Warszawski skyline będzie imponujący. Wkrótce w stolicy wyrośnie kilkanaście wieżowców. Najwyższy - 310 m!

Wieżowce jedni kochają, inni ich nie znoszą. Trudno jednak polemizować z czymś, co jest już nieuniknione - warszawski skyline będzie się powiększał. I to bardzo! W ciągu kilku lat stolica ma się wzbogacić o kilkanaście wieżowców, wśród nich ten największy w Europie - Varso przy Al. Jerozolimskich z tarasem widokowym dla mieszkańców miasta.
Budowa wieżowca Varso przy al. Jana Pawła II Budowa wieżowca Varso przy al. Jana Pawła II materiały prasowe

Varso - 310 m

W 2020 przy Chmielnej stanie kompleks 3 wieżowców. Jeden z nich osiągnie imponującą wysokość 310 metrów (z iglicą) i będzie najwyższym budynkiem w Unii Europejskiej.

Warszawa , wiezowiec Varso

Budynek będzie wielkości dokładnie 230 metrów, od dachu do czubka iglicy będzie 80 metrów. Na dachu wieżowca stworzony zostanie taras widokowy, z którego będą mogli korzystać mieszkańcy stolicy.

Pozostałe dwa budynki mają mieć odpowiednio 90 i 81 metrów.

Budowa Varso już się rozpoczęła. 


materiały prasowe

Universal Universal fot. materiały prasowe

Universal - 90 m

Universal był dawną Centralną Handlu Zagranicznego. Jedna z kluczowych placówek PRL-u po zmianie systemu niszczała. W 2016 roku rozpoczęła się rozbiórka starej konstrukcji. W jej miejsce powstanie 90-metrowy biurowiec J44.

Inwestorem jest firma S+B Plan Bau Warschau. Firma dostała już prawomocne pozwolenie na budowę. Wszystkie prace mają się zakończyć się w 2019 roku. 

Wizualizacja Roma Tower Wizualizacja Roma Tower BBI Development

Roma Tower i inne wieżowce w okolicach Emilii Plater - 160 m i więcej

Plan zagospodarowania przestrzennego okolic Poznańskiej został uchwalony pod koniec roku. Mimo protestów mieszkańców i aktywistów, wybudowany zostanie 170-metrowy wieżowiec archidiecezji. 

Ponadto, w jego okolicach powstaną cztery inne wieżowce, podwyższony zostanie hotel Marriot oraz budynek Elektrimu.

Wieżowce w centrum
grafika: Marta Kondrusik

Większość drapaczy chmur będzie miała wysokość minimum 160 metrów. Najwyższy - nawet 235 m. 

Czytaj więcej: 5 wieżowców wyrośnie w centrum Warszawy. Wszystkie wyższe od hotelu Marriott. Mieszkańcy bezradni

Spark Spark fot. materiały prasowe

Spark - 130 m

Wieżowiec Spark powstanie przy ulicy Wolskiej na Woli. Konstrukcja obiektu biurowego rozpoczęła się w pierwszym półroczu 2016, a zakończy się w 2021 roku. 

Skanska Property Poland jest inwestorem budynku, jego konstrukcją zajmuje się spółka budowlana Skanska, a zaprojektowany został przez architektów z pracowni Autorskiej Pracowni Architektury Kuryłowicz & Associates.

Spark będzie miał wysokość 130 m.

Warsaw One Warsaw One fot. materiały prasowe

Warsaw One - 188 m

Warsaw One również stanie na Woli. Zajmie miejsce dawnego 83-metrowego biurowca Ilmet. Ma być zlokalizowany przy alei Jana Pawła II 15, róg Prostej oraz Pańskiej.

Obiekt to projekt inwestycyjny Skanska Property Poland. Budowa Warsaw One już się rozpoczęła. 

Skyliner Skyliner fot. materiały prasowe

Skyliner - 195 m

Skyliner bdzie jednym z najwyższych budynków w Warszawie. Stanie przy rondzie Daszyńskiego na Woli. Zakończenie prac zaplanowano na połowę 2020 r.

Skyliner
fot. materiały prasowe

Inwestorem wieżowca Skyliner jest Karimpol. Wysoki na 195 metrów wieżowiec zaprojektowała pracownia APA Wojciechowski. Drapacz chmur zwieńczony będzie 30-metrową, wąską, przeszkloną dominantą, trochę przypominającą punkowego irokeza.

Atlas Tower Atlas Tower fot. materiały prasowe

Atlas Tower - 165 m

165-metrowy Atlas Tower przy Grzybowskiej ma zostać wybudowany do 2020 roku.

Powierzchnia handlowa tej wieży to ponad 34 tys. m2. W budowę tej inwestycji zainwestowała spółka Atlas Management Company Poland, a jej projektantami są architekci z pracowni Autorskiej Pracowni Architektury Kuryłowicz & Associates z Warszawy. 

The HUB The HUB fot. materiały prasowe

The Hub - 130 m

W centrum Warszawy powstanie ogromny, wielopoziomowy kompleks wieżowców. Znajdą się w nim biura, część hotelowa i sklepy. Niemal pod same drzwi kompleksu dojedziemy metrem. Nazywać się będzie The Hub.

The Hub składać się będzie w sumie z trzech wysokościowców: dwóch sięgających 130-metrów i jednego 85-metrowego

Biurowiec ma mieć rozbudowaną infrastrukturę. Dostaniemy się do niego bezpośrednio z podziemnych peronów II linii metra. Powstanie tu także gigantyczny parking rowerowy i klasyczny parking podziemny.

Zakładane zakończenie inwestycji to grudzień 2019 r.

Wieżowiec w miejsce Emilii Wieżowiec w miejsce Emilii Wizualizacja POLSKA Globalworth Real Estate

Dawny pawilon Emilia - 150 m

Firma POLSKA Globalworth Real Estate ujawniła niedawno swoje plany wobec terenu dawnego pawilonu Emilia, który został rozebrany kilka miesięcy temu. 

Firma pokazała niepublikowane do tej pory wizualizacje wieżowca. Jak informuje POLSKA Globalworth Real Estate na działce przy ul. Emilii Plater 51 planowany jest wielofunkcyjny 150-metrowy wieżowiec o przybliżonej powierzchni 42-50 tys. mkw.

Zakładany koszt budowy to ponad 150 mln euro, a termin ukończenia gmachu szacowany jest na 2021 rok.

Czytaj więcej: Inwestor ujawnił, jak będzie wyglądał nowy wieżowiec w centrum stolicy. Aktywiści: 150-metrowa szafa

Więcej o: