W 2020 r. przy Chmielnej, w okolicach Dworca Centralnego i Złotych Tarasów, stanie kompleks 3 wieżowców. Jeden z nich osiągnie imponującą wysokość 310 metrów (z iglicą) i będzie najwyższym budynkiem w Unii Europejskiej.
- Budynek będzie wielkości dokładnie 230 metrów, od dachu do czubka iglicy będzie 80 metrów - informuje Przemysław Polak z agencji PR odpowiadającej za promocję inwestycji.
Pozostałe dwa budynki mają mieć odpowiednio 90 i 81 metrów.
Dopiero teraz inwestor ujawnił projekt najwyższego wieżowca oraz całego kompleksu. Wcześniej w internecie krążyła wizualizacja nieznanego autora, do której deweloper się nie przyznawał.
Wśród trzech budynków wyróżni się wieżowiec Varso, zaprojektowany przez międzynarodową pracownię architektoniczną Foster + Partners. Norman Foster zaprojektował m.in. słynny budynek Metropolitan na Pl. Piłsudskiego.
Z dachu Varso na wysokości 230 metrów, warszawiacy i turyści będą mogli oglądać panoramę miasta. Będzie to jeden z najwyżej położonych w Europie tarasów widokowych, dwukrotnie wyżej niż taras widokowy w Pałacu Kultury. Na PKiN będzie można spojrzeć z góry.
- Varso zajmie szczególne miejsce w Warszawie, przywracając do życia duży fragment centrum miasta - mówi Grant Brooker, Partner Zarządzający londyńskiego biura Foster + Partners.
Inwestycja powstaje na terenach wzdłuż zachodniego odcinka ul. Chmielnej, od narożnika Al. Jana Pawła II w kierunku ul. Żelaznej. Tym samym ta przestrzeń zyska nową rolę: powstanie tu nowoczesne centrum biznesowe oraz przestrzeń dostępna dla mieszkańców Warszawy.
- Tworzymy nowy, przyjazny fragment Warszawy - mówi Stanislav Frnka, prezes zarządu firmy HB Reavis Poland, generalnego wykonawcy inwestycji.
Inwestycja ma być przyjazna pieszym. Wszystkie trzy budynki będą połączone na poziomie parterów. Będzie można do nich wejść przez główne lobby w wieży, od strony ul. Chmielnej lub prosto z podziemnych galerii Dworca Centralnego. W narożniku ul. Chmielnej i al. Jana Pawła powstaną schody ruchome i winda.
Wzdłuż pasaży znajdą się restauracje, kawiarnie, sklepy spożywcze oraz punkty usługowe takie jak apteka, pralnia, drogeria czy kwiaciarnia. Część lokali gastronomicznych będzie posiadała ogródki.
Twórcy inwestycji zapewniają, że będzie można tu łatwo dotrzeć z każdego miejsca Warszawy: do tego punktu miasta dojeżdża 30 linii autobusowych i tramwajowych.
Z myślą o rowerzystach ma powstać 750 naziemnych i podziemnych miejsc parkingowych, a także szatnie i prysznice. Kierowcy będą mogli zaparkować na 3-poziomowym parkingu.
Wykonawcy planują zastosować w budynkach nowoczesne technologie ograniczające zużycie energii elektrycznej i wody oraz emisję zanieczyszczeń.
Wokół budynków pojawią się drzewa, krzewy, kwiaty i ławki.
Będą się tu mieściły biura zarówno firm międzynarodowych, polskich, jak i start-upów. Powierzchnia piętra biurowego w najwyższym budynku wyniesie 1500 mkw., a w niższych: od 950 do 400 mkw. Łącznie, we wszystkich 3 budynkach: 140 000 mkw.
Prace przygotowawcze do budowy kompleksu już się rozpoczęły.
Inwestycja w liczbach:
Czas budowy: 2016-2020
Teren budowy: 18 000 mkw.
Wysokość:
Wieża Varso: 230 metrów do dachu z tarasem widokowym, 310 metrów z iglicą
Pozostałe dwa budynki: 90 i 81 metrów