Warszawiacy zachwyceni wizją parku wokół Pałacu Kultury. Polityk burzy ją jednym komentarzem

Kilka dni temu pokazaliśmy wam, jak mogłaby wyglądać okolica Pałacu Kultury. Młodzi architekci chcieli, aby zamiast parkingu i budek z jedzeniem na placu Defilad pojawił się piękny park. Warszawiacy zachwycili się pomysłem. Wśród nich znaleźli się politycy, którzy już zapowiedzieli, że będą walczyć, aby idea stała się rzeczywistością. Jest jednak jeden, który mówi wprost: To nierealistyczna wizja.
Wizualizacja pl. Defilad - konkurs 'Patrz na Plac' FUTUWAWA Wizualizacja pl. Defilad - konkurs 'Patrz na Plac' FUTUWAWA Autorzy: Patrycja Stołtny, Michał Sapko

Park Centralny wokół PKiN

Wizualizacja placu Defilad to pomysł małżeństwa architektów - Patrycji Stołtny i Michała Sapko. Praca została przygotowana na konkurs "Patrz na Plac" organizowany przez FUTUWAWA w 2016 r. Autorzy nazwali go "Plac Oddechu".

Czytaj więcej:  Ogromny, zielony park wokół Pałacu Kultury. Ten projekt centrum Warszawy zachwyca. 'Zróbmy to!' [ZDJĘCIA]

"Zróbmy to"

Ideę na nowo przedstawił warszawiakom Jan Śpiewak, radny dzielnicy Śródmieście.

"Dzisiaj to parking i pomnik wiecznej prowizorki. Stosunkowo małymi kosztami może stać się wizytówką Warszawy i służyć jej mieszkańcom. Zróbmy to!" - napisał polityk.

Śpiewak i Trzaskowski o Parku Centralnym przy Pałacu Kultury Śpiewak i Trzaskowski o Parku Centralnym przy Pałacu Kultury Fot. Agencja Gazeta / Franciszek Mazur // Agencja Gazeta / Dawid Żuchowicz

Śpiewak i Trzaskowski są za

Jan Śpiewak zapowiedział, że ze względu na ogromne zainteresowanie warszawiaków projektem, Wolne Miasto Warszawa przechodzi do czynów. Poinformowano, że powstała grupa robocza do spraw wdrożenia idei Warszawskiego Parku Centralnego.

Pomysł poparł także Rafał Trzaskowski - poseł PO i kandydat na prezydenta Warszawy. Zaznaczył, że będzie rozmawiał o szczegółach stworzenia go.

"Zgadzam się. Możemy być jak NY. Ścisłe centrum może być zielone, a teren wokół PKiN może być parkiem" - napisał na Twitterze. 

Piotr Guział o Warszawskim Parku Centralnym Piotr Guział o Warszawskim Parku Centralnym Fot. Albert Zawada / Agencja Gazeta

Park Centralny? Niemożliwe

Pomysł stworzenia wokół Pałacu Kultury parku, zmiażdżył Piotr Guział - obecny radny i były burmistrz dzielnicy Ursynów. W bardzo długim poście na Facebooku wytłumaczył, że marzenie o warszawskim Parku Centralnym jest nierealne. Dodał, że zaangażowanie Śpiewaka i Trzaskowskiego w projekt to "przedwyborczy populizm".

Plac Defilad Plac Defilad Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta

Ile to będzie kosztowało?

Jako jeden z argumentów Guział podaje ogromne koszty projektu. Nie chodzi o to, że roślinność, która miałaby się tam pojawić będzie droga. Chodzi o działki. 

Mówi, że szacowany koszt metra kwadratowego terenu wokół Pałacu Kultury to 12 tys. zł. Są jednak i tacy, którzy mówią o dwa razy wyższej kwocie. W dodatku należy wziąć pod uwagę również kłopoty z własnością tego terenu. Wiele działek zostało przekazanych podczas reprywatyzacji, a w sprawie części prowadzone są właśnie sprawy. 

"Zatem, tylko żeby wykupić już zwrócone nieruchomości miasto musiałoby wydać grubo ponad 100 mln zł" - pisze Guział. 

Zbliżenie na mapę Piotra Suffczyńskiego pokazujące rejon placu Defilad. Widać na nim gmach Muzeum Sztuki Nowoczesnej (oznaczony cyfrą 7) i szary budynek teatru TR Warszawa. Na mapie nie widać baru-samolotu. Zbliżenie na mapę Piotra Suffczyńskiego pokazujące rejon placu Defilad. Widać na nim gmach Muzeum Sztuki Nowoczesnej (oznaczony cyfrą 7) i szary budynek teatru TR Warszawa. Na mapie nie widać baru-samolotu. Piotr Suffczyński/Cushman&Wakefield

Co z MSZ i Teatru Rozmaitości?

Kolejną przeszkodą dla Warszawskiego Parku Centralnego jest planowana budowa dwóch obiektów. Na placu Defilad mają niedługo stanąć Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Teatru Rozmaitości. Miasto planuje te inwestycje już od kilku lat.

"Sugerujecie panowie odstąpienie od tych planów, przekreślenie ponad dekady zaangażowania miasta i wyrzucenie w błoto 28 mln zł wydanych tylko na ostatnie prace projektowe?" - pyta Guział za pośrednictwem postu Śpiewaka i Trzaskowskiego.

Na zarzut ten odpowiedział Rafał Trzaskowski:

"Dużo zieleni wokół PKiN nie oznacza, że nie budujemy TR i Muzeum - wszystko da się pogodzić. Da się, a nie- nie da się!" - napisał polityk na Twitterze. 

Lodowisko pod Pałacem Kultury i Nauki Lodowisko pod Pałacem Kultury i Nauki Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta

Warszawa jak Nowy Jork?

Piotr Guział burzy także wizję nowojorskiego Central Parku na pl. Defilad. 

"Central Park nie powstał jako odpowiedź na chaos czy bezład przestrzenny. Nowojorczycy z premedytacją poświęcili gigantyczną przestrzeń (341 hektarów)" - czytamy. 

Podkreśla, że pojawienie się takiego parku jest możliwe, ale w innym miejscu, nie w sąsiedztwie PKiN. 

Tak mógłby wyglądać teren wokół Pałacu Kultury Tak mógłby wyglądać teren wokół Pałacu Kultury

"Nie marnujmy czasu na bajki"

Ma także radę dla zwolenników realizacji projektu Parku Centralnego w Warszawie:

"Moja sugestia - zacznijcie od wyboru innego miejsca, albo chociaż od analizy wykonalności tego projektu. Cytując Stanisława Jerzy Leca, "czas to najważniejszy surowiec", więc nie marnujmy go na bajki, współpracujmy razem, żeby wypracowywać przemyślane rozwiązania dla rozwoju Warszawy, bo jeśli Warszawa ma być wolna, to niech będzie również wolna od nieprzemyślanych bajdurzeń" - mówi były burmistrz Ursynowa. 

Jedna z pięciu nagrodzonych prac w konkursie na projekt placu Centralnego Jedna z pięciu nagrodzonych prac w konkursie na projekt placu Centralnego Zespół autorski: Jakub Figel, Filip Kurasz

Plac Centralny, nie Park Centralny

Emocje studzi także wiceprezydent Warszawy, Michał Olszewski. W rozmowie z tvnwarszawa.pl powiedział, że miasto obecnie skupia się na projekcie Placu Centralnego. Przedstawiono już pięć planów - teraz konieczne jest tylko wybranie zwycięskiego i realizacja. 

- Próba polemizowania [z planami zagospodarowania Placu Centralnego - red.] spowoduje, że nie zbudujemy pawilonu Emilia, Muzeum Sztuki Nowoczesnej czy potrzebnej zabudowy od Alei Jerozolimskich - mówi Olszewski o Parku Centralnym w Warszawie.

Dodaje również, że zieleń jest co prawa ważna, ale w mieście potrzebne jest również miasto. 

***

Czy zgadzasz się z tym, że stworzenie Parku Centralnego w Warszawie jest nierealne? Podziel się swoim zdaniem. Napisz do nas na metrowarszawa@agora.pl lub w wiadomości prywatnej na Facebooku. 

Więcej o:
Komentarze (120)
Plac Defilad Warszawy. Warszawiacy zachwyceni Parkiem Centralnym pod Pałacem Kultury. Polityk sprowadza na ziemię
Zaloguj się
 • apair

  Oceniono 130 razy 118

  100 mln to dużo? Wystarczy zamknąć Polską Fundację Narodową i to co szło na nią, przeznaczyć na ten park.

 • owrank

  Oceniono 88 razy 76

  w bardzo prosty sposób można zmniejszyc wartość tych działek, skoro nie ma tam planu zagospodarowania - wystarczy zmienić plan na PARK a ziemia parkowa jest wielokrotnie tańsza niż pod biurowce. Niestety ale właściiciel gruntu, który nie ma konkretnego planu zagsopodarowania, może sobie ZAKŁADAĆ albo MARZYĆ, że jest warty 10 000 zł za m2 ale o jego końcowej wartości decyduje urząd miejski...

 • real_marek

  Oceniono 83 razy 73

  W Central Parku jest Metropolitan Museum i Muzeum Historii Naturalnej, więc MSN jak najbardziej pasuje do koncepcji, a 100 baniek to drobne w stosunku do efektu.

 • Bronek Myszka

  Oceniono 94 razy 68

  Wiadomo że pomysł jest świetny.Ale na jego nieszczęście poparli go ludzie z niewłaściwej strony sceny politycznej. Więc na pewno trzeba go ośmieszyć. A pan Panie Guzial bajdurzeniem zajmuje się już od paru lat. Nikogo nie dziwi, że za cokolwiek pan sie weźmie, coś słabo wychodzi.

 • power_ant

  Oceniono 65 razy 57

  "Podkreśla, że pojawienie się takiego parku jest możliwe, ale w innym miejscu, nie w sąsiedztwie PKiN."
  Ależ oczywiście, może np. koło Kampinosu albo w Wawrze.
  A najbliższy taras widokowy - we Wrocławiu.

 • khi

  Oceniono 51 razy 51

  Guział to raczej nie powinien się wypowiadać w kwestii populizmu :D

 • bezidei

  Oceniono 60 razy 50

  Przecież budowę muzeum można pogodzić ze stworzeniem parku!!!! Muzeum i teatr wśród parkowej roślinności!

 • niki1611

  Oceniono 55 razy 47

  NARESZCIE FAJNY POMYSŁ, TAKI MINI CENTRAL PARK. TYLKO LOBBY OD BUD I STRAGANIARSKIE, NIESTETY UTRUDNI.

 • shawmut

  Oceniono 49 razy 41

  wszystkie plany można zmienić, najwyżej trochę to potrwa. Park ma ogromny sens, jest świetnym sposobem na stworzenie centrum miasta przyjaznego jego mieszkańcom. Pan Guział znany jest z krytyki pomysłów, na które sam nie wpadł. Nie przejmować się opiniami niedowiarków i realizować PARK!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX