wybrano pięć projektów. W ostatnim etapie wyróżniono trzy z nich.

Przyznano dwie równorzędne pierwsze nagrody dla pracowni AMC - Andrzej Chołdzyński i 22Architekci. Trzecia nagroda - wyróżnienie - przypadło pracowni Grupa 5 Architekci.

- Zdecydowaliśmy o przyznaniu dwóch równorzędnych pierwszych nagród, bo prace były na bardzo wysokim poziomie. W tym konkursie musieliśmy zdecydować, że będziemy korzystać z obu zwycięskich propozycji - tłumaczył Grzegorz Muszyński, wiceprezes BGKN, który uczestniczył w pracach jury konkursowego.

Osiedle Mieszkanie+ w Jeziorkach. Koncepcja 22 Architekci, widok placu miejskiego Osiedle Mieszkanie+ w Jeziorkach. Koncepcja 22 Architekci, widok placu miejskiego Fot. Materiały konkursowe

Nowe Jeziorki

Na warszawskim Ursynowie przy ul. Karczunkowskiej niebawem ma powstać osiedle - Nowe Jeziorki. Znajdzie się na nim trzy tysiące mieszkań, które później będą dostępne w rządowym programie Mieszkanie Plus. 

Osiedle Mieszkanie+ w Jeziorkach. Koncepcja 22 Architekci, widok od strony stacji PKP Osiedle Mieszkanie+ w Jeziorkach. Koncepcja 22 Architekci, widok od strony stacji PKP Fot. Materiały konkursowe

Osiedle Mieszkanie Plus na Ursynowie

Jeden ze zwycięskich projektów to pomysł grupy 22ARCHITEKCI - biuro architektoniczne założone w Warszawie w 2010 roku. W swoich projektach cenią prostotę formy, dbałość o detal oraz poszanowanie kontekstu. Podkreślają, że równie ważne jest dla nich łączenie w projektach aspektów związanych z ekologią, ekonomią i uwarunkowaniami społecznymi. 

Na razie możemy oglądać tylko wizualizacje osiedla wykonane przez studio 22ARCHITEKCI. 

Drugi zwycięski projekt powstał w pracowni AMC - Andrzej Chołdzyński, która działa od 1997 roku. Projekty Chołdzińskiego - architekta i założyciela spółki - były wielokrotnie nagradzane zarówno w Polsce, jak i za granicą. AMC Chołdzyński ma w swoim dorobku liczne projekty użyteczności publicznej - od biurowców przez stacje metra po miejskie metropolitalne projekty urbanistyczne.

Osiedle Mieszkanie+ w Jeziorkach. Koncepcja 22 Architekci, widok parku centralnego Osiedle Mieszkanie+ w Jeziorkach. Koncepcja 22 Architekci, widok parku centralnego Fot. Materiały konkursowe

Osiedle Mieszkanie Plus na Ursynowie

Wszyscy architekci zostali poproszeni o zaprojektowanie modelowego, przyjaznego osiedla mieszkaniowego. Projekty miały być funkcjonalne, ładne i dostosowane do potrzeb współczesnych warszawiaków. 

Musieli uwzględnić w nim infrastrukturę społeczną - żłobek, przedszkole, publiczna szkoła podstawowa, a także przychodnia lekarska i miejsca lokalnej aktywności.

Osiedle Mieszkanie+ w Jeziorkach. Koncepcja 22 Architekci, widok parku centralnego od strony szkoły Osiedle Mieszkanie+ w Jeziorkach. Koncepcja 22 Architekci, widok parku centralnego od strony szkoły Fot. Materiały konkursowe

Osiedle Mieszkanie Plus na Ursynowie

Do dyspozycji mieli 15-hektarowy teren na Zielonym Ursynowie. 

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju zaznacza, że to idealna lokalizacja, ponieważ jednocześnie zapewni mieszkańcom komfort i jakoś życia na zurbanizowanym terenie oraz zacisze zielonej dzielnicy.

"Przestrzeń osiedla ma zachęcać do aktywnego spędzania czasu, pobudzać kreatywność oraz budować lokalną tożsamość i poczucie przywiązania do miejsca - czytamy na stronie ministerstwa.

***

Jesteś świadkiem nietypowego wydarzenia w Warszawie. Napisz nam o tym na metrowarszawa@agora.pl lub w wiadomości prywatnej na Facebooku. 

Więcej o: