"Jej remont kosztował już 50 mln zł, a końca nie widać". Co dalej z Salą Kongresową?

Warszawska Sala Kongresowa, która mieści się w Pałacu Kultury od lat jest nieużytkowana. Przez ostatni rok w sali nie trwały żadne prace. Poprzedni wykonawca zdążył zrobić zaledwie 20 proc. zaplanowanych robót. Kiedy zakończy się trwający od trzech lat remont?
Sala Kongresowa Sala Kongresowa Agata Grzybowska / Agencja Gazeta

Kosztowała już 50 mln zł

- Kolejna inwestycja, która ciągnie się od wielu lat, pochłania środki, a jej końca nie widać, to remont Sali Kongresowej - mówi Jan Mencwel z Miasto Jest Nasze. - Kosztowała już 50 milionów zł, remontowana jest już cztery lata i ciągle nie wiadomo, kiedy się ten remont skończy. A w 2018 planowane są jedynie... prace projektowe - dodaje.

Rzeczywiście. Sala nie funkcjonuje od siedmiu lat, od trzech trwa w niej remont. Dlaczego? 

Sala Kongresowa Sala Kongresowa Agata Grzybowska / Agencja Gazeta

Bankuctwo

Pierwszy wykonawca - firma Mermaid zbankrutował. Pierwotnie miał on się zająć przede wszystkim zabezpieczeniami przeciwpożarowymi, za co miał dostać 40 mln zł. Okazało się jednak, że kwota i zakres prac były mocno niedoszacowane. Prace stanęły w 2016 r.

Sala Kongresowa Sala Kongresowa Agata Grzybowska / Agencja Gazeta

Prokuratura

Jak informuje "Stołeczna" Renata Kaznowska, która przed objęciem stanowiska wiceprezydenta miasta przez kilka miesięcy była prezesem Pałacu Kultury zawiadomiła prokuraturę, zarzucając Krzysztofowi Markowskiemu, który nadzorował remont sali, przyjęcie wadliwej dokumentacji remontu. Sprawa została jednak umorzona.

Sala Kongresowa Sala Kongresowa Agata Grzybowska / Agencja Gazeta

Zmiany kadrowe

Kolejnym powodem, dla którego prace remontowe stoją w miejscu, są zmiany kadrowe.

Od 2016 roku dwa razy zmienił się prezes Pałacu Kultury: latem 2016 r. Renatę Kaznowską zastąpił Robert Nobis, a jego wiosną 2017 r. - Rafał Krzemień.

Sala Kongresowa Sala Kongresowa Agata Grzybowska / Agencja Gazeta

Wznowienie remontu

Teraz władze PKiN w porozumieniu ze stołecznym ratuszem zdecydowały o rozszerzeniu prac i wznowieniu remontu. 

Sala Kongresowa Sala Kongresowa Agata Grzybowska / Agencja Gazeta

Nowy przetarg

Dlatego ogłosił przetarg na koncepcję modernizacji Sali Kongresowej. Wykonawcy mają zgłaszać oferty do 8 stycznia. 

Sala Kongresowa Sala Kongresowa Agata Grzybowska / Agencja Gazeta

Rozliczenie

Pałac Kultury wciąż jednak musi rozliczyć się z podwykonawcami, którzy nie dostali wynagrodzeń.

Sala Kongresowa Sala Kongresowa Agata Grzybowska / Agencja Gazeta

Modernizacja

Firmy, które zgłoszą się do przetargu, mają stworzyć różne warianty modernizacji sali wraz z programem funkcjonalno-użytkowym i koncepcją akustyczną. 

Sala Kongresowa Sala Kongresowa Agata Grzybowska / Agencja Gazeta

Koncerty, spektakle teatralne

Wyremontowana sala miałaby spełniać podobne funkcje jak do tej pory. Odbywałyby się w niej koncerty muzyki rozrywkowej, klasycznej, ale też kongresy czy spektakle teatralne. 

Projekt remontu powinniśmy poznać w połowie 2018 roku.

Bywałeś w Sali Kongresowej? Pamiętasz jej lata świetności? Napisz do nas: metrowarszawa@agora.pl

Więcej o:
Komentarze (41)
Sala Kongresowa Warszawa. "Remont Sali Kongresowej kosztował już 50 mln zł, a końca nie widać"
Zaloguj się
 • zkrd

  Oceniono 22 razy 20

  Interesująca koncepcja, w artykule napisano, że sala nie funkcjonuje od 7 lat, od 4 lat i od 3 lat, z czego tylko to, że od 3 lat, może być prawdą bo w 2014 byłem tam na koncercie HEY.

 • tacx

  Oceniono 32 razy 14

  50mln... Za taką kwotę wybudować można kilka bloków mieszkalnych, a tu proszę 40mln na same zabezpieczenia pożarowe. jak widzę Polaka to od razu mam dwa skojarzenia - abo złodziej albo dureń. najczęściej i jedno i drugie i z tym mamy do czyneina w tym przypadku

 • mafjmafj3

  Oceniono 21 razy 11

  Czy to naprawde jest argument przeciw HGW?
  Raczej przeciw wlasnosci panstwowej. Z wlasnoscia panstwowa jest tak, ze na kazdym kroku zmaga sie z nieudolnoscia, brakiem kontroli, biurokracja i korupcja.
  Wierzyc ze bedzie lepiej za PiSowskiego czy jakiegokolwiek prezydenta to uluda. Zwlaszcza, ze instutucje kaczynskiego maja znakomita historie uwlaszczania sie na stolecznym majatku: chocby wierzowce za ktore ani PiS, ani kaczynski ani instutut LK nigdy nie zaplacili.

 • totus.tytus

  Oceniono 17 razy 11

  Tylko marnują pieniądze. Lepiej przekazaliby je wiecznie nienasyconemu ojcu dyrektorowi doktorowi Tadeuszowi R. z Torunia na jego kolejne obłąkańcze pomysły zwane żartobliwie "dziełami". Komu potrzebna taka "sala kongresowa"? A tam to przynajmniej gwarantowana "zapłata w Niebie".

 • pigol07

  Oceniono 27 razy 11

  Biorą przykład z lotniska w Berlinie i dworca w Stuttgarcie. Im dłużej to potrwa, tym większe urosną fortuny. Gdzieś ta kasa przecież wsiąka.

 • volvoxpl

  Oceniono 21 razy 9

  40 mln za zabezpieczania przeciwpożarowe? Za te pieniądze można zatrudnić 30 ludzi którzy przez 24 godziny na dobę (po 10 na 3 zmiany) będą chodzić z gaśnicami i pilnować tej sali przez najbliższe 40 lat!

 • cezar85

  Oceniono 12 razy 8

  kto miał zarobić, ten zarobił

 • wlodzimierz.il

  Oceniono 32 razy 8

  Hannie Gronkiewicz-Waltz - dziękujemy.
  Wybitna specjalistka Renata Kaznowska, która przez kilka miesięcy była prezesem Pałacu Kultury została powołana na stanowisko wiceprezydenta miasta.
  Dobry fachowiec zawsze się przyda.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX