Nad Wisłą stanie sztuczny głaz za 5 mln zł. Obok będą pasły się kozy i owce [WIZUALIZACJE]

Jeszcze w tym roku na Golędzinowie (Praga-Północ) powstanie wyjątkowy pawilon. Bryła budynku inspirowana będzie fakturą i kształtem kamieni polodowcowych. Na łąkach nieopodal będą zaś pasły się kozy i owce. Inwestycja jest zwieńczeniem wiślanego projektu Life+.
Pawilon Life+ - wizualizacja Pawilon Life+ - wizualizacja UM Warszawa

Ma "ukazywać piękno przyrody"

Niecodzienny budynek powstanie na Golędzinowie, w przestrzeni między Wisłą a ulicą Wybrzeże Puckie, niedaleko mostu Gdańskiego. Będzie pełnił funkcję ośrodka edukacyjnego z salą wystawienniczo-wykładową. Na dwóch kondygnacjach będą mogły odbywać się warsztaty, wykłady czy lekcje, które przybliżą warszawiakom informacje na temat ekosystemu Wisły.


google maps

Nadwiślański pawilon ma, jak mówił wiceprezydent Michał Olszewski, "budować świadomość ekologiczną warszawiaków, ale też ukazywać im piękno przyrody".

Pawilon Life+ - wizualizacja Pawilon Life+ - wizualizacja UM Warszawa

Tu naturalne bogactwo królowej polskich rzek jest największe

- Lokalizacja tego pawilonu w bezpośrednim sąsiedztwie Wisły otwiera nowe możliwości. Warszawskie dzieci, ale także młodzież i dorośli będą mogli poznać naturalne bogactwo królowej polskich rzek, właśnie w miejscu, gdzie jest ono największe- mówi Iwona Zwolińska, kierowniczka projektu Life+ WislaWarszawska.pl.

Pawilon Life+ - wizualizacja Pawilon Life+ - wizualizacja UM Warszawa

Głaz zaprojektowali krakowiacy

Obiekt zaprojektowali architekci z Krakowa. eM4 Pracownia Architektury Brataniec zwyciężyła w ogłoszonym przez stolicę konkursie na koncepcję pawilonu wraz z zagospodarowaniem terenu.

Nad Wisłą zamieszkało... stado owiec. Mają bardzo odpowiedzialne zadanie

Pawilon Life+ - wizualizacja Pawilon Life+ - wizualizacja UM Warszawa

Nowy symbol nadwiślańskiej przestrzeni?

Inspirację dla projektu stanowiły liczne na tym terenie głazy narzutowe, dlatego też dwukondygnacyjny budynek będzie przypominać wydrążony kamień polodowcowy. Front pawilonu zostanie w pełni przeszklony. Pozwoli to na podziwianie przez jego użytkowników okolicznej przyrody bez względu na pogodę. Przy pawilonie pojawi się też polana rekreacyjna przeznaczona m.in. do prowadzenia zajęć w terenie.

- Niecodzienny kształt budynku jest jego niewątpliwą zaletą. Dzięki niej obiekt ten będzie nie tylko bezbłędnie identyfikowalny, ale być może stanie się również kolejnym symbolem nadwiślańskiej przestrzeni. Niestety bryła ta to również szereg wyzwań, dlatego też wybór wykonawcy nie był łatwy - mówi Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.

Pawilon Life+ - wizualizacja Pawilon Life+ - wizualizacja UM Warszawa

Głaz ma pokryć się mchem i zlać z otoczeniem

Betonowa część pawilonu z czasem powinna pokryć się mchem i niemal zlać się z otoczeniem. Dzięki temu obiekt harmonijnie będzie współgrał z krajobrazem. W swoim werdykcie podkreślał to również sąd konkursowy.

"Ścisły związek wizji architektonicznej z krajobrazem przyrodniczym podkreśla także lokalizacja budynku, przebieg promenady ze ścieżką nad rzeką oraz zagospodarowanie łąki inspirowanej kształtami nurtu Wisły, ławic brzegowych i wysp aluwialnych z typowym strefowym układem roślinności ukazującym strefy okresowych zalewów przez wezbrania rzeki" - czytamy w opinii sądu.

W jego składzie znaleźli się m.in.: architekt Magdalena Staniszkis (przewodnicząca), wiceprezydent miasta Michał Olszewski, architekt krajobrazu, Pełnomocnik Prezydent m.st. Warszawy ds. zagospodarowania nabrzeża Wisły i dyrektor Zarządu Zieleni Marek Piwowarski oraz ornitolog PAN Piotr Matyjasiak.

Pawilon Life+ - wizualizacja Pawilon Life+ - wizualizacja UM Warszawa

Polana z kozami i owcami

Obok pawilonu edukacyjnego powstanie również polana rekreacyjno-piknikowa, a także niewielka zagroda. Jak pisze ratusz, dzięki temu ukazany zostanie również związek pomiędzy człowiekiem a elementami i zjawiskami przyrodniczymi - od pierwotnego transportu rzecznego po udomowienie migrujących zwierząt.

Budynek powstanie w bezpośrednim sąsiedztwie pasa nabrzeżnego i praskiej ścieżki rekreacyjnej, a także poddanych restytucji łąk zalewowych.

- Docelowo chcemy, aby na tych łąkach pasły się również owce i kozy, które będziemy hodować w naszej zagrodzie - tłumaczy Zwolińska. - Chcemy stworzyć miejsce, które spójnie połączy funkcje edukacyjne i rekreacyjne. Dzięki temu wszyscy chętni - po zapoznaniu się z ekspozycją - będą mogli sami eksplorować te tereny m.in. w poszukiwaniu kolejnych przedstawicieli niezwykle bogatej fauny - dodaje.

Pawilon Life+ - wizualizacja Pawilon Life+ - wizualizacja UM Warszawa

Realizacja za 5 mln zł

Pawilon zostanie wzniesiony do 30 października 2018 r. Realizacji inwestycji podjęła się krakowska firma Transtolbud-Piekutowski Sp. z o.o., która otrzyma za nią 5 mln zł.

Obok golędzinowskiego pawilonu powstanie parking dla samochodów osobowych (15 miejsc), autokarów (2 miejsca), zamontowane zostaną stojaki na rower, a także stacja Veturilo.

Pawilon Life+ - wizualizacja Pawilon Life+ - wizualizacja UM Warszawa

Dofinansowanie z UE

Realizacja projektu Life+ "Ochrona siedlisk kluczowych gatunków ptaków Dolin Środkowej Wisły w warunkach intensywnej presji aglomeracji warszawskiej" prowadzona jest dzięki dofinansowaniu z Instrumentu Finansowego Life+ Wspólnoty Europejskiej oraz ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Okolice ul. Wybrzeże Puckie Okolice ul. Wybrzeże Puckie google street view

Teren między Wisłą a Wybrzeżem Puckim obecnie

Warszawskie przedsięwzięcie obejmowało także budowę dwóch wysp pływających na podstawie stalowych konstrukcji, trzech barek na Wiśle jako siedlisk lęgowych dla ptaków, wyspy na wysokości Golędzinowa (wcześniej było to połączone z lądem zaniedbane odsypisko), ławicy piaszczystej poniżej Golędzinowa, ścieżki spacerowej od plaży Żoliborz do mostu Grota-Roweckiego, czterech parkingów, a także oznakowanie szlaków przyrodniczych.

Pawilon Life+ - wizualizacja Pawilon Life+ - wizualizacja UM Warszawa

Aplikacja do identyfikacji nadwiślańskich ptaków

Stworzona została też aplikacja na smartfony i tablety - umożliwiająca identyfikację 30 gatunków nadwiślańskich ptaków - PtakiWisłyWarszawskiej (sklep Google).

Więcej o:
Komentarze (58)
Nad Wisłą stanie sztuczny głaz za 5 mln zł. Obok będą pasły się kozy i owce [WIZUALIZACJE]
Zaloguj się
 • dihydrogen_monoxide

  Oceniono 65 razy 47

  Był fajny, niczym nie zmącony skrawek dzikiej natury. Nie można było zostawić w spokoju.

 • baluwolanda

  Oceniono 50 razy 38

  Jak Warszawiakom tak kóz i przyrody brakuje, to niech częściej rodziców odwiedzają.

 • balbinacorobisz

  Oceniono 41 razy 33

  "Betonowa część pawilonu z czasem powinna pokryć się mchem i niemal zlać się z otoczeniem."
  Tylko czy mech o tym wie ?

 • kaktus-2

  Oceniono 27 razy 27

  "To naprawdę piękny głaz. Taki efekt przy tak skromnym budżecie"
  Osioł

 • dante_waw

  Oceniono 28 razy 24

  Dobrze ze juz wszystkie piece weglowe w Warszawie wymienione a wszystkie komunalne kamienica sa juz podlaczone do miejskiej sieci cieplowniczej... teraz mozemy skupic sie na rzeczach waznych... np na pawilonie w ksztalcie glazu ktory bedzie sobie stal tam gdzie zima diabel mowi dobranoc

 • kawabis

  Oceniono 31 razy 23

  W sumie fajnie, spaceruję tam codziennie z psem. Spaceruję tam od 10 lat takie hobby. 10 % od 5 baniek przyda się przed wyborami samorządowymi, niezła kanapka się szykuje. Jednak jest jedno ale w ciągu tych 10 lat 3 razy woda sięgała tak ok. 1 m od wierzchołka wału, czyli głaz z mchem na dachu będzie około 2 metry pod wodą. Kozy i owce będą się pasły zapewne w kapokach. Już sztuczną wyspę wybudowali za kilka baniek teraz kolejna kasa, oby nie popłynęła z nurtem gdy Wisła przybierze.

 • r0b0l_reaktywacja

  Oceniono 21 razy 19

  mnie się to skojarzyło z MISIEM

  Komu jeszcze?

  Wtemkraju można narzekać na rożne rzeczy, ale na pewno nie na monotonię i nudę.

  Polacy to jednak debeściaki i z nudów kamienie wymyślają

 • owca888

  Oceniono 21 razy 19

  Projekt mi się podoba, tylko czy ktoś widział mech rosnący w słońcu? :)
  Prędzej pokryje się czarnym brudem ze smogu, więc lepiej posadzić dzikie wino. U mnie na podwórku przepięknie obrosło ohydną ścianę garaży.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX