Warszawiacy zachwyceni wizją parku wokół Pałacu Kultury. Polityk burzy ją jednym komentarzem

Kilka dni temu pokazaliśmy wam, jak mogłaby wyglądać okolica Pałacu Kultury. Młodzi architekci chcieli, aby zamiast parkingu i budek z jedzeniem na placu Defilad pojawił się piękny park. Warszawiacy zachwycili się pomysłem. Wśród nich znaleźli się politycy, którzy już zapowiedzieli, że będą walczyć, aby idea stała się rzeczywistością. Jest jednak jeden, który mówi wprost: To nierealistyczna wizja.
Wizualizacja pl. Defilad - konkurs 'Patrz na Plac' FUTUWAWA Wizualizacja pl. Defilad - konkurs 'Patrz na Plac' FUTUWAWA Autorzy: Patrycja Stołtny, Michał Sapko

Park Centralny wokół PKiN

Wizualizacja placu Defilad to pomysł małżeństwa architektów - Patrycji Stołtny i Michała Sapko. Praca została przygotowana na konkurs "Patrz na Plac" organizowany przez FUTUWAWA w 2016 r. Autorzy nazwali go "Plac Oddechu".

Czytaj więcej:  Ogromny, zielony park wokół Pałacu Kultury. Ten projekt centrum Warszawy zachwyca. 'Zróbmy to!' [ZDJĘCIA]

"Zróbmy to"

Ideę na nowo przedstawił warszawiakom Jan Śpiewak, radny dzielnicy Śródmieście.

"Dzisiaj to parking i pomnik wiecznej prowizorki. Stosunkowo małymi kosztami może stać się wizytówką Warszawy i służyć jej mieszkańcom. Zróbmy to!" - napisał polityk.

Śpiewak i Trzaskowski o Parku Centralnym przy Pałacu Kultury Śpiewak i Trzaskowski o Parku Centralnym przy Pałacu Kultury Fot. Agencja Wyborcza.pl / Franciszek Mazur // Agencja Wyborcza.pl / Dawid Żuchowicz

Śpiewak i Trzaskowski są za

Jan Śpiewak zapowiedział, że ze względu na ogromne zainteresowanie warszawiaków projektem, Wolne Miasto Warszawa przechodzi do czynów. Poinformowano, że powstała grupa robocza do spraw wdrożenia idei Warszawskiego Parku Centralnego.

Pomysł poparł także Rafał Trzaskowski - poseł PO i kandydat na prezydenta Warszawy. Zaznaczył, że będzie rozmawiał o szczegółach stworzenia go.

"Zgadzam się. Możemy być jak NY. Ścisłe centrum może być zielone, a teren wokół PKiN może być parkiem" - napisał na Twitterze. 

Piotr Guział o Warszawskim Parku Centralnym Piotr Guział o Warszawskim Parku Centralnym Fot. Albert Zawada / Agencja Wyborcza.pl

Park Centralny? Niemożliwe

Pomysł stworzenia wokół Pałacu Kultury parku, zmiażdżył Piotr Guział - obecny radny i były burmistrz dzielnicy Ursynów. W bardzo długim poście na Facebooku wytłumaczył, że marzenie o warszawskim Parku Centralnym jest nierealne. Dodał, że zaangażowanie Śpiewaka i Trzaskowskiego w projekt to "przedwyborczy populizm".

Plac Defilad Plac Defilad Fot. Adam Stępień / Agencja Wyborcza.pl

Ile to będzie kosztowało?

Jako jeden z argumentów Guział podaje ogromne koszty projektu. Nie chodzi o to, że roślinność, która miałaby się tam pojawić będzie droga. Chodzi o działki. 

Mówi, że szacowany koszt metra kwadratowego terenu wokół Pałacu Kultury to 12 tys. zł. Są jednak i tacy, którzy mówią o dwa razy wyższej kwocie. W dodatku należy wziąć pod uwagę również kłopoty z własnością tego terenu. Wiele działek zostało przekazanych podczas reprywatyzacji, a w sprawie części prowadzone są właśnie sprawy. 

"Zatem, tylko żeby wykupić już zwrócone nieruchomości miasto musiałoby wydać grubo ponad 100 mln zł" - pisze Guział. 

Zbliżenie na mapę Piotra Suffczyńskiego pokazujące rejon placu Defilad. Widać na nim gmach Muzeum Sztuki Nowoczesnej (oznaczony cyfrą 7) i szary budynek teatru TR Warszawa. Na mapie nie widać baru-samolotu. Zbliżenie na mapę Piotra Suffczyńskiego pokazujące rejon placu Defilad. Widać na nim gmach Muzeum Sztuki Nowoczesnej (oznaczony cyfrą 7) i szary budynek teatru TR Warszawa. Na mapie nie widać baru-samolotu. Piotr Suffczyński/Cushman&Wakefield

Co z MSZ i Teatru Rozmaitości?

Kolejną przeszkodą dla Warszawskiego Parku Centralnego jest planowana budowa dwóch obiektów. Na placu Defilad mają niedługo stanąć Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Teatru Rozmaitości. Miasto planuje te inwestycje już od kilku lat.

"Sugerujecie panowie odstąpienie od tych planów, przekreślenie ponad dekady zaangażowania miasta i wyrzucenie w błoto 28 mln zł wydanych tylko na ostatnie prace projektowe?" - pyta Guział za pośrednictwem postu Śpiewaka i Trzaskowskiego.

Na zarzut ten odpowiedział Rafał Trzaskowski:

"Dużo zieleni wokół PKiN nie oznacza, że nie budujemy TR i Muzeum - wszystko da się pogodzić. Da się, a nie- nie da się!" - napisał polityk na Twitterze. 

Lodowisko pod Pałacem Kultury i Nauki Lodowisko pod Pałacem Kultury i Nauki Fot. Adam Stępień / Agencja Wyborcza.pl

Warszawa jak Nowy Jork?

Piotr Guział burzy także wizję nowojorskiego Central Parku na pl. Defilad. 

"Central Park nie powstał jako odpowiedź na chaos czy bezład przestrzenny. Nowojorczycy z premedytacją poświęcili gigantyczną przestrzeń (341 hektarów)" - czytamy. 

Podkreśla, że pojawienie się takiego parku jest możliwe, ale w innym miejscu, nie w sąsiedztwie PKiN. 

Tak mógłby wyglądać teren wokół Pałacu Kultury. Wizualizacja pracy konkursowej 'Plac Oddechu' w konkursie Futuwawa, autorzy Patrycja Stołtny, Michał Sapko, Tak mógłby wyglądać teren wokół Pałacu Kultury. Wizualizacja pracy konkursowej 'Plac Oddechu' w konkursie Futuwawa, autorzy Patrycja Stołtny, Michał Sapko, fot. Futuwawa

"Nie marnujmy czasu na bajki"

Ma także radę dla zwolenników realizacji projektu Parku Centralnego w Warszawie:

"Moja sugestia - zacznijcie od wyboru innego miejsca, albo chociaż od analizy wykonalności tego projektu. Cytując Stanisława Jerzy Leca, "czas to najważniejszy surowiec", więc nie marnujmy go na bajki, współpracujmy razem, żeby wypracowywać przemyślane rozwiązania dla rozwoju Warszawy, bo jeśli Warszawa ma być wolna, to niech będzie również wolna od nieprzemyślanych bajdurzeń" - mówi były burmistrz Ursynowa. 

Plac Centralny, nie Park Centralny

Emocje studzi także wiceprezydent Warszawy, Michał Olszewski. W rozmowie z tvnwarszawa.pl powiedział, że miasto obecnie skupia się na projekcie Placu Centralnego. Przedstawiono już pięć planów - teraz konieczne jest tylko wybranie zwycięskiego i realizacja. 

- Próba polemizowania [z planami zagospodarowania Placu Centralnego - red.] spowoduje, że nie zbudujemy pawilonu Emilia, Muzeum Sztuki Nowoczesnej czy potrzebnej zabudowy od Alei Jerozolimskich - mówi Olszewski o Parku Centralnym w Warszawie.

Dodaje również, że zieleń jest co prawa ważna, ale w mieście potrzebne jest również miasto. 

***

Czy zgadzasz się z tym, że stworzenie Parku Centralnego w Warszawie jest nierealne? Podziel się swoim zdaniem. Napisz do nas na metrowarszawa@agora.pl lub w wiadomości prywatnej na Facebooku. 

Więcej o: