Najważniejsze inwestycje Warszawy w 2018 roku. Z czego będziemy za rok rozliczać miasto?

Budowa ulicy Czerniakowskiej, kontynuacja budowy II linii metra, budowa przedszkoli, rewitalizacja miasta. Przed urzędnikami wiele wyzwań i wiele inwestycji do zrealizowania. Oto kilka najważniejszych inwestycji, jakie miasto zrealizuje w nadchodzącym roku.
ul. Zamiejska 15. Budowa drugiej linii metra, na drugim planie domy jednorodzinne na Zaciszu ul. Zamiejska 15. Budowa drugiej linii metra, na drugim planie domy jednorodzinne na Zaciszu FRANCISZEK MAZUR

II linia metra

2018 rok to kolejny rok rozbudowy II linii metra. Jak informuje miasto, pod koniec przyszłego roku będą już trwały roboty wewnątrz stacji. W 2019 r. budowa II linii ma się zakończyć - na zachodzie w listopadzie, na wschodzie w maju.

Część przyszłej Czerniakowskiej-bis Część przyszłej Czerniakowskiej-bis fot. ZMID

Budowa ul. Czerniakowskiej - bis

Budowa ulicy na odcinku od Czerniakowskiej do Wolickiej ma się zakończyć w październiku 2018 r.

W zakres wchodzi budowa dwujezdniowej ulicy łączącej ul. Czerniakowską przez ul. Nehru z ul. Wolicką. Długość ulicy to około 1,88 km. W pasie dzielącym jezdnie na odcinku od ul. Planowanej Melomanów do ul. Planowanej Wschodniej powstanie rezerwa na trasę tramwajową

Rozwój sieci tras rowerowych Warszawy

W ramach projektu zostało zgłoszonych 19 zadań inwestycyjnych na łączną kwotę ponad 110 mln zł, z czego ponad 71 mln zł dofinansuje Unia Europejska. Łączna długość zgłoszonych tras wynosi 73,4 km, z czego 59,8 km to nowo zbudowane drogi dla rowerów, 13 km przypada na przebudowane, już istniejące trasy a pozostałe 0,6 km to wyznaczenie trasy po istniejącej infrastrukturze.

W ramach projektu powstaną trasy m.in. wzdłuż ul. Puławskiej, Radzymińskiej, ciągu ulic Słomińskiego-Okopowa-Towarowa, Kasprzaka-Wolska-Połczyńska czy Marsa-Ostrobramska-Stanów Zjednoczonych zakończona kładkami pod mostem Łazienkowskim.

Szpital Grochowski Szpital Grochowski Arek Ccichocki / AG

Przebudowa i modernizacja Szpitala Grochowskiego

Głównym celem projektu jest poprawa dostępności i jakości opieki zdrowotnej. Poprzez realizację projektu, możliwy będzie wzrost standardów opieki medycznej oraz poprawa warunków leczenia mieszkańców województwa mazowieckiego.

Budowa szkół i przedszkoli

Miasto w przyszłym roku zbuduje kilka szkół i przedszkoli. 

W planach jest m.in. przebudowa budynku przy ul. Halnej 32 na potrzeby Zespołu Szkół Specjalnych nr 102, budowa zespołu szkolno-przedszkolnego przy ul. Myśliborskiej, budowa szkoły podstawowej przy ul. Warzelniczej, budowa Przedszkola nr 340 przy ul. Bogusławskiego 8A, budowa Przedszkola nr 318 przy ul. Kochanowskiego 9A oraz budowa nowego budynku Przedszkola nr 327 ul. Conrada 10a. A także budowa zespołu szkolno - przedszkolnego przy ul. Dzieci Warszawy.

Kładka na Płowieckiej Kładka na Płowieckiej ZMID Warszawa

Budowa kładki dla pieszych nad ul. Płowiecką

Inwestycja zlokalizowana jest w Wawrze. Polegać będzie na odbudowie kładki dla pieszych nad drogą krajową numer 2, w rejonie ulicy Trakt Lubelski. Budowa ma na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu pieszego i usprawnianie przejazdu w ruchu kołowym.

Widok z lotu ptaka na Kamionkowskie Błonia Elekcyjne Widok z lotu ptaka na Kamionkowskie Błonia Elekcyjne ADAM STĘPIEŃ

Rewitalizacja Kamionka - Praga-Południe

W nadchodzącym roku ciąg dalszy rewitalizacji Pragi. Tym razem przyjdzie czas na Kamionek.

Podłączenie starych kamienic do sieci ciepłowniczej i ich modernizacja znacznie podniesie standard życia wielu naszych mieszkańców (w ramach inwestycji 2017 roku do sieci ciepłowniczej przyłączone zostaną również budynki komunalne na Pradze-Północ). Kamionek bezsprzecznie wypięknieje. Uporządkowana zostanie zaniedbana ulica Frycza Modrzewskiego i połączona z ulicą Berka Joselewicza.

Za kilka lat ten XIX-wieczny świat ma się skończyć. Cały program rewitalizacji ma objąć poza Kamionkiem Starą i Nową Pragę, Szmulki, Targówek Fabryczny i Mieszkaniowy.

Rewitalizacje przejdzie również w przyszłym roku Targówek Przemysłowy - ul. Ziemowita 2.

Czym Twoim zdaniem powinni się zająć urzędnicy w Warszawie? Co zbudować? Co poprawić? Napisz do nas: metrowarszawa@agora.pl

Więcej o:
Komentarze (20)
Najważniejsze inwestycje Warszawy w 2018 roku. Z czego będziemy za rok rozliczać miasto?
Zaloguj się
 • tad-tad

  Oceniono 32 razy 10

  Kurna a pomniki , przecież najważnieszymi zadaniami inwestycyjnymi są pomniki , a tu nic, posucha, ale tylko do czasu, jak Jaki zasiądzie to będziemy mięli ich kilkanaście, Kaczor 10 a pozostali patrioci z pisu po jednym, i 3 wspólne, siedzące stojące i lecące, a po cholerę metro , i kładki, Każdy polak ma Auto ,

 • dzi1a

  Oceniono 37 razy 5

  A gdyby tak "Autostradę Puławska" zwęzić w jednym i drugim kierunku o jeden pas i w to miejsce poszerzyć chodniki /porobić deptaki/ ,zrobić ścieżki rowerowe , postawić duże donice z zielenią, posadzić krzaczki , postawić stoliki w przydeptakowych kafejkach ?
  Ograniczać wjazd do centrum Kamilów i Tymoteuszów na ich smrodzących i hałasujących BMWicach . Wtedy i przydeptakowe puste lokale znajdą najemców .Stop smog samochodowy !

 • wlodzimierz.il

  Oceniono 27 razy 3

  >Łączna długość zgłoszonych tras rowerowych wynosi 73,4 km, z czego 59,8 km to nowo zbudowane drogi dla rowerów,

  I pieniądze na te trasy są przez pół roku zupełnie bezproduktywne bo jesienią i w zimie trasy rowerowe są zupełnie puste.

 • wieszard

  Oceniono 19 razy 1

  ale propaganda, mam wrażenie że to art. sponsorowany....
  nie mogę się oprzeć wrażeniu że to odgrzewane kotlety, żadnej dużej inwestycji od kilku lat nie ma...miał być Most Krasińskiego, jeszcze rok temu głośno forsowany przez GW....
  Od kilku lat budżety na inwestycje są na koniec roku okrajane i mimo dużych funduszy UE, wielkość inwestycji jest niewspółmiernie mała..
  Gdzie są obiecane inwestycje: Most Krasińskiego, obwodnica Praska, Nowotrocka, św. Wincentego ,Łodygowa, linie tramwajowe (Wilanów Gocław). Nie mówię już o budowie Szpitala Południowego, czy ślimaczącej się przebudowie Marsa/żołnierska i wiecznym rozkopanym i zakorkowanym Służewcu - teraz od 1,5 roku jest rozgrzebana Marynarska..takich inwestycji jest sporo.

  Chcę tez przypomnieć że GW bardzo mocno krytykowała poprzednie rządy za Lecha w Warszawie, za nieudolność z budową wiaduktu przy Galerii Mokotów (z resztą budowę tego wiaduktu dostał w spadku po poprzednikach),a dziś ta sama gazeta i ci sami redaktorzy jakoś nabrali wody w kwestii skandalicznego budowy jednego wiaduktu na Marynarskiej. "Dziwi:" to mnie tym bardziej ze ten jeden wiadukt będzie dłużnej budowany od wiaduktu przy Galerii Mokotów, a ruch samochodowy jest znacznie większy niż 15 lat temu....no ale mogę się domyślić że to nie jest kwestia kluczowa dla GW, choć kiedyś inny sąsiedni wiadukt był sprawą "niezwykle istotną" ponieważ rządził PiS... w tym świetle nie dziwi już określenie Gazety Wybiórczej :-)

  A do tego rozdwojenie jaźni w Ratuszu związane z budowa Mega Miejskich Arterii zachęcających do wjazdu do miasta samochodem (np. Nowo Kijowska, Wołoska, czy "Tarchominostrada", w zasadzie każda nowa ulica jest przeskalowana) i jednoczesne wycinanie miejsc parkingowych w mieście. Po takich działaniach widać że ta ekipa nie spójnej wizji miasta, nie tylko w dziedzinie transportu...
  p.s. niby metro jest wytrychem dla GW,ale jak się policzy w jakim tempie są budowane stacje drugiej lini metra, to tempo wychodzi tylko niewiele lepsze niż budowa pierwszej lini(od przetargu i decyzji administracyjnych, przez budowę, do oddania do ruchu).
  PO rządzi już 11 lat a na drugiej lini jest 7 stacji - nie liczę końcówki drugiej lini oddanej po 1,5 roku rządów, bo to nie była zasługa HGW. Nawet jak się doda 6 stacji oddanych w 2019 (pewnie będzie rok obsuwki-ale tego nie liczę) to wychodzi 11 stacji na 13 lat rządów HGW, czyli wychodzi 1 rok i 2 miesiące na stacje, czyli praktycznie taki sam czas budowy jednej stacji jak w przypadku pierwszej lini metra na przestrzeni 26 lat i budowy 21 stacji (daje to 1 rok i 4 miesiące).

  Chciało by sie wspomnieć jeszcze o aferze reprywatyzacyjnej, no ale to oddzielny temat i rozumiem że GW go unika jak ognia:-)

 • barka01

  Oceniono 26 razy 0

  Może dodamy listę inwestycji obiecanych i niezrealizowanych !!
  Gdzie jest Nowotrocka, zmodernizowana św. Wincentego ,Łodygowa,obiecane linie tramwajowe, Most Krasińskiego - inwestycje niezbędne dla zakorkowanego Targówka ,Bródna,Białołęki .
  Prawa strona Wisły niestety dla Ratusza nie jest Warszawą !!
  Szacunek dla HGW, to kpina.

 • kriso135

  Oceniono 25 razy -9

  Dni Bufeciary szmalcowniczki na wolności są już policzone.

 • mariusz5523

  Oceniono 32 razy -16

  Ja tylko uważam że Trzaskowski nie ma szans w Wa-wie, jak coś to już Rabiej by się nadawał, ale chyba i tak tamci was zmiotą ze sceny niestety...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX