Do finału konkursu wybrano pięć projektów. W ostatnim etapie wyróżniono trzy z nich.
Przyznano dwie równorzędne pierwsze nagrody dla pracowni AMC - Andrzej Chołdzyński i 22Architekci. Trzecia nagroda - wyróżnienie - przypadło pracowni Grupa 5 Architekci.
- Zdecydowaliśmy o przyznaniu dwóch równorzędnych pierwszych nagród, bo prace były na bardzo wysokim poziomie. W tym konkursie musieliśmy zdecydować, że będziemy korzystać z obu zwycięskich propozycji - tłumaczył Grzegorz Muszyński, wiceprezes BGKN, który uczestniczył w pracach jury konkursowego.
Na warszawskim Ursynowie przy ul. Karczunkowskiej niebawem ma powstać osiedle - Nowe Jeziorki. Znajdzie się na nim trzy tysiące mieszkań, które później będą dostępne w rządowym programie Mieszkanie Plus.
Jeden ze zwycięskich projektów to pomysł grupy 22ARCHITEKCI - biuro architektoniczne założone w Warszawie w 2010 roku. W swoich projektach cenią prostotę formy, dbałość o detal oraz poszanowanie kontekstu. Podkreślają, że równie ważne jest dla nich łączenie w projektach aspektów związanych z ekologią, ekonomią i uwarunkowaniami społecznymi.
Na razie możemy oglądać tylko wizualizacje osiedla wykonane przez studio 22ARCHITEKCI.
Drugi zwycięski projekt powstał w pracowni AMC - Andrzej Chołdzyński, która działa od 1997 roku. Projekty Chołdzińskiego - architekta i założyciela spółki - były wielokrotnie nagradzane zarówno w Polsce, jak i za granicą. AMC Chołdzyński ma w swoim dorobku liczne projekty użyteczności publicznej - od biurowców przez stacje metra po miejskie metropolitalne projekty urbanistyczne.
Wszyscy architekci zostali poproszeni o zaprojektowanie modelowego, przyjaznego osiedla mieszkaniowego. Projekty miały być funkcjonalne, ładne i dostosowane do potrzeb współczesnych warszawiaków.
Musieli uwzględnić w nim infrastrukturę społeczną - żłobek, przedszkole, publiczna szkoła podstawowa, a także przychodnia lekarska i miejsca lokalnej aktywności.
Do dyspozycji mieli 15-hektarowy teren na Zielonym Ursynowie.
Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju zaznacza, że to idealna lokalizacja, ponieważ jednocześnie zapewni mieszkańcom komfort i jakoś życia na zurbanizowanym terenie oraz zacisze zielonej dzielnicy.
"Przestrzeń osiedla ma zachęcać do aktywnego spędzania czasu, pobudzać kreatywność oraz budować lokalną tożsamość i poczucie przywiązania do miejsca - czytamy na stronie ministerstwa.
***
Jesteś świadkiem nietypowego wydarzenia w Warszawie. Napisz nam o tym na metrowarszawa@agora.pl lub w wiadomości prywatnej na Facebooku.