Tłumy na otwarciu nowej galerii handlowej w Warszawie! "Elegancko! Sklepy, kawiarnie. Tylko kawa droga"

28 lutego przecięto wstęgę w nowej galerii Rondo Wiatraczna. Po dawnym Universamie pozostały tylko dwa neony i rzeźba oraz wspomnienia mieszkańców Grochowa, którzy odwiedzali kultowy dom handlowy. Na otwarcie galerii przyszły tłumy! Co sądzą o nowym Universamie?
Tłumy przed wejściem do galerii Tłumy przed wejściem do galerii fot. Tomasz Golonko

Galeria Rondo Wiatraczna

Galeria Rondo Wiatraczna to 11 tys. m kw. powierzchni handlowej (dla porównania Arkadia ma jej aż dziesięć razy więcej - 110 tys. m kw.). Poza dwukondygnacyjną galerią handlową i powierzchnią biurową, w nowym budynku znajdują się także mieszkania.

Universam Grochów
fot. Tomasz Golonko

Galeria powstała w miejscu Universamu Grochów, który funkcjonował tam od 1977 r. Universam został zburzony w wyniku umowy zawartej przez właściciela sklepu, czyli spółdzielnię Społem, z firmą deweloperską Dantex.

Universam Grochów
fot. Tomasz Golonko

Budowa galerii i wcześniejsza likwidacja starego budynku wzbudziły kontrowersje wśród mieszkańców. Powstał nawet ruch 'Ratujmy Universam'. Nazywano go jedną z ikon modernistycznej architektury.

Nowy biurowiec, który zajął miejsce dawnego Uniwersamu Grochów, styczeń 2018 r. Nowy biurowiec, który zajął miejsce dawnego Uniwersamu Grochów, styczeń 2018 r. AGATA GRZYBOWSKA

Tłumy przed galerią

W środę przed budynkiem na Grochowie zebrały się tłumy warszawiaków. Jest bardzo zimno, ale to nie powstrzymało mieszkańców Warszawy przed przyjściem na otwarcie galerii handlowej. - Wielu czekało już kilkadziesiąt minut przed oficjalną godziną otwarcia. Byli źli, że drzwi są jeszcze zamknięte - mówi nasz reporter, Tomasz Golonko.

Galeria Rondo Wiatraczna
fot. Tomasz Golonko

Oglądaj naszą relację live z otwarcia:

W sklepach jest dziś wiele promocji. A także atrakcje dla warszawiaków, jak konkursy z nagrodami.

Otwarcie galerii Rondo Wiatraczna Otwarcie galerii Rondo Wiatraczna Tomasz Golonko

Nowy Universam - opinie

- 50 lat tu mieszkałam, pamiętam jak budowany był Uniwersam - mówi jedna ze starszych mieszkanek, z którą rozmawiał nasz reporter. - W innych sklepach nie było tego, co tutaj. Można było przyjść, zastanowić się i kupić - dodaje.

Jak mówi, nie wie, jak będzie, na razie nie ocenia. - Nie podoba mi się ten bazar pod galerią. To jest dobre dla ludzi, bo mają gdzie pracować, ale nie chciałabym przy tym bazarze mieszkać - podsumowuje.

Inni dziwią się, że aż tyle osób przyszło na otwarcie.

Młode dziewczyny, które spotkał nasz reporter nie są jednak zaskoczone: Pan się dziwi, że takie tłumy? Jak promocja jest na ciuchy, nawet 50 proc., to zawsze ludzie przyjdą.

Otwarcie galerii Rondo Wiatraczna
fot. Tomasz Golonko

Jak dodaje druga, dla starszych ludzi to szansa dostać coś za darmo. - Widziałam, jak rozdają ciastka albo napoje. Biorą do toreb - mówi.

30-latka: Fajnie, że jest Rossmann i Tiger, to są sklepy, które odwiedzam zawsze w centrum, a teraz mam je pod domem. Podoba mi się, że wróciły neony i ta rzeźba, która stała na placu przed starych Universamem.

Otwarcie galerii Rondo Wiatraczna
fot. Tomasz Golonko

Starszy pan: Proszę pana. Elegancko! Są kawiarnie na parterze. Można żonę na kawę zabrać. Jest sklep spożywczy, wiec można przy okazji zakupy zrobić. A reszta sklepów? Mnie to nie interesuje.

Żona dopowiada: Tylko ceny w tych kawiarniach wysokie. 18 złoty za kawę i ciastko. Ale raz na jakiś czas w takim eleganckim lokalu można się pojawić.

Co ciekawe, jak mówi nasz reporter, starsze osoby nie tęsknią za dawnym Universamem. Galeria im się podoba. To coś nowego, czego wcześniej w tym miejscu nie było.

Rzeźba Rzeźba fot. Tomasz Golonko

Galeria ma służyć mieszkańcom

Jak poinformował inwestor podczas konferencji prasowej 28 lutego, prawie wszystkie z 500 mieszkań, które znajdują się nad galerią, zostały sprzedane. Zostało zaledwie dziewięć apartamentów.

Bogusław Różycki, prezes 'Społem', Warszawskiej Spółdzielni Spożywców Praga-Południe przekonywał z kolei, że ma nadzieję, że galeria będzie służyć przede wszystkim mieszkańcom.

Czytaj więcej: Universam skazany na śmierć. Prezes: Z kultowości nie wyżyjemy [WYWIAD]

Na konferencji obecny był również burmistrz Pragi-Południe, Tomasz Kucharski. - W dzielnicy Praga- Południe jest wiele inwestycji. Ale żadna nie cieszyła się tak dużym zainteresowaniem. To kultowe miejsce - mówił.

Jak dodał, dzielnica chciała zrobić porządek z przestrzenią przy rondzie Wiatraczna. - To bardzo ważne. Cieszę się, że pozostał bazarek i udało się to wszystko połączyć - dodał.

Podczas otwarcia obecny był również ksiądz, który poświęcił galerię handlową.

Ksiądz na otwarciu galerii handlowej
fot. Tomasz Golonko

Jak podkreślono, po dawnym Universamie pozostały dwa neony (neon Społem oraz napis Universal), a także rzeźba, która znajdowała się na dziedzińcu Universamu, w środku fontanny. Została nazwana przez mieszkańców Grochowa 'Panienką'. Rzeźba przedstawia nagą kobietę, jej autorem jest Kazimierz Zieliński. Rzeźba miała dodawać splendoru i światowego sznytu nowo otwartej (w 1977 r.) placówce handlowej.

Jak relacjonował nasz reporter, podczas wystąpień przemawiali wyłącznie mężczyźni. Kobiety wspomniano jedynie z nazwiska.

Ksiądz na otwarciu galerii handlowej
fot. Tomasz Golonko

Galeria Rondo Wiatraczna Galeria Rondo Wiatraczna fot. Tomasz Golonko

Sklepy w galerii Rondo Wiatraczna

W galerii znajdą się takie sklepy jak:

Elektromarket Media Expert, który zajmie centralną część pierwszego piętra Galerii Rondo Wiatraczna. Będzie to już drugi punkt sprzedaży sieci Media Expert w Warszawie. Pierwszy został otwarty w zeszłym roku na ul. Łopuszańskiej 22.

Galeria Rondo Wiatraczna
fot. Tomasz Golonko

A także drogeria Rossmann, restauracje Mc Donald's czy Amrit Kebab oraz City Fit czy siedziby banków, jak Millennium Bank oraz MBank. W galerii znajdą się również: Biuro Podróży Itaka, lodziarnia i cukiernia Grycan, punkt In medio, cukiernia Dunkin' Donuts, Cukiernia Sowa, a także m.in. Apteka Ziko, Maxi Bazar, sklep marki Ziaja, papierniczy Excellent Office.

Galeria Rondo Wiatraczna
fot. Tomasz Golonko

Ważnym elementem galerii jest nowy supermarket spożywczy Społem o powierzchni ok. 1 500 m.kw.

Universam Grochów - bazarek Universam Grochów - bazarek fot. Tomasz Golonko

Universam Grochów - bazarek

Przed Universamem przetrwał dawny bazarek. Stare pawilony zostały wymienione na nowe. Część pawilonów jest jeszcze niewynajęta. Wciąż czeka na zainteresowanych sprzedażą warzyw lub innych produktów najemców.

Universam Grochów - bazarek
fot. Tomasz Golonko

Universam Grochów - bazarek
fot. Tomasz Golonko

Toalety w Galerii Rondo Wiatraczna Toalety w Galerii Rondo Wiatraczna fot. Tomasz Golonko

Toalety

Nasz reporter zajrzał również do toalet w galerii Rondo Wiatraczna.

Toalety
fot. Tomasz Golonko

Uniwersam Grochów, 2012 r. Uniwersam Grochów, 2012 r. Fot. Mateusz Baj / Agencja Gazreta

Universam Grochów

Universam Grochów był pierwszym w stolicy dzielnicowym centrum handlowo-usługowym.

Na trzech kondygnacjach mieściły się m.in.: megasam z artykułami spożywczymi, bar szybkiej obsługi, oddziały NBP i PKO, pralnia, punkt usług fotograficznych 'Polifoto', 'Predomu', Toto-Lotka, kiosk 'Ruchu', sklep 'Warmetu' oraz kwiaciarnia.

Uniwersam Grochów
Uniwersam Grochów

Na pierwszym piętrze działał megasam z artykułami przemysłowymi, kawiarnia z dyskoteką, restauracja z barem i salą bankietową, punkt usług zegarmistrzowskich, dział odszkodowań samochodowych PZU, spółdzielnia krawiecko-kuśnierska oraz salon fryzjerski z biosauną.

Jak czytamy w Wikipedii, Uniwersam Grochów był dumą miejscowych władz, łatwiej tam było o towary niedostępne w innych miejscach. Budynek został wykonany z materiałów niskiej jakości, jednak remontu doczekała się jedynie fontanna. Obok Uniwersamu powstało targowisko z pawilonami handlowymi różnych branż.

Universam przyciągał pielgrzymki warszawiaków, tu można było kupić różany olejek z Bułgarii, wietnamski sok ananasowy albo dżinsy Odry.

***

Chodziłeś na zakupy do Universamu? Czekamy na Twoje wspomnienia: metrowarszawa@agora.pl

Więcej o: